Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.

V dnešních dnech v naší populaci neustále přibývá jaterních onemocnění. Onemocnění jater mohou být způsobena viry, nádory, a často také nezdravým životním stylem, např. alkoholismem. Jaterní dieta je potom soubor stravovacích opatření vedoucích k tomu, abychom již tak nemocná játra nezatěžovali příjmem nevhodné potravy...
Jaterních chorob je celá řada, a proto se mohou poněkud lišit i dietní zásady.Tato doporučení jsou vhodná pro většinu pacientů s chronickým onemocněním jater, ale je třeba je individuálně upravit při konzultaci s odborníkem na výživu v souladu s doporučením lékaře. Jaterní dieta (odkaz na www.abcdieta.cz) patří mezi diety šetřící a protože je obsahem živin i energetickou hodnotou plnohodnotná, může se podávat dlouhodobě. Poměr základních živin je blízký fyziologickému poměru a vychází ze současných trendů v racionální stravě.
Bílkoviny | 1 g/1 kg hmotnosti/den |
Sacharidy | 300 g/den |
Tuky | 70-80 g/den |
Množství jednotlivých živin může být odlišné v případě, že pacient potřebuje upravit hmotnost (nízká či vysoká hmotnost), nebo tehdy, když některá z živin je z nejrůznějších důvodů limitována.
Technologická úprava stravy je šetrná výběrem potravin i zpracováním. Vhodná tepelná úprava je vaření, dušení a pokud upravujeme pokrm pečením, volíme přípravu v alobalu, horkovzdušné troubě nebo v teflonové nádobě. Dbáme na to, abychom nepřepalovali tuk. Podléváme malým množství vody nebo netučného vývaru a máslo či olej přidáváme až ve finále úpravy. Pokrmy zahušťujeme nasucho opraženou moukou, ,,dietní jíškou" (mouku opražíme nasucho a přidáme tuk), rozmixovanou zeleninou, strouhaným bramborem, moukou rozšlehanou ve vodě či bramborovým škrobem. Připravená jídla musí mít měkkou konzistenci, aby byla lehce stravitelná. Jídlo dělíme do 5–6 denních dávek, jíme častěji a v menších objemech. Důležité je dodržování pitného režimu. Do jídelníčku nezařazujeme čerstvé, ještě teplé pečivo.
Alkohol! Všechna tučná masa, tučné a kyselé ryby, sardinky, očka, kaviár, pikantní konzervy a lahůdky, jitrnice a jelita, tlačenky, paštiky. Uzeniny a podobně – tučné a trvanlivé salámy, klobásy, škvarky, slanina. Mléko a mléčné výrobky – šlehačka, smetana, smetanové a pikantní sýry, sýry zrající a plísňové, smetanové krémy, smetanové jogurty, pomazánky s pepřem, chilli a podobně, jogurty s cereáliemi a nevhodným ovocem.
Nepoužíváme kapustu, zelí, cibuli, česnek, papriky, ředkvičky, okurky, zeleninu a houby naložené do octa a luštěniny. Nevhodné ovoce je rybíz, angrešt, maliny, ostružiny, borůvky a brusinky, datle, fíky, reveň. Nepodáváme čerstvé kynuté těsto, listové a linecké těsto, celozrnný chléb, chléb vícezrnný, s přídavkem česneku, se semínky, dalamánky, müsli. Pochutiny – worchester, maggi, sójová omáčka, ostré koření a kořenící směsi, majonézy, chipsy, solené pochoutky, instantní polévky a jídla. Nevhodná je černá káva, nápoje sycené CO2, ořechová jádra, mák, kroupy, otruby. Nemastíme sádlem.
I když ,,nevhodných" potravin je poměrně hodně, jídelní lístek pro tuto dietu může být při troše šikovnosti pestrý a lákavý a hlavně může poskytnout potřebné živiny a látky ochranné v potřebném množství.
Diskuze