Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Akné
Trápí vás potíže s akné? Náš tým lékařů sepsal kompletní přehled informací o hlavních příznacích a příčinách akné. Zaměřili jsme se na nejčastější komplikace jako jsou nemoci kůže či jizvy po akné. A příznaky akné, kam patří pupínky, uhry nebo vyrážka. Často vyhledávaným tématem je léčba akné.
Pokud byste přece jen nenašli pomoc, podívejte se do diskuze nebo se zeptejte v odborné poradně.
Nemoci
Hormony
Hormony jsou chemické látky vyplavované v jedné části těla a krví dopravované ke svým cílovým buňkám. Všeobecně hormony ovlivňují a řídí chemické reakce v cílových buňkách, například ovlivňují rychlost, s jakou tyto buňky zpracovávají živiny a tvoří energii. Hormony mají souvislost také s naším emocionálním stavem, a to především u žen těsně před menstruací.
Akné
Akné není jenom onemocněním mladých lidí procházejících pubertou, může se vyskytnout jak u malých dětí, u těhotných žen, tak i u starších lidí. Většinou odeznívá do 30 let. Akné je velice často považováno za bezvýznamné onemocnění, kterému se nevěnuje dostatečná pozornost. Důležitá je včasná léčba, akné se dá léčit tak jako každá jiná nemoc a nikdo nemusí trpět nehezkými vzpomínkami na mládí v podobě jizev.
Život s akné
Život s akné přináší řadu psychických útrap. Trpí jím asi 80% všech dospívajících. Život s akné může způsobit až ztrátu sebevědomí a následnou sociální izolaci. Akné je nemoc jako každá jiná a život s ní při vhodné léčbě nemusí být zdaleka tak náročný. Zaměřte se na péči o sebe a svou pleť a mějte na paměti, že psychická pohoda také přispívá k uzdravení.
Jizvy po akné
Jizvy, které vznikají po akné, bývají nejčastěji atrofické. Po těžším průběhu akné může vzniknout až i jizva keloidní. Jak taková jizva vypadá? Při odstraňování jizev po akné je velmi důležité se poradit s odborníkem, který zvolí vhodnou léčbu. Jizvy po akné vznikají nejčastěji na obličeji, proto je nejlepší se vyhnout jejich vzniku prevencí, tedy dostatečnou péčí o pokožku.
Nemoci kůže
Nemoci kůže vznikají porušením integrity kůže. Mezi nejčastější projevy nemocí kůže patří svědění, pálení nebo bolest. Stejně tak dochází u nemocí kůže ke zčervenání, otoku, tvorbě puchýřů, pupenů a podobně. Nemoci kůže mohou být pouhým symptomem pro závažnější onemocnění, a proto je vždy lepší v případě pochybností navštívit kožního lékaře.
Lidská kůže
Lidská kůže je vrstva, která tvoří ucelený povrch našeho těla. Kůže má několik funkcí jako je například udržování stálosti vnitřního prostředí, mechanická ochrana před vnějšími vlivy, tepelný izolátor a další. Lidská kůže se skládá ze tří různých vrstev, které mají různé funkce. Patří sem epidermis, dermis a podkožní tuk a vazivo.
Příznaky
Absces
Abscesy neboli hlízy jsou ohraničená zánětlivá ložiska, která se mohou tvořit kdekoliv uvnitř těla nebo na jeho povrchu. Jejich rozměry se různí od drobných puchýřků a vřídků na kůži nebo při vlasových koříncích až po závažnější abscesy zubních lůžek nebo abscesy vnitřních orgánů, například při zánětu slepého střeva (apendixu).
Pupínky
Pupínky se mohou vyskytnout na nejrůznějších částech těla. Mají velké množství příčin a také u jednotlivých diagnóz vždy trochu jinak vypadají. Laik ovšem tyto drobné rozdíly není schopen rozpoznat. Kožní lékař se nejčastěji setkává s pupínky v podobě akné, ekzému, kontaktní dermatitidy či s pupínky jako příznaky virových a bakteriálních onemocnění.
Vyrážka
Vyrážka je nepříjemný kožní příznak různých onemocnění, který se může projevovat jako červené skvrny, pupínky, puchýře, šupiny nebo strupy. Vyrážka může být způsobena nějakou infekcí či doprovázet některá onemocnění. Řadíme sem např. spálu, spalničky, neštovice, plísně nebo lupénku. Podrobnosti o vyrážce jako příznaku a její léčbě najdete v tomto článku.
Mastné vlasy
Mastné vlasy představují hlavně estetický problém a postihují jedince především v pubertě nebo těhotenství, kdy dochází k hormonálním změnám. Řešením mastných vlasů může být úprava jídelníčku, používání šetrných šampónů s neutrálním pH, vyhýbání se stresu nebo přehnanému nanášení kondicionéru. Pokud však mastné vlasy i přesto přetrvávají, je vhodné se poradit s lékařem.
Uhry
Uhry, akné, pupínky, komedony či beďary. Mohli bychom jmenovat spoustu dalších názvů, kterými se dá pojmenovat zdravotní problém nejen mladistvých, který leč není život ohrožujícím onemocněním, působí nositeli velmi vážné zdravotní, sociální a psychické problémy, které mohou v některých případech končit až tragicky, popřípadě zanechávat trvalé následky nejen na těle, ale i na duši. Proto nelze toto onemocnění považovat jen za kosmetický defekt lidské kůže, ale musí se na něj přihlížet jako na kožní chorobu, kterou je nutno začít včas léčit.
Léčba
Hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je asi nejznámější metodou k zábraně početí. Některé hormonální antikoncepce brání ovulaci, jiné ztěžují proniknutí spermií k vajíčku nebo zamezí usazení oplodněného vajíčka v děloze. Kromě ochrany před početím má hormonální antikoncepce další pozitivní účinky na organismus, například omezují vznik cyst v prsou, zlepšují pleť při akné a snižují tvorbu ušního mazu.
Léčba akné laserem
Léčba akné laserem je jednou z nejúspěšnějších metod na odstranění akné. Při léčbě akné laserem se využívá paprsek pulzního diodového laseru, který ničí mazové žlázky, a tím omezuje tvorbu kožního mazu. Dalším využívaným typem léčby akné laserem je léčba pomocí intenzivního pulzního světla, které ničí bakterie na povrchu pokožky. Léčba akné laserem je nenáročná, téměř bezbolestná a má výborný kosmetický efekt.
Vybíráme z kategorie
Léčba aknéLéčba akné
Léčba akné se stanovuje podle rozsahu a charakteru projevů akné. U lehčích forem postačí léčba akné místní, která využívá lokální antibiotika. Uvolňuje tak ucpané komedony či snižuje množství mazu. U těžších forem akné se přistupuje k celkové léčbě, kde nejznámějším užívaným antibiotikem je tetracyklin. Jaká je ideální prevence akné?