Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Léčba osteoporózy
Léčba osteoporózy se zaměřuje na zamezení úbytku kostní tkáně a zároveň podporuje tvorbu nové. Léčba osteoporózy spočívá ve vhodné kombinaci léků, předepsané lékařem, vyváženou stravou, která musí být bohatá především na vápník a vitamin D a rehabilitačním cvičením, které má za úkol posilovat určité svalové skupiny tak, aby kosti nebyly přetěžované.
Léčba osteoporózy
Osteoporóza je nemoc příznačná sníženou hustotou kostní tkáně, což vede k zvýšené křehkosti kostí a jejich častým zlomeninám i při běžné denní činnosti (viz Osteoporóza). Cílem léčby je zamezit ubývání kostní tkáně, či nejlépe podpořit vznik nové kostní hmoty, tak aby se kosti staly znovu tvrdé a odolné. Toho docílíme léčbou různou kombinací léků předepsaných lékařem. Zároveň je kladen důraz na úpravu jídelničku tak, aby byl bohatý na vápník (základní prvek tvořící kosti) a na vitamin D (díky němu se vápník z potravy ve střevě vstřebává a tělo ho může využívat). Jako třetí pilíř léčby bychom mohli označit rehabilitační cvičení za dohledu odborníků, které posiluje břišní a zádové svalstvo, což pomáhá kostem udržet nás v žádané poloze a odlehčuje jim práci.
Používané látky u léčby osteoporózy
Jako první by bylo vhodné uvést preventivní (čili onemocnění předcházející) kroky, které může a měl by každý z nás dodržovat, pokud se osteoporóze chce vyhnout. Začít je vhodné již v dětství stravou bohatou na vápník a vitamin D (viz dále) a dostatečným pohybem (ne však přehnaným množstvím). U dívek je potřeba hlídat pravidelnost menstruace. Mladé výkonnostní sportovkyně s nepravidelnou menstruací, stejně jako mladící i dívky s malým příjmem potravy, mají velkou pravděpodobnost být osteoporózou postiženi v průběhu života.
Mezi látky, které se k léčbě používají a které předepisuje lékař nejčastěji v kombinaci, patří:
- Kalcium – vápník. Je nezbytnou součástí kostní hmoty lidí. 99% vápníku v těle je uloženo právě v kostech. Jeho příjem, výdej i ukládání jsou velmi přísně řízeny několika hormony (látky uvolňované do krve, řídící různé funkce v těle). Podává se ve formě tablet.
- Vitamin D – je to látka nezbytně nutná ke vstřebávání vápníku přijatého v potravě (nebo tabletách) ze střev do krve. Podávaný vitamin D má u osob s jeho normální hladinou v těle minimální účinek, avšak u osob se sníženou hladinou aktivně zvyšuje kostní hmotu.
- Estrogen – „ženský pohlavní hormon" – tento hormon tlumí rozpouštění kostní tkáně speciálními buňkami. Toto rozpouštění je během života normální a je doplněno odpovídajícím současným přírůstkem kostní tkáně. Po odstranění vaječníku u žen, či po menopauze (ukončení pravidelné menstruace u žen v přechodu), kdy tvorba estrogenu v těle klesá, může docházet k úbytkům kostní tkáně a vzniká postmenopauzální osteoporóza (viz Osteoporóza). Proto se v těchto situacích estrogeny podávají. Léčba musí být doživotní, jelikož po vysazení dochází k rychlému úbytku kostní hmoty. Vzhledem k zvýšenému riziku vzniku rakoviny dělohy či prsu je potřeba dbát na pravidelné prohlídky u gynekologa a 1krát ročně je doporučován mamogram (vyšetření prsu). Estrogen je jedinou látkou, která se nepoužívá v léčbě osteoporózy u mužů, jinak je jejich léčba stejná. Pokud je mužská osteoporóza způsobena poruchou funkce pohlavních žláz (hypogonadismem), podává se navíc mužské pohlavní hormony (viz Osteoporóza).
- Bifosfonáty – sloučeniny fosforu, který je stejně důležitý pro výstavbu kostí jako vápník. Bifosfonáty se váží na povrch minerálů tvořících kost a zamezují jejich vstřebávání.
Kalcitonin – je to právě jeden z hormonů, které jsou v těle zodpovědné za správné hospodaření s vápníkem. Konkrétně kalcitonin zodpovídá za snížení odbourávání kostní tkáně a naopak zvyšuje vstřebávání vápníku ze střeva a činnost buněk, které tvoří novou kostní hmotu. Působí také analgeticky (tlumí bolest), čeho se využívá při zlomeninách vzniklých vlivem osteoporózy.
Léčba osteoporózy a vyvážená strava
Pokud u Vás byla zjištěna osteoporóza, bude Vám navržena léčba lékařem v různé kombinaci. Dbejte prosím zároveň na to, aby Vaše strava byla bohatá na vápník (mléko, mléčné výrobky) a současně na vitamin D (ryby, rybí tuk, vhodný je pobyt na slunci – viz Osteoporóza), na to, abyste měli dostatek pohybu a pravidelně navštěvovali svého lékaře, v případě léčby estrogeny i svého gynekologa.