Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Laryngitida u dětí
Laryngitida u dětí je zánětlivé onemocnění hlasivek způsobené virovou infekcí. Může být způsobená i bakteriální infekcí, alergiemi nebo podrážděním kouřením. Hlavním příznakem laryngitidy je chrapot, šepot nebo ztráta hlasu. Bývá často doprovázena suchým dráždivým kašlem, teplotou a únavou. Léčba laryngitidy není nikterak složitá. Doporučuje se podávat dostatek tekutin, zvlhčování vzduchu a sirup proti kašli. Pokud se však stav dítěte zhorší či má dýchací potíže a horečku, je nutné navštívit lékaře.
Laryngitida u dětí
Laryngitida je lehký zánět hlasivek, který se projevuje chrapotem. Příčinou je obvykle virová infekce, například zánět horních cest dýchacích. Laryngitida může být způsobena také bakteriální infekcí, alergiemi, přílišným namáháním hlasu, laryngeálními polypy, poškozením hrtanu při operaci nebo podrážděním kouřem, pasivním kouřením, nadměrným požitím alkoholu. Laryngitida se může vyskytnout kdykoli během dětství, nejčastěji však postihuje děti ve věku 3 měsíce až 5 let. Nejčastěji dostávají děti laryngitidu v období chřipek - na podzim, v zimě a brzy na jaře.
Příznaky laryngitidy
Kojenec s laryngitidou vydává při pláči chraplavé zvuky. Starší děti chraptí, někdy mohou jen šeptat nebo dokonce ztratí hlas úplně. Dítě obvykle pociťuje šimrání v zadní části krku, bolest v krku a má problémy s polykáním. Laryngitida je často doprovázena suchým kašlem, zvýšenou teplotou a únavou. Příznaky obvykle trvají týden nebo dva a pak zmizí. Má-li dítě potíže s dýcháním a vysokou teplotu, může jít o nějakou vážnější nemoc, například zánět hrtanu nebo akutní epiglottitidu (vzácná, ale vážná infekce příklopky hrtanové).
Diagnóza a léčba laryngitidy
Laryngitidu snadno poznáte podle chraptivého hlasu dítěte. Můžete ji léčit sami. Dávejte dítěti dostatek tekutin, například čaj nebo ovocné šťávy, a vyhýbejte se všemu, co by mohlo dráždit jeho hlasivky - například mluvení. Nemusí být v klidu na lůžku, avšak to závisí na ostatních příznacích. Dále doporučujeme zapářkový obklad na krk, chladné a vlhké prostředí. Můžete mu dávat volně prodejné léky proti bolesti nebo sirup proti kašli. Nevhodné jsou však ústní vody nebo kloktadla obsahující alkohol, který vysušuje hrdlo. Zhorší-li se příznaky, nebo když má dítě dýchací potíže a vysokou horečku, poraďte se s lékařem.