Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Afty v ústech
Afty v ústech - nepříjemné a velmi bolestivé ploché vřídky, které otravují život. Zajímavé je, že afty jsou tak trochu opředeny tajemstvím, zejména co se týká jejich vzniku, Afty totiž vznikají kombinací různých faktorů - mechanického poškození dutiny ústní, oslabené imunity, nemocí zažívacího traktu, stresu, a mnoha dalších...
Afty v ústech
Když mluvíme o aftech, máme na mysli drobné vřídky na sliznici dutiny ústní. Vřídky jsou žluto – bělavé, asi 1 až 5 mm velké a jsou olemované živě červenou zanícenou sliznicí. Objevují se kdekoliv v dutině ústní, na jazyku, patře, dásních či sliznici rtů a tváří. Nejedná se přitom o nijak závažné onemocnění. Afty ale bývají velice bolestivé, hlavně v prvních dnech. Zánětlivé projevy ustoupí během 7 – 10 dnů i bez léčby. Postiženy bývají více ženy než muži. Afty se také celkově vyskytují u mladých lidí do 30 let věku. Většinou se vytvoří jen jeden aft, při těžším postižení se jich však může objevovat i více a mohou splývat. Není neobvyklý ani opakovaný vznik aftů, tedy jejich recidiva. Jelikož přesná příčina vzniku není známá, je obtížná i jejich léčba.
Afty v ústech a jejich příčina
Příčina vzniku aftů je dávána do souvislosti s virovou infekcí nebo oslabením imunity. Jelikož se sliznice dutiny ústní obměňuje poměrně rychle a je také v kontaktu s množstvím bakterií, snadno se na ní projeví různé zánětlivé změny. Oslabení imunity vyvolává řada faktorů. Může to být stresem nebo jinými onemocněními. Afty se objevují zejména při trávících poruchách, zánětech žaludku, vředové chorobě, při průjmech nebo celiakii. Určitý podíl mají i poruchy výživy a nedostatek vitaminů ve stravě. Další příčinou jsou i hormonální poruchy a změny hladin hormonů v průběhu menstruačního cyklu, v těhotenství a při užívání hormonální antikoncepce. Často může afty vyvolat mechanické dráždění sliznice dutiny ústní ulomeným zubem, rovnátky nebo nesprávně pasující zubní protézou. Špatně působí i zlozvyky, jako je kousání rtů a tváří. Více ohroženou skupinou jsou také kuřáci.
Opatření a léčba
Afty za normálních okolností odezní samy v průběhu týdne. Někdy mohou být však velmi bolestivé a to zejména při mluvení, jídle či pití. Někdy je stav až tak vážný, že neumožňuje přijímání potravy či tekutin. Následkem toho se může vyvinout i dehydratace. Vhodné je vyplachování úst dezinfekčními roztoky, které nás zbaví nadbytečných bakterií. Ke zmírnění bolestí se používají lokální anestetika, která postiženou oblast na nějakou dobu znecitliví. Příznivý efekt má také podávání vitaminů, hlavně skupiny B, které mohou ve stravě chybět. Při těžších a často se opakujících zánětech se podávají i virostatika, antibiotika nebo imunomodulancia. Důležitá je obnova oslabeného imunitního systému. Pokud je vyvolávající příčinou porucha trávícího ústrojí nebo menstruačního cyklu, snažíme se je léčit a upravit.
Afty v ústech a poučení na závěr
Jako prevence vzniku aft je důležitá důkladná péče o hygienu ústní dutiny, pravidelné čištění zubů a výplachy antiseptickými roztoky či ústními vodami. Ty slouží jako prevence přemnožení bakterií podporujících zánět. Při dráždění sliznice ulomeným zubem, rovnátky nebo zubní protézou je nutné navštívit zubaře, který tyto poruchy napraví. Pokud se už afty objeví, můžeme se snažit jejich projevy zklidnit různými dezinfekčními a znecitlivujícími přípravky. Taktéž je vhodné užívat vitaminy skupiny B. Důležité je nedráždit zbytečně sliznici kořeněnými, ostrými či kyselými potravinami. Pokud se afty objevují příliš často, trvají déle než dva týdny, je zároveň přítomna horečka a silné bolesti, je třeba vyhledat lékaře. Samozřejmě se musí pátrat po možné příčině, která afty vyvolává.
Diskuze