Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Koňská noha (pes equinovarus)
Koňská noha, odborně pes equinovarus, je vrozená vada projevující se chybným postavením nohy či nohou v kloubu. Noha dítěte je obvykle stočena směrem dovnitř a vzhůru. Koňská noha obvykle není bolestivá, ale ovlivňuje schopnost dítěte stát a chodit. Diagnostika koňské nohy se provádí na základě tělesné prohlídky a rentgenu postižené nohy. Ortoped pak postupně nohu srovnává pomocí sádrového obvazu, ve kterém je noha v šetrně nastavena do normální polohy.
Koňská noha (pes equinovarus)
„Koňská noha" (pes equinovarus) je běžná vrozená vada, projevující se chybným postavením nohy v kloubu talokrurálním. Postižena může být jedna nebo obě nohy. S touto vadou se rodí 1 z 1000 dětí. Častěji se vyskytuje u chlapců. K deformaci dochází během vývoje plodu v děloze. Koňská noha je často dědičná. Vzácně je spojena ještě s dalšími vrozenými vadami.
Příznaky koňské nohy
Noha dítěte je obvykle stočena směrem dovnitř a vzhůru. Má-li dítě postiženy obě nohy, prsty jedné nohy směřují dovnitř směrem k prstům druhé nohy. Koňská noha obvykle není bolestivá, ale ovlivňuje schopnost dítěte stát a chodit. Jestliže se vada neléčí, pak dítě nemůže postiženou nohou normálně pohybovat a musí chodit po stranách chodidla nebo po jeho horní části.
Diagnóza a léčba koňské nohy
„Koňskou nohu" je schopen lékař obvykle diagnostikovat brzy po narození na základě tělesné prohlídky a rentgenu postižené nohy. Po určení diagnózy pošle lékař dítě k ortopedovi, který opatrnou manipulací nastaví nohu co nejblíže normální poloze a dá ji do sádrového obvazu. Při výměně sádry nejprve po několika dnech, později vždy po několika týdnech, posune nohu o kousek blíž normální poloze. Léčba, kterou je nutné zahájit brzy po narození, pokud možno v prvním týdnu života, trvá obvykle asi 3 až 6 týdnů. Nepodaří-li se náprava sádrovým obvazem, doporučí lékař obvykle chirurgické odstranění deformace.
Diskuze