Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.

Nezdravá výživa v těhotenství mívá na vývoj plodu neblahý vliv. Mezi nevhodné potraviny a nápoje patří například kofein, alkohol a jiné povzbudivé látky jako třeba chinin, dále uzeniny, nadměrně kořeněná a slaná jídla, jídla typu fast food a nadměrné množství cukrovinek. Neblahý vliv na plod má také kouření, užívání drog a taktéž vegetariánství a veganství.
Konzumace nevhodných potravin a nápojů, stejně jako nezdravý životní styl může mít pro vývoj plodu nedozírné následky.
Mezi nevhodné nápoje pro těhotnou ženu patří ty, které obsahují kofein, alkohol a jiné povzbudivé látky, např. chinin, dále alkaloidy a silice. Pití kávy, tmavého i zeleného čaje je dobré zredukovat na maximální množství dvou šálků denně. Káva navíc snižuje vstřebávání železa a má dehydratační účinky.
Škodlivost alkoholických nápojů závisí na množství a frekvenci užívání, je však lepší se jejich konzumaci vyhnout.
Děti narozené matkám - alkoholičkám mohou mít různé tělesné defekty (malý vzrůst, kloubní deformity, malou hlavičku, zúžené oční štěrbiny) i defekty duševní (mentální retardaci), poporodní neprospívání, výskyt syndromu náhlého úmrtí kojenců apod.
Některé druhy koření mohou vyvolat stahy dělohy nebo trávicí problémy. Patří sem např. šafrán, černobýl, rozmarýn, jalovec, velké množství petržele, muškátový oříšek, dále skořice, pepř, máta, kari, celer, feferony, chilli. Pro ochucování pokrmů volte spíše malé množství koření.
Vhodnými nápoji jsou ovocné čaje (s obsahem z maliníku, ostružiníku) a čaje s lipovým květem nebo šípkem apod. Džusy je vhodné ředit.
Vegetariánství preferuje rostlinnou stravu, odmítá živočišné potraviny kromě vajec, mléka a mléčných výrobků.
Vegani jedí pouze rostlinnou stravu. Ženy přecházejí na tuto stravu z různých pohnutek, nejčastěji z důvodu prevence obezity a kardiovaskulárního onemocnění, ale také z důvodů náboženských a psychologických.
Tato strava má své klady i zápory, v těhotenství však i rizika. Větší konzumací ovoce a zeleniny přijme organismus více antioxidantů, což má dobrý dopad na imunitu člověka a snad snižuje riziko onkologických onemocnění. Avšak žena přijímá menší množství vitaminů B12, D, minerálů - železa, vápníku, zinku, jodu, některých aminokyselin.
Vitamin B12 je vhodné doplňovat konzumací mléčných výrobků (jogurtů, sýrů), které navíc obsahují vápník a hořčík, jsou prevencí chudokrevnosti. Vegani však mléčnou stravu odmítají, takže mají sklon k anémii.
Nevýhodou vegetariánské stravy je menší obsah bílkovin. Lze je čerpat například z avokáda, sóji, luštěnin, pohanky, rýže, vajec a mléčných produktů.
Žena - vegetariánka by měla pravidelně jíst alespoň 6krát denně.
Přecházet na vegetariánství či veganství v těhotenství se jeví jako rizikové. Hlavně z toho důvodu, že budou chybět výše uvedené látky, což může vést k nedostatečné výživě plodu a následně nízké porodní váze novorozence. V případě této alternativy výživy doporučujeme ženě v době těhotenství a kojení doplňovat minerály, stopové prvky a vitaminy alespoň formou tablet zakoupených v lékárně, které částečně nahrazují chybějící látky.