Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.

Bolesti kloubů patří mezi zdravotní obtíže, které trápí obrovské množství lidí, kterým zásadním způsobem snižují kvalitu života. Bolesti kloubů mohou být způsobeny celou řadou příčin - může se jedna o dnu, infekční i neinfekční záněty, autoimunitní choroby a řadu dalších nemocí...
Bolesti kloubů neboli artralgie mohou vznikat z velkého množství příčin. Při vzniku bolesti kloubů je proto vhodné navštívit lékaře, který se Vás bude ptát hlavně na charakter bolesti-jestli je tupá, bodavá, ostrá.., zda vznikla náhle či postupně, zda je závislá na pohybu, zda vzniku bolesti předcházel úraz nebo jestli máte i jiné problémy, např. zvýšenou teplotu, pocení, změny na kůži apod. Dále bude možná potřebovat i další vyšetření jako rentgen, krevní testy nebo i punkci kloubu.
Z příčin, které se projevují bolestí kloubů, je nejčastější asi dna. Jedná se o metabolické onemocnění, které se dá léčit tabletami. Většinou se bolesti objevují v kloubu mezi palcem u nohy a zánártní kůstkou. Kloub je oteklý, teplý, rudý a velmi bolestivý. Potíže se nejčastěji objebují ráno. Důvodem potíží je zvýšená hladina kyseliny močové v krvi, její sůl se ukládá v kloubech a to vyvolává zánět.
Další velkou skupinou jsou tzv. artritidy, tedy záněty kloubů. Ty se dělí na infekční a neinfekční. Co se týče infekčních zánětů kloubů, nejvýznamnější jsou bakteriální záněty, ale existují i záněty virové. Infekce se do kloubu dostane z krví z jiného zaníceného ložiska v těle nebo přestupem z okolí, např.pokud se vedle kloubu nachází zanícený sval, může se sem ale dostat i otevřeným poraněním, méně často lékařským zákrokem, při punkcích nebo operacích kloubu.
Častější jsou ovšem neinfekční záněty, které způsobuje naše vlastní imunita, kdy imunitní systém ničí vlastní tkáně. Nevíme přesně, jak a proč se to stává, někteří uvažují o genetice, jiní o předešlé infekci. Takto vzniká i revmatoidní artritida, říká se jí také revma. Vyskytuje se hlavně u žen středního věku, nejčastěji jsou postiženy drobné klouby ruky, zápěstí a hlezenní kloub. Onemocnění začíná velmi nenápadně, většinou ranní ztuhlostí kloubů.
Osteoartróza je dalším onemocněním pohybového aparátu, které postihuje klouby. Může vést až k invaliditě. Vyskytuje se hlavně u lidí v pokročilém věku. Nejvíce se ale objevuje na velkých nosných kloubech (kolení, kyčelní), na drobnějších kloubech ruky nebo na meziobratlových ploténkách páteře.
Dalšími diagnózami s bolestmi kloubů je např. psoritická artritida, tedy postižení kloubů u lupénky, dále erozivní artritida při zvýšené činnosti příštítných tělísek nebo tzv. tenisový loket.
Diskuze