Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Tlak na hrudi
Tlak na hrudi - nepříjemný svíraví pocit, který omezuje možnost nádechu. S tlakem na hrudi je to těžké - může být způsoben vertebrogenními potížemi - tedy je "od páteře", stejně jako závažnými stavy jako infarkt myokardu, aneurysma aorty či plicní embolie...
Tlak na hrudi
Pocit bolesti, svírání nebo tlaku na hrudi patří k nejvíce obávaným příznakům, které mohou člověka postihnout. Velmi často se totiž jedná o život ohrožující situace. V hrudním koši se nacházejí jedny z nejdůležitějších orgánů – srdce a plíce. Zdrojem bolesti či tlaku může být ovšem kterákoliv struktura nacházející se v hrudníku. Nejčastěji je to srdce, dále pak plíce, pohrudnice, jícen, svaly, žebra, páteř nebo dokonce i kůže. Tlak ovšem může způsobit i dlouhotrvající stres. Člověk je v napětí, pociťuje úzkost, hůře se mu dýchá a může tak mít pocit svírání nebo tlaku na hrudi. Pokud se ovšem bolest a tlak objeví náhle a prudce, je nutno co nejrychleji přivolat záchranní zdravotní službu jelikož se pravděpodobně jedná o infarkt myokardu.
Příčiny tlaku na hrudi ležící v srdci
K asi nejčastějším příčinám tlaku na hrudi patří onemocnění srdce. Někdy se můžou bolesti objevit jenom při fyzické námaze. Je to způsobeno zúžením koronárních tepen, které zajišťují výživu srdce stálým přítokem krve. Takové bolesti se říká angina pectoris. Pokud se ovšem tepny budou dále zužovat, může dojít až k jejich úplnému uzavření a tím pádem k odumření části srdce, která je tepnou vyživována. To znamená, že vznikne infarkt myokardu. Ten se projevuje intenzivní bolestí, pálením či pocity svírání na hrudi. Bolesti se objevují rychle, mohou se rozšiřovat do levé paže, krku či brady, je zároveň ztížené dýchání, nevolnost a pocení. V takovém případě je nutno rychle přivolat pomoc. Dalším závažným důvodem tlakových bolestí může být prasknutí aneurysmatu, neboli výdutě aorty, což je největší tepna v našem těle. Zároveň při tom dochází k masivnímu vnitřnímu krvácení. Z dalších srdečních onemocnění jsou to záněty srdce – myokarditídy a záněty obalu srdce - osrdečníku – perikarditídy.
Příčiny tlaku na hrudi ležící v plicích a páteři
Docela závažným stavem je plicní embolie. Při vmetnutí krevní sraženiny do plicní tepny se tato ucpe, omezí přítok krve do plic a tím i dýchání. Pokud je sraženina menší, je dýchání stížené a objevují se tlakové bolesti na hrudníku. Krev se snaží překážku překonat a proto v tepně dochází ke zvyšování tlaku – plicní hypertenzi. Plicní hypertenze může vznikat i z jiných srdečně – cévních příčin. Bolestí a tlakem se projevuje také zánět plicních blan – pleuritída, pneumotorax či růst nádoru v plicní tkáni. Jelikož se v hrudníku nachází i jícen, jsou jeho poruchy také častým zdrojem bolestí. Jedná se hlavně o jeho zánět a refluxní chorobu, která se projevuje palčivou a tupou bolestí či tlakem za hrudní kostí. Přeneseně můžou být příčinou tlakových bolestí i změny páteře – artróza, úrazy či nádorové procesy v obratlích a žebrech. Při infekci kůže pásovým oparem se bolesti objevují také.
Tlak na hrudi a poučení na konec
Jak je vidět, příčinou tlaku na hrudi může byt ledaco. Tento příznak je ovšem nebezpečný z toho důvodu, že se převážně jedná o životně důležité orgány. Vždy záleží na přesném určení místa bolesti a doprovodných příznacích. Nezbytná je včasná a správná diagnóza, která pomůže k rychlému zahájení léčby. S návštěvou lékaře se v žádném případě nevyplácí čekat. Při život ohrožujících situacích se stíženým dýcháním a neustávajícími bolestmi na hrudi není třeba váhat a nutno okamžitě přivolat lékařskou pomoc. Pokud se jí včas nedostane, infarkt myokardu, masivní plicní embolie či prasknutí výdutě aorty končí smrtelně.
Diskuze