Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Operace žlučníku
Operace žlučníku je dnes nejčastěji laparoskopicky prováděná operace, která trvá v průměru 90 minut. Nejčastější operací žlučníku bývá cholecystektomie, tedy úplné vynětí žlučníku. Rizika operace žlučníku jsou malá, nejčastěji dochází k protržení žlučníku uvnitř těla s únikem kamenů do dutiny břišní.
Operace žlučníku
Žlučník je malý váček uložený pod spodinou jater neboli vpravo pod žebry. Slouží k hromadění a zahušťování žluči, která se vytváří v jaterních buňkách a ke žlučníku je přiváděna žlučovody. Po jídle žlučník obdrží signál, aby uvolnil množství žluči odpovídající tučnosti pozřené potravy. Ta se z něj dostává do dvanáctníku, kde pak napomáhá trávení tuků. Onemocnění žlučníku, především pak ta dlouhodobá, mohou vést k nutnosti volit operační léčbu žlučníku.
Indikace k operaci žlučníku
Indikace znamená takové stavy či okolnosti, které vedou k volbě určitého diagnostického či léčebného postupu. V tomto případě jsou indikacemi k operaci žlučníku takové choroby žlučníku, které se jinými způsoby nedají efektivně léčit. Mezi tyto choroby patří především opakovaný výskyt žlučníkových kamenů, záněty žlučníku či stavy, které by mohly směřovat ke vzniku nádorového procesu, například polypy. Indikací k chirurgickému výkonu však mohou být i čerstvě vzniklé píštěle, trhliny či nahromadění hnisu.
Kontraindikace k operaci žlučníku
Kontraindikacemi rozumíme takové okolností, které zabraňují provedení nějakého léčebného či diagnostického výkonu, v tomto případě operace žlučníku. Rozlišujeme kontraindikace relativní a absolutní.
- Absolutní kontraindikace jsou takové stavy, u kterých je zakázáno provést operaci. V případě operace žlučníku sem patří především jakékoliv břišní infekce, těhotenství, krvácivé poruchy, portální hypertenze či karcinom žlučníku.
- Relativní kontraindikace jsou takové, u kterých se za určitých okolností dá provést operační výkon. Těmi jsou nádory v břišní dutině, obezita, akutní biliární kolika, vícečetné operace v horní části břicha,
Průběh operace žlučníku
Nejčastěji prováděným zákrokem na žlučníku je tzv. cholecystektomie, což je jeho celkové odstranění. Činnost žlučníku totiž není pro lidské tělo zcela nepostradatelná. Po odnětí tohoto orgánu žluč protéká trvale do střeva, což umožňuje uspokojivé trávení. V dřívějších dobách bývala tato operace poměrně závažná. V dnešní době laparoskopická metoda zcela nahradila klasickou, otevřenou, metodu vyžadující poměrně velký řez na břišní stěně. V případě laparoskopické operace žlučníku se u pacienta v celkové anestezii na břišní stěně provedou obvykle 4 malé řezy, jimiž je možné zavést dovnitř duté tyče, které slouží jako tunely pro snadné zavádění a manipulaci s miniaturními nástroji a kamerou. Tou je pak možné sledovat celý postup operace uvnitř břicha na monitoru. Pro dobrou přehlednost celého prostoru je potřeba nejprve napustit břišní dutinu plynem, konkrétně oxidem uhličitým. Žlučník se vytahuje ven typicky řezem vedeným u pupku. Průměrná doba operace je 90 minut a doba hospitalizace kolem 2 dnů, což je významně kratší v porovnání s dřívějšími postupy. Je možné ji provádět i u osob ve vyšším věku a jedinců obézních, bez výraznějšího zvýšení výskytu komplikací.
Komplikace operace žlučníku
Stejně jako každá operace má však i laparoskopická metoda svá rizika, přestože v porovnání s klasickým přístupem jich je méně. Může dojít například k nechtěnému propíchnutí či poškození okolních orgánů operačními nástroji. Pak je obvykle nutné přejít z laparoskopické metody na klasickou břišní operaci. Tomuto se říká konverze výkonu, která ve většině nemocnic v naší zemi nepřesahuje 5 %. Nejčastější komplikací operace žlučníku vůbec je proděravění samotného žlučníku s únikem kamenů do dutiny břišní. Nejzávažnějším problémem, který může při tomto zákroku nastat, je však poranění samotných žlučových cest, jehož riziko stoupá především tehdy, pokud není okamžitě rozpoznáno. Část pacientů trpí po odstranění žlučníku tzv. postcholecystektomickým syndromem. Při něm se vyskytují zažívací potíže a bolesti břicha. Tyto potíže jsou však obvykle pouze přechodného rázu.
Výhody operace žlučníku
Pouze konzervativní, tedy nechirurgická, léčba se u výše jmenovaných nemocí žlučníku nedoporučuje. Ani přísné dodržování diety a užívání vhodných léčiv totiž nemá obvykle dostatečný léčebný efekt při dlouhotrvajících či opakujících se chorobách tohoto orgánu. Naopak po operaci žlučníku dochází většinou k významnému zlepšení stavu pacienta a jeho zažívání. Přesto je i tehdy nutné dodržovat určité zásady zdravého stravování, především se vyhýbat větším porcím tučných jídel. Tělo bez žlučníku už totiž nemá dostatečné zásoby žluči, aby si s podobnou stravou bez větších problémů poradilo.
Diskuze