Žíly

Trápí vás potíže s žílami? Náš tým lékařů sepsal kompletní přehled informací o hlavních příznacích a příčinách obtíží žil. Zaměřili jsme se na nejčastější komplikace jako je žilní trombóza či křečové žíly a embolie nebo zánět žil. A příznaky onemocnění žil, kam patří mdloby nebo bolest končetin.

Pokud byste přece jen nenašli pomoc, podívejte se do diskuze nebo se zeptejte v odborné poradně.

Nemoci

Flebitida

Flebitida

Flebitida je označení pro zánětlivé postižení žil. Ve většině případů provází zánět silná bolest, která pacienta v noci budí, a pokud se nemoc neléčí, postižená oblast se nadále zvětšuje a silně bolí. Při flebitidě hlubokých žil hrozí nebezpečí uvolnění krevní sraženiny a následné ucpání plicní tepny za vzniku plicní embolie či okamžité smrti.

Embolie

Embolie

Embolie je onemocnění, při kterém dojde k náhlému uzávěru cévy. Embolie je nejčastěji způsobena krevní sraženinou, která se odtrhne z žil dolních končetin a je vmetena do plic, kde ucpe některou z cév. Embolie může být ale také způsobena tukem při úrazech, vzduchovou bublinou, a velmi vzácně i plodovou vodou.

Zánět žil

Zánět žil

Zánětem žil rozumíme zánětlivé postižení stěny žíly, nejčastěji na dolní končetině. Zánět žil vzniká nejčastěji v cévách, které jsou již nějakým způsobem poškozené, nejčastěji na podkladě žilní trombózy. Zánět žil se projevuje zejména velkou bolestí při pohmatu postižené končetiny a také charakteristickým zarudnutím v místě postižené žíly.

Žilní trombóza

Žilní trombóza

Žilní trombóza je onemocnění, při kterém vznikají krevní sraženiny nejčastěji v hlubokých žilách dolních končetin. Žilní trombóza se projevuje otokem dolní končetiny a výraznou bolestivostí. Toto onemocnění je nebezpečná zejména tím, že se krevní sraženina může z dolní končetiny utrhnout a dostat se až do plic za vzniku závažné a život ohrožující plicní embolie.

Trombóza

Trombóza

Trombóza je onemocnění, při kterém se v cévě vytvoří krevní sraženina, odborně trombus. Trombóza vzniká často v cévách, které jsou již před jejím vznikem nějakým způsobem poškozeny ať aterosklerózou nebo například zánětem. Trombóza je nebezpečná zejména tím, že se krevní sraženina může uvolnit a dostat se do jiné důležité cévy, kterou může ucpat.

Hemoroidy

Hemoroidy

Hemoroidy jsou onemocněním žilních pletení v oblasti konečníku. Vznikají v důsledku rozšíření stěny žil, které pak nesprávně fungují a dochází v nich k městnání krve. Projevují se výraznou bolestí a někdy také krvácením. Hemoroidy a jejich příznaky nesmíme zaměňovat s příznaky jiných onemocnění střeva, zejména kolorektálního karcinomu.

Nemoci tepen a žil

Nemoci tepen a žil

Nemoci tepen a žil postihují většinu populace západního světa. Mezi nemoci tepen a žil patří ateroskleróza, křečové žíly, aneurysmata cév a další. Nemoci tepen a žil jsou tak zodpovědné za více než polovinu všech úmrtí u nás.

Křečové žíly - prevence

Křečové žíly - prevence

Křečové žíly představují onemocnění žil dolních končetin, při kterém dochází k roztažení žilní stěny a poruše funkce žilních chlopní. Prevencí lze křečovým žilám předejít nebo zmírnit jejich projevy.

Křečové žíly

Křečové žíly

Křečové žíly jsou častým onemocněním, které postihuje žíly dolních končetin a projevuje se jejich otokem, bolestmi a typickými změnami na kůži. Křečové žíly vznikají jako následek jejich dlouhodobého přetěžování. Křečové žíly patří mezi onemocnění, kterému lze předejít dodržováním jistých opatření.

Žíly

Žíly

Žíly jsou cévy, které mají za úkol přivádět krev k srdci. Vznikají spojováním krevních kapilár a spojují se za vzniku stále větších větví. Žilní systém může být postižen celou řadou nemocí. Nejznámější nemocí žil jsou pravděpodobně křečové žíly a hemoroidy.

Bércové vředy

Bércové vředy

Bércové vředy jsou dlouhodobé nepříjemné onemocnění vznikající v důsledku nedostatečnosti žilního systému dolních končetin. Bércové vředy se nejčastěji nacházejí v oblasti bérce, méně často pak v oblasti vnitřního kotníku. Původně nenápadná změna barvy kůže může vést až ke vzniku hluboké, rozsáhlé hnisající rány, tzv. vředu. Bércový vřed bývá častou komplikací cukrovky a jeho léčba bývá zdlouhavá.

Plicní embolie

Plicní embolie

Plicní embolie vzniká při uzávěru plicních tepen a vlásečnic embolem. Embolus má většinou podobu krevní sraženiny, která vzniká nejčastěji po chirurgických zákrocích, popřípadě vlivem špatné srážlivosti krve. Mezi hlavní projevy plicní embolie patří promodrání prstů a rtů, dušnost až kolaps části plic. Jako prevence vzniků trombů se v současnosti užívají léky proti srážlivosti krve, ale také bandáže.

Příznaky

Oteklé prsty

Oteklé prsty

Oteklé prsty jsou nepříjemný problém, kterým nemusí trpět pouze těhotné ženy. Oteklé prsty mohou být důsledkem hormonálních změn, mohou se objevit po dlouhém stání nebo sezení, dále z důvodu opaření či popálení nebo mohou být příznakem alergie včetně alergie na chlad. Spektrum možných příčin je značně široké a proto je vhodné se vždy poradit s lékařem.

Mdloby

Mdloby

Mdloby, ztráta vědomí, nebo jinak také synkopy, mohou ojediněle postihovat i jinak zdravé jedince, vyskytují-li se však častěji, mohou signalizovat vážnější onemocnění. Onemocnění, která mdloby doprovázejí bývají srdečního nebo nervového původu. Jsou však i onemocnění, která nemají zcela jasný původ.

Otok plic

Otok plic

Otok plic, neboli plicní edém, je označení pro nebezpečný stav, kdy se v plicích objeví tekutina. Díky této tekutině se zjednodušeně řečeno naše plíce topí. Plicní sklípky tak nemohou splňovat svou úlohu výměny plynů, což vede k silnému nedostatku dechu. Jaké jsou příčiny, příznaky a léčba otoku plic?

Hemoroidy - příznaky

Hemoroidy - příznaky

Hemoroidy jsou velmi častým onemocnění žil konečníku, při kterém dochází k rozšíření jejich stěny. Mezi příznaky hemoroidů patří jednak krvácení z konečníku, které by mělo být vždy dobře vyšetřeno. Dalšími příznaky hemoroidů jsou svědění, bolest a problémy s vyprazdňováním.

Bolest v konečníku

Bolest v konečníku

Bolest v konečníku se řadí mezi nepříjemné pocity, za které se navíc většina pacientů stydí. Bolest v konečníku může být způsobena jednak příčinami mimo trávící trakt - zánětem prostaty, vaječníků, a nebo přímo onemocněními konečníku - hemoroidy, fisury, záněty nebo nádory...

Bolest při stolici

Bolest při stolici

Bolest při stolici je nepříjemný pocit, který je navíc vnímán velmi choulostivě, a lidé s ním proto nechodí k lékaři. Většina příčin bolesti při stolici je přitom dobře léčitelná - patří mezi ně ,hemoroidy, anální fisury nebo záněty. Bolest při stolici však může být způsobena i nádorem...

Bolest končetin

Bolest končetin

Bolest končetin - zejména těch dolních - je častá obtíž mnoha pacientů, která výrazně snižuje kvalitu života. Bolest končetin je nejčastěji cévních a nervových příčin, někdy problém leží v kloubech či v traumatické příčině. Zvláště nervové a cévní bolesti končetin jsou spojeny s obávanou kritickou končetinovou ischemií.

Bolest konečníku

Bolest konečníku

Bolest konečníku je nepříjemný a pro mnohé také ponižující pocit, s kterým se neradi svěřujeme komukoliv, ani lékaři. Příčinami bolesti v konečníku mohou hemoroidy či tzv. anální fisury - praskliny ve sliznici konečníku. Bolest konečníku může být také způsobena některými záněty, např. Crohnovou chorobou či ulcerózní kolitidou...

Svědění konečníku

Svědění konečníku

Svědění konečníku je velmi nepříjemný jev, který může doprovázet nemoci trávicího systému. Nejčastěji se však svědění konečníku vyskytuje v souvislosti s nedostatečnou nebo naopak přehnanou hygienou. Mezi závažnější příčiny pak patří např. roupy, kolorektální karcinom, hemoroidy nebo trhliny. Svědění konečníku bychom měli vždy věnovat patřičnou pozornost, může být totiž příznakem banálního problému, ale i smrtelného onemocnění.

Hematom

Hematom

Hematom, modřina nebo podlitina je poměrně častý nález, který obvykle doprovází tupá poranění. Je to v podstatě podkožní krevní výron vzniklý traumatem drobných krevních cévek. Avšak nejen mechanické poškození může být příčinou hematomu. Na vině může být daleko vážnější problém v podobě poruchy srážlivosti krve. Jaké jsou další příčiny a léčba hematomu?

Bolest nohou

Bolest nohou

Bolest nohou je jedním z nejčastějších problémů, se kterým se lidé potýkají. Bolest může překvapit náhle a krátkodobě či obtěžovat opakovaně nebo dlouhodobě. Příčin bolesti nohou je mnoho a je všeobecně doporučováno vyhledat lékaře, který tu pravou příčinu odhalí a následně doporučí vhodnou léčbu. Léčba bolesti nohou zahrnuje odpočinek, léky proti bolesti, protahovací cvičení či změnu v návycích nebo obuvi. V některých případech je nutný i chirurgický zákrok.

Náhlá ztráta zraku

Náhlá ztráta zraku

Náhlá ztráta zraku je velmi závažný příznak nemocí, které mohou zrak poškodit i trvale. Závažnými příčinami náhlé ztráty zraku jsou porucha cévního zásobení oka, odchlípení sítnice, krvácení do sklivce, ale také cévní mozková příhoda. Z toho plyne, že náhlá ztráta zraku by nás vždy měla vést k neprodlené návštěvě lékaře...

Vřed

Vřed

Vředem nazýváme hlubokou ránu - defekt - na kůži či sliznici určitého orgánu. Vředů je nepřeberné množství, nás však budou zajímat ty nejčastější, vředy žaludku a dvanáctníku, bércové vředy, vředy u pohlavně přenosných onemocnění a vředy na rohovce oka...

Otok

Otok

Otok neboli edém je stav, při kterém dojde k nahromadění tekutiny v určité tkáni. Otoky jsou samozřejmě běžnou součástí života, tzv. otéct totiž může i štípnutí komára, poraněný kloub či rána po vytržení zubu. Existují ale i otoky závažné, ba až život ohrožující, jako otok mozku, plic, nebo otok při anafylaktické reakci...

Léčba

Embolie - léčba

Embolie - léčba

Embolií rozumíme náhlé uzavření cévy, nejčastěji krevní sraženinou, která se utrhla především z žil dolních končetin. Nejlepší léčbou embolie je důsledná prevence vzniku krevních sraženin zejména v žilách dolních končetin. Dojde-li přesto k emboli, přichází v úvahu léčba farmakologická nebo chirugická.

Hemoroidy - léčba

Hemoroidy - léčba

Hemoroidy jsou onemocněním, při kterém dochází k rozšíření žil v žilních pleteních konečníku. Léčba hemoroidů spočívá v pečlivém dodržování režimových opatřeních a dále ve specilizocvaných technikách. Léčba hemoroidů lékařem potom probíhá pomocí sklerotizace, za použití laseru nebo chirurgickými prostředky. Při léčbě hemoroidů platí, že čím dříve k lékaři přijdete, tím je léčba snažší.

Zánět žil - léčba

Zánět žil - léčba

Zánět žil je bolestivé onemocnění nejčastěji postihující žíly dolní končetiny, které byly předtím zasaženy žilní trombózou či křečovými žílami. Léčba zánětu žil spočívá jednak v režimových opatřeních, a dále také v léčbě souvisejích křečových žil. Léčba zánětu žil je dlouhodobá, protože má toto onemocnění tendenci se vracet.

Žilní trombóza - léčba

Žilní trombóza - léčba

Žilní trombóza je stav, při kterém se v žilách tvoří krevní sraženiny. Nejčastěji bývají postiženy dolní končetiny. Léčbou žilní trombózy rozumíme jednak preventivní opatření, která vedou k tomu, aby trombóza nevznikla, a dále odstranění samotné krevní sraženiny v případě, že se žilní trombóza rozvine. Správná léčba žilní trombózy je velmi důležitá zejména proto, abychom zamezili vzniku plicní embolie.

Křečové žíly - sklerotizace

Křečové žíly - sklerotizace

Křečové žíly jsou onemocněním žilní stěny dolních končetin, při kterém dochází k jejímu roztažení a dále k nesprávné funkci žilních chlopní. Sklerotizace křečových žil je postup, při kterém je do křečových žil vpravena látka, jež žílu zcela vyplní a vyřadí ji tak z provozu. Sklerotizace křečových žil však nebrání vzniku křečových žil v budoucnosti.

Křečové žíly - operace

Křečové žíly - operace

Křečové žíly jsou nepříjemným onemocněním žil dolních končetin, při kterém dochází k roztažení stěny žil a k poškození funkce žilních chlopní. Operace křečových žil mají za cíl odstranit postižené žíly, a to zejména v případě, kdy je nemoc v pokročilém stádiu. Alternativou běžné operace křečových žil je metoda CHIVA.

Křečové žíly - léčba

Křečové žíly - léčba

Křečové žíly jsou onemocnění cév dolních končetin, při kterém dochází k roztažení žilní stěny a k poruše funkce žilních chlopní. Léčba křečových žil může být farmakologická, tedy za užití léků. Další možností léčby křečových žil je sklerotizace, chirurgické odstranění křečových žil, nebo jejich ošetření laserem.

Bércové vředy - léčba

Bércové vředy - léčba

Bércové vředy jsou velmi nepříjemné a bolestivé kožní defekty, vznikající nejčastěji u pacientů s poškozenou funkcí oběhového systému dolních končetin. Základním předpokladem pro úspěšnou léčbu bércových vředů je obnovení správné funkce oběhového systému dolních končetin. Nutná je v tomto případě spolupráce pacienta a snaha zapojit se do léčby. Léčba bércových vředů není snadná, avšak přesto není nemožná.