Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Vitaminy v těhotenství
Vitaminy v těhotenství jsou důležitou složkou potravy, zajišťují vývoj plodu a jeho růst . Vitaminy se však můžou na probíhajícím těhotenství projevit i negativně. Vitaminy bychom proto měli přijímat hlavně v potravě a vynechávat doplňky stravy, které můžou být v těhotenství nebezpečné. Nebezpečným vitaminem v těhotenství se může snadno stát vitamin A, který může v nadměrném množství poškozovat vývoj končetin. Doporučuje se proto užívat ho pouze ve formě provitaminu.
Vitaminy v těhotenství
Těhotenství a období kojení jsou časové úseky, při kterých jsou na matku kladeny vyšší nároky, co se týče zdravé a vyrovnané stravy. Jelikož výživa nejen ovlivňuje zdraví a průběh gravidity u matky, ale má vliv i na dítě. Může se podepsat ať už v kladném smyslu, kdy správná strava snižuje riziko vrozených vývojových vad, ale také v negativním smyslu, kdy přemíra určitých složek dítě může poškodit. Rizikem může být právě vitamin A, který ve velkém množství může způsobit poškození vývoje končetin u plodu, proto jeho přijímané množství nesmí překročit doporučenou denní dávku pro těhotnou. Běžné doplňkové vitaminy jsou tedy pro těhotné nevhodné, protože často překračují dovolené dávky. Nejvhodnějším řešením zůstává pestrá a bohatá strava.
Účinky jednotlivých vitaminů v těhotenství
Vitaminy jsou součástí potravy, většinu důležitých vitaminů najdeme v ovoci, zelenině, kvasnicích, mase, rybách, játrech, obilninách a neloupané rýži. Ovšem nesprávná úprava, především tepelná, může snížit obsah vitaminů v potravinách. Níže si probereme jednotlivé vitamíny a jejich vhodnost užívání v těhotenství. Vitamin A má vliv na růst, vývoj a odolnost plodu, hraje důležitou roli při vidění a podporuje růst buněk. Ovšem v těhotenství se nedoporučuje jeho užívání. Pro budoucí maminky je spíše vhodné jej přijímat ve formě provitaminu, který si tělo zpracuje a využije jen potřebné množství. Vitaminy ze skupiny B ovlivňují zpracování cukrů, tuků a bílkovin v organismu. Jsou důležité pro vývoj a správnou funci orgánů v těle. Některé dokonce v těhotenství pomáhají ulevovat od nevolnosti. Těmito vitaminy se člověk nemůže předávkovat, protože se vylučují z těla močí. Běžná potrava jich obsahuje dostatečné množství. Ovšem jeden vitamín je obzvláště důležitý a stojí za zmínku, tím je kyselina listová. U ní bylo prokázáno, že snižuje riziko vrozených vývojových vad nervového systému. Její podání jako potravinového doplňku se dokonce doporučuje už tři měsíce před plánovaným otěhotněním a po celou dobu těhotenství a kojení.
Vitaminy C,D, E
Vitamin C je důležitý pro správný vývoj kostí, tkání a zubů. Hraje roli i při krvetvorbě a zlepšuje obranyschopnost organismu. Jeho dostatečné množství je obsaženo v ovoci – kiwi, citrusech a jahodách. Vitamin D je důležitý pro správný vývoj kostí, tento vitamin si tělo dokáže vyrábět samo, ovšem je třeba se dostatečně slunit. Ženy v těhotenství by jej neměly přijímat v tabletové formě, protože u tohoto vitaminu opět hrozí předávkování a riziko poškození plodu. Při slunění však toto nehrozí. Vitamin E je důležitý pro nervy, cévy a svaly. Je to důležitý antioxidant, ovšem pro gravidní ženy nemá zvláštní význam, pokud opakovaně nepotrácejí, v tomto případě se doporučuje zvýšit jeho množství. Vitamin K je důležitý pro krevní srážlivost, ovšem tělo si jeho dostatečné množství dokáže samo vyrobit.
Na co si dát pozor u vitaminů pro těhotné
Na trhu je velký výběr různých potravinových doplňků pro těhotné, ovšem ne všechny obsahují vhodné dávky a mnohdy je překračují, což může zapříčinit větší velikost plodu. A tedy i větší riziko poranění při porodu a zhoršenou poporodní adaptaci dítěte, jelikož to musí vyživit větší množství tkání. Proto je vždy dobré se o vhodnosti zakoupení přípravku poradit s gynekologem. Odborníci doporučují podání doplňků například v prvním trimestru a poté se zcela spolehnout na zdravou a pestrou stravu.
Diskuze