Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Těhotenství
Trápí vás potíže v těhotenství? Náš tým lékařů sepsal kompletní přehled informací o hlavních příznacích a příčinách obtíží v těhotenství. V článcích najdete tipy a rady, jak postupovat, aby se vám ulevilo. Zaměřili jsme se na nejčastější komplikace jako je nízký krevní tlak v těhotenství či hypertenze v těhotenství a puerperální infekce nebo strie. A nepříjemné stavy provázející těhotenství, kam patří nadměrné vypadávání vlasů, bolest prsou nebo nadýmání.
Pokud byste přece jen nenašli pomoc, podívejte se do diskuze nebo se zeptejte v odborné poradně.
Nemoci
Poporodní psychóza
Laktační psychóza nebo-li poporodní psychóza je závažný stav, který se může přihodit kterékoliv matce a může ohrozit jak samotnou matku, tak i dítě.
Systémový lupus erythematodes
Systémový lupus je autoimunitní onemocnění, tedy imunitní buňky tělu vlastní útočí na orgány a poškozují je. Onemocnění je typické pro ženy ve fertilním věku. Průběh onemocnění může být různě závažný. Nemocní většinou pravidelně docházejí na pravidelné kontroly ke svému lékaři.
Nitroděložní tělísko
Nitroděložní tělísko neboli IUD (intrauterine contraception device) je formou antikoncepce, kterou zavádí gynekolog přímo dovnitř dělohy. Její velkou výhodou je, že se od ženy nevyžaduje žádná další péče.
Hormony
Hormony jsou chemické látky vyplavované v jedné části těla a krví dopravované ke svým cílovým buňkám. Všeobecně hormony ovlivňují a řídí chemické reakce v cílových buňkách, například ovlivňují rychlost, s jakou tyto buňky zpracovávají živiny a tvoří energii. Hormony mají souvislost také s naším emocionálním stavem, a to především u žen těsně před menstruací.
Eklampsie a preeklampsie
Eklampsie a preeklampsie jsou stavy vyskytující se často během prvního těhotenství. Jedná se o pokles krevního průtoku ledvinami, což zčásti vysvětluje to, že se v těle matky zadržuje voda, klesá také průtok krve placentou, takže se plodu snižuje množství dostupných živin. Mezi příznaky těchto stavů patří rychlý vzestup váhy a otoky prstů a kloubů.
Dědičnost
Dědičnost je proces, při kterém dochází k přenosu dědičných znaků otce a matky, čímž vznikne zcela nový unikátní jedinec. Geny jsou biochemické kódy obsažené v chromozomech lidských buněk a jsou dominantní a recesivní. Jak se geny uplatňují a a jaké jsou způsoby dědičnosti najdete v tomto článku.
Hypertenze v těhotenství
Hypertenze, neboli vysoký krevní tlak, je velice častým onemocněním, které postihuje jak muže, tak ženy. S hypertenzí se můžeme setkat také v těhotenství, kdy hypertenze představuje velice závažnou komplikaci. Hypertnze v těhotenství může být průvodním jevem nemocí, jako je preeklampsie a eklampsie, které mohou vážně ohrožovat matku i plod. Proto je nezbytně nutné hypertenzi v těhotenství bedlivě sledovat.
Nízký krevní tlak v těhotenství
Nízký krevní tlak je stav, který postihuje jak mladé, tak i starší jedince. Nízký krevní tlak se může vyskytovat i v těhotenství a v takovém případě je nutné stav těhotné sledovat. Příčinou nízkého tlaku v těhotenství bývá adaptace krevního oběhu matky na novou situaci. Nízký krevní tlak v těhotenství může být ale také způsoben syndromem dolní duté žíly.
Vysoký krevní tlak v těhotenství
Vysoký krevní tlak v těhotenství postihuje přibližně 10% žen. Jedná se o stav, který není radno podceňovat. Vysoký krevní tlak v těhotenství může provázet celou řadu závažných onemocnění, jako jsou preeklampsie, eklampsie nebo dokonce HELLP syndrom. Vysoký krevní tlak v těhotenství tak může být známkou onemocnění, které přímo ohružují život matky i plodu.
Kojení
Kojení je způsob krmení dítěte z mléčné žlázy matky. Kojení představuje ideální stravu pro dítě, protože obsahuje dostatek všech živin, které potřebuje. Může docházet ke komplikacím kojení např. galaktosemie nebo nedostatečný sací reflex u dětí. U matek mohou nastat komplikace kojení při zánětu mléčné žlázy nebo kandidózy.
Puerperální infekce
Puerperální infekce jsou poporodní nákazy, které vznikají u ženy v období šestinedělí. Puerperální infekce mohou vzniknout i po potratu nebo umělém přerušení těhotenství. Projevy puerperální infekce mohou postihnout pouze určitou část pohlavního ústrojí, nebo se rozšířit do celého těla. Mezi příznaky místní infekce patří bolest, krvácení, hnisavý sekret, ve vážných případech může dojít i k rozpadu rány. Celková infekce se pak projevuje horečkami, třesavkou a zimnicí. Oba dva druhy puerperální infekce se dnes účinně léčí antibiotiky.
Oplodnění a otěhotnění
Oplodnění je stav, kdy splyne pohlavní buňka muže, spermie, a pohlavní buňka ženy, vajíčko. K otěhotnění dochází ve chvíli, kdy je vajíčko implantováno do dělohy ženy. Přestože k oplození vajíčka může dojít asi jen do 12 hodin po ovulaci, jsou známy případy, kdy došlo k oplození i mimo očekávanou ovulaci. To je dáno nepravidelnostmi menstruačních cyklů u mladých žen nebo naopak u žen před menopauzou. Pokud chceme zabránit oplození, je tedy lepší používat jiné metody než výpočet plodných a neplodných dnů.
Menstruace v těhotenství
Menstruace v těhotenství je stav neslučitelný s těhotenstvím. V těhotentví však může docházek ke krvácení, které si může žena s menstruačním krvácením splést. Jedná se především o krvácení při implantaci, které se vyskytuje v době očekávané menstruace a může tak odvrátit pozornost od počínajícího těhotenství. Dalšími častými přičinami krvácení v těhotenství může být mimoděložní těhotenství, zánět, poranění nebo krvácení po pohlavním styku.
Těhotenství týden po týdnu
Těhotenství vzniká po splynutí vajíčka a spermie vznikem tzv. zárodku. V prvních dvou měsících těhotenství jde především o založení tří zárodečných listů, z nichž se dokonce 8. týdne vyvine zárodek. Zárodek v 8. týdnu se již podobá člověku, má utvořené všechny soustavy těla, oddělené prsty, patrný zevní genitál a oči přetažené jednolitým víčkem. Ve zbytku těhotenství plod roste, nabývá na váze a založené soustavy se dále vyvíjí až k samotnému porodu, u kterého hraje roli především stupeň vývoje plic.
Strie a těhotenství
Strie vznikají u žen v období těhotenství jednak růstem plodu a nabírám tuku, dále také výraznou hormonální nerovnováhou. Oba tyto faktory způsobují vznik strií, především v oblasti břicha boků a prsů. Těmto rizikovým partiím je proto potřeba věnovat speciální preventivní opatření, a to hlavně v podobě promazávání, jelikož samotná léčba strií je o mnoho komplikovanější.
Příznaky
Padání vlasů při kojení
Padání vlasů při kojení je běžná reakce organismu na proběhlé těhotenství a hlavně hormonální výkyv. Po porodu totiž prudce klesne hladina pohlavních hormonů a ženě začnou vypadávat vlasy. Kojení jako takové padání vlasů nezpůsobuje a tudíž není nutné jej předčasně ukončovat. Kromě poklesu hormonů může padání vlasů způsobovat nedostatek vitaminů či minerálů.
Padání vlasů po porodu
Padání vlasů po porodu je běžně se vyskytující, avšak nepříjemný problém, který potká snad každou ženu. Padání vlasů bývá způsobeno prudkým poklesem pohlavních hormonů brzy po porodu. Tento jev je zcela přirozený a odráží pouze hormonální změny v těle. Pokud Vás ale padání vlasů znepokojuje, neváhejte navštívit kožního lékaře, který navrhne vhodná vyšetření a řešení.
Oteklé prsty
Oteklé prsty jsou nepříjemný problém, kterým nemusí trpět pouze těhotné ženy. Oteklé prsty mohou být důsledkem hormonálních změn, mohou se objevit po dlouhém stání nebo sezení, dále z důvodu opaření či popálení nebo mohou být příznakem alergie včetně alergie na chlad. Spektrum možných příčin je značně široké a proto je vhodné se vždy poradit s lékařem.
Nadměrné vypadávání vlasů
Nadměrné vypadávání vlasů není problém trápící pouze ženy, ale i muže. Zejména u mužů dochází se zvyšujícím se věkem k vytváření "koutů" na čele, lysinek na temeni, až většinou zbude pouze pruh vlasů na týlu. U žen vlasy vypadávají spíše v určitých místech, kde se tvoří okrouhlé lysinky. Jaké jsou příčiny a léčebné možnosti nadměrného vypadávání vlasů?
Nadměrná spavost
Nadměrná spavost, odborně nazývána jako hypersomnie, je nepříjemný problém, který dokáže člověka omezit v běžném životě. Člověk s nadměrnou potřebou spánku má zkrácenou dobu bdělosti, kterou by mohl věnovat svému volnému času, péči o rodinu či práci. Nadměrná spavost může být příznakem některých onemocnění, avšak někdy může být nemocí sama.
Krvácení po pohlavním styku
Krvácení po pohlavním styku může potkat jak ženy, tak i muže, avšak nikdy nesmí být bráno na lehkou váhu. Slabé krvácení se může objevit u prvního, ale i u druhého pohlavního styku, které je nejobvyklejší. Při něm totiž dochází k porušení panenské blány, což je provázeno několika kapkami krve. Jiným možným důvodem může být velikost penisu muže, poškození sliznice, infekční choroba či rakovina děložního čípku.
Padaní vlasů u žen
Padání vlasů je nepříjemný problém, který postihuje kromě mužů také ženy. Tento problém může mít více příčin a mezi ty běžné patří změny hladin hormonů po porodu, při kojení nebo například po přechodu. Častým doporučením, jak zabránit padání vlasů je vyvážená strava, dostatek tekutin, vyvarování se stresu a správná péče o vlasy.
Krvácení mimo menstruaci
Krvácení mimo menstruaci může být příznakem onemocnění pohlavních orgánů, především dělohy, avšak může být také nežádoucím účinkem při užívání hormonální antikoncepce či různých léků. Jaké krvácení se může objevit a u jakých onemocnění je krvácení mimo menstruaci příznakem najdete v tomto článku.
Chuť na sladké
Chuť na sladké nemusí a většinou také není příznakem nemoci. Chuť na sladké je většinou běžnou reakcí organismu na pokles hladiny krevních cukrů - zejména glukózy. Jedinci, kteří trpí nezvladatelnou chutí na sladké, jsou však ohroženi obezitou a všemi jejími negativními důsledky...
Hemoroidy - příznaky
Hemoroidy jsou velmi častým onemocnění žil konečníku, při kterém dochází k rozšíření jejich stěny. Mezi příznaky hemoroidů patří jednak krvácení z konečníku, které by mělo být vždy dobře vyšetřeno. Dalšími příznaky hemoroidů jsou svědění, bolest a problémy s vyprazdňováním.
Glukóza v moči
Glukóza v moči je patologický příznak, při kterém dochází k propuštění krevní glukózy v ledvinách do moči, kde za normálních podmínek glukóza není. Glukóza v moči je jedním z nejtypičtějších příznaků cukrovky - diabetu mellitu.
Anémie - příznaky
Anémie neboli chudokrevnost je choroba, která je dána nízkým počtem funkčních červených krvinek. Mezi hlavní příznaky anemie patří snížená fyzická výkonnost, snadná únavnost, dušnost a bledost...
Bolest v kříži
Bolest v kříži je v naší populaci velmi častá obtíž, ve valné většině však způsobená pouze špatnými pohybovými návyky. Bolest v kříži je nejlépe řešit udržením si zdravého životního stylu a zdravých pohybových aktivit. V tom nám může často pomoci i vhodné nastavení židle popřípadě kvalitní matrace a polštář zajišťující pohodlný a klidný spánek.
Bolest zad
Bolest zad je civilizační choroba, kterou někdy trpí většina populace. Bolesti zad je většinou dána poškození některé ze struktur, která odpovídá za pevnost a zároveň pružnost páteře - tzn. obratlů, vazů, plotének a svalů. Bolest zad je nejčastěji dávána do souvislosti s nezdravým životním stylem a nadměrnou námahou...
Plynatost
Plynatost neboli nadýmání je spolu s říháním přirozený způsob, jak se tělo zbavuje nadbytečných plynů. Nadměrná plynatost může způsobit problémy psychické, ale také může být velmi bolestivá. Plynatost může být symptomem vážnější choroby, a proto je lepší nadměrnou plynatost konzultovat s lékařem.
Zpoždění menstruace
Zpoždění menstruace je nepříjemná odchylka v menstruačním cyklu, která může a nemusí souviset s nemocí. Mezi běžné a méně závažné příčiny nepravidelné menstruace patří stres, změna životního stylu a například také hubnutí. Zpožděná menstruace může být ale také výsledkem poruchy hormonálních hladin, poruchy v pohlavních orgánech a někdy také nádorovým onemocněním...
Bolesti v podbřišku
Bolesti v podbřišku mohou být projevem onemocnění orgánů, které jsou umístěné v této oblasti. U žen jsou často bolesti v podbříšku spjaty s jejich menstruačním cyklem. Dále mohou bolesti v podbříšku znamenat nejrůznější onemocnění trávicího nebo močového traktu. Bolesti v podbříšku nelze brát na lehkou váhu a vždy je lepší vyhledat lékařskou pomoc.
Nadýmání
Nadýmáním se označuje zvýšená tvorba plynů ve střevě, což je věc, která čas od času trápí takřka každého z nás. Nadýmání vzniká buď jako výsledek příjmu potravin, které označujeme jako nadýmavé, nebo může být nadýmání příznakem některých nemocí...
Bolest žaludku
Bolest žaludku, nebo chcete-li bolest umístěná ve střední části břicha, je nepříjemný pocit, který někdy zažívá každý z nás. Bolest žaludku může mít celou řadu příčin - stres, požití nevhodného jídla či pití, atd. Bolest žaludku však může mít i celou řadu závažnějších důvodů a v žádném případě by neměla být - zvláště trvá-li dlouho či je-li neobvyklá - podceňována...
Bolest břicha
Bolest břicha je častý nepříjemný pocit, kterým občas trpí každý z nás. Někdy je bolest břicha příznakem stravovací chyby, kdy sníme nebo vypijeme něco nevhodného. Jindy ale může být bolest břicha známkou závažných, ne zřídka až život ohrožujících stavů. Žádná bolest břicha by proto neměla být podceněna...
Mastné vlasy
Mastné vlasy představují hlavně estetický problém a postihují jedince především v pubertě nebo těhotenství, kdy dochází k hormonálním změnám. Řešením mastných vlasů může být úprava jídelníčku, používání šetrných šampónů s neutrálním pH, vyhýbání se stresu nebo přehnanému nanášení kondicionéru. Pokud však mastné vlasy i přesto přetrvávají, je vhodné se poradit s lékařem.
Bolest prsou
Bolest prsou - tedy oboustranná bolest - vzniká nejčastěji cyklicky několik dní před menstruací a trpí jí až dvě třetiny žen. Další bolesti prsou, zejména ty lokalizované na jeden prs, bývají způsobeny záněty a v některých případech i nádorovým onemocněním. Žádná dlouhotrvající a neustupující bolest prsou by neměla být podceněna...
Bolest prsu
Bolest prsu je velmi častý a bohužel skrývaný a podceňovaný příznak některých nemocí. Ženy trpící bolestí prsu často nejdou k lékaři z obavy z rakoviny, což je přitom onemocnění, které se v počátečním stádiích velmi dobře léčí. Další příčiny bolesti prsu jsou zejména záněty a menstruace.
Příznaky těhotenství
Příznaky těhotenství mohou být různého druhu a jen některé z nich můžeme brát jako spolehlivé známky těhotenství. Nejspolehlivějším příznakem těhotenství je přítomnost lidského choriového gonadotropinu hCG v těle, která s jistotou potvrzuje těhotenství již od 8. dne. Mezi méně spolehlivé příznaky těhotenství dále patří zvýšena bazální teplota, nevolnost a zvracení, výtok, špinění a často i jiné spíše individuální příznaky, jako například změna citlivosti čichu a občas i chuti.
Bolesti zubů
Bolesti zubů patří mezi nejčastější problémy. Bolesti zubů bývají ve většině případů způsobeny zubním kazem. Bolesti zubů mohou mít i další příčiny, jako zánět zubní dřeně, zánět dásní, ale dokonce i při infarktu myokardu může bolest vystřelovat až do zubů. Nejlepší obranou před bolestí zubů je dostatečná prevence.
Otok
Otok neboli edém je stav, při kterém dojde k nahromadění tekutiny v určité tkáni. Otoky jsou samozřejmě běžnou součástí života, tzv. otéct totiž může i štípnutí komára, poraněný kloub či rána po vytržení zubu. Existují ale i otoky závažné, ba až život ohrožující, jako otok mozku, plic, nebo otok při anafylaktické reakci...
Vysoký krevní tlak
Vysoký krevní tlak často vzniká bez zjevné příčiny, hovoříme tak o primární hypertenzi. Často je ale vysoký krevní tlak důsledkem onemocnění, nejčastěji kornatění tepen. Vysoký krevní tlak působí na cévy a poškozuje je, proto může vyvolat infarkt, mrtvici a další. Vysoký krevní tlak je přezdívaný jako tichý zabiják, protože pacient trpící vysokým krevním tlakem dlouho nemá žádné symptomy.
Únava
Únava je pocit, který nám byl dán proto, abychom se chránili před nadměrným vyčerpáním, které může - jak víme - vážně poškodit naše zdraví. Únava je však také často známkou onemocnění, a to i velmi závažného. Proto byste dlouhodobou nepřiměřenou únavu neměli v žádném případě podceňovat...
Zvracení
Zvracení je stav, který alespoň jednou za život potkal každého z nás. Zvracení totiž doprovází celou řadu chorob, méně i více závažných. Zvracení bychom neměli nikdy podcenit, jelikož může skončit těžkou, někdy až život ohrožující dehydratací a rozvratem vnitřního prostředí.
Léčba
Interrupce
Interrupce je odborný termín pro umělé přerušení těhotenství. Důvodem pro interrupci ze strany ženy bývá neplánované a nechtěné těhotenství. Důvodem ze strany lékaře je riziko mentálního nebo tělesného postižení dítěte nebo ohrožení matky v případě, že by těhotenství pokračovalo. Jak se interrupce provádí a jaké jsou následky najdete v tomto článku.
Indukovaný porod
Indukovaný porod je uměle vyvolaný porod pomocí léků či chirurgicky, kdy se uměle protrhnou plodové obaly, což vede k odtoku plodové vody a nastartování porodu. Stavy, kdy je nutné porod indukovat je vysoký krevní tlak ohrožující matku i plod, přenošené těhotenství, cukrovka či srdeční onemocnění.
Hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je asi nejznámější metodou k zábraně početí. Některé hormonální antikoncepce brání ovulaci, jiné ztěžují proniknutí spermií k vajíčku nebo zamezí usazení oplodněného vajíčka v děloze. Kromě ochrany před početím má hormonální antikoncepce další pozitivní účinky na organismus, například omezují vznik cyst v prsou, zlepšují pleť při akné a snižují tvorbu ušního mazu.
Antikoncepce
Antikoncepce je metoda k zábraně početí. Mezi nejznámější antikoncepční metody patří kondomy, nitroděložní tělíska, hormonální antikoncepce, metody neplodných dnů či poševní pesary. V tomto článku najdete jejich detailní popis, výhody či nevýhody.
IVF - oplození ve zkumavce
Oplození ve zkumavce, jinak také známé jako IVF, je jednou z metod asistované reprodukce, která se používá při léčbě neplodnosti. Metodou IVF se konkrétně řeší problém neprůchodnosti vejcovodů, nepřítomnosti ovulace, nízké či nedostatečné kvality spermií muže, neplodnost způsobenou hormonálními poruchami, imunologické faktory či faktory genetické. Jak se metoda IVF provádí a jaká případná rizika může mít, se dozvíte v tomto článku.
Vyšetření v těhotenství
Vyšetření v těhotenství jsou nezbytná pro zajištění správného průběhu těhotenství. Mezi základní vyšetření patří měření tlaku, vyšetření moči, vyšetření děložního čípku "na koze" a vyšetření ultrazvukem pro sledování správného růstu, vývoje a určení data porodu. V neposlední řadě se provádí také odběr krve pro stanovení tzv. markerů, které mohou poukazovat na vznik vývojové vady. Pokud je podezření na nějakou vývojovou odchylku, bývá doporučeno vyšetření plodové vody.
Přerušení těhotenství
Interrupce neboli umělé přerušení těhotenství je zákrok proveditelný do 12. týdne těhotenství. Do 8. týdně těhotenství lze provést tzv. miniinterrupci, poté je nutná interrupce při celkové anestezii. Při obou zákrocích je zavedena skrz děložní hrdlo trubička pomocí níž je rostoucí zárodek odsát, děloha je poté ještě vyčištěna tzv. kyretou. Interrupce je rizikový zákrok, který může u ženy způsobit jak psychickou, tak fyzickou újmu končící někdy až neplodností, proto je lepší se mu vyhýbat správným užíváním antikoncepce.
Těhotenský test
Těhotenský test slouží k prokázaní těhotenství a je dostupný v každé lékárně. Současné těhotenské testy jsou schopny prokázat těhotenství již od 8. dne těhotenství, kdy tělo začíná produkovat choriový gonadotropin, neboli hCG. Před užitím těhotenského testu je vždy vhodné přečíst si příbalový leták, oběcně však platí, že po odebrání moči a ponoření proužku se v případě těhotenství objeví dvě čárky, v případě opačném pak jedna.