Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Akutně vzniklá bolest břicha
Akutně vzniklá bolest břicha já náhle vzniklá bolest pociťovaná v různých částech břicha. Akutně vzniklá bolest břicha může znamenat život ohrožující stav a vždy je potřeba, aby byla konzultována s lékařem. Akutně vzniklou bolestí břicha se projevují i náhlé příhody břišní, které vznikají nejčastěji neprůchodností střev, zánětem, či poraněním.
Akutní bolest břicha
Bolest břicha je jedna z velmi častých obtíží, se kterou přicházejí pacienti na chirurgické ambulance. Bolesti břicha mohou mít různé příčiny, přičemž některé jsou velmi závažné a při zanedbání se mohou rozvinout až v život ohrožující stavy. Akutní bolest břicha je náhle vzniklá bolest pociťovaná v různě velké oblasti břicha. Z příčin jsou typické chorobné stavy různých částí trávicího traktu včetně jater, slinivky břišní a tzv. náhlé příhody břišní (NPB). Dále pak onemocnění srdce, cév, ledvin a orgánů malé pánve. Příčiny jsou velmi rozdílné nejen svým původem, ale i svou závažností a rychlostí rozvoje. Mezi velmi nebezpečné příčiny patří např. NPB, akutní zánět slinivky břišní, nebo náhlé postižení srdce či cév.
Příčiny akutně vzniklé bolesti břicha
Při srdečním infarktu se bolest může objevovat v nadbřišku. Proto by při podobném typu bolesti měl lékař provést i vyšetření srdce. Velmi nebezpečnou příčinou bolesti břicha je poškození stěny velkých cév, zejména aorty. Může se jednat o traumatické poškození, nebo může jít i o tzv. disekci aorty či o prasknutí výduti. Disekce aorty i aortální výduť jsou stavy, při kterých je poškozena cévní stěna a hrozí její protržení provázené mohutným vnitřním krvácením. Pokud není dostatečně rychle zahájena chirurgická léčba, ve velké části případů jsou tyto stavy smrtelné. Další závažnou příčinou bolestí břicha je akutní zánět slinivky břišní. Projevuje se náhle vzniklou velice krutou a stálou bolestí v nadbřišku a okolí pupku, která může vyzařovat do obou stran břicha a do páteře. Bývá přítomno také zvracení, které však nemocnému nepřináší úlevu. Vzniká nejčastěji jako důsledek nadměrné (i dlouhodobé) konzumace alkoholu. Nemoc může mít lehký průběh, po kterém je možné úplné uzdravení, ale i závažný průběh. Při něm dochází k nevratnému poškození slinivky různého rozsahu, v některých případech až k úmrtí pacienta.
Náhlá příhoda břišní
NPB je prudké a neočekávané onemocnění břicha postihující buď dosud zdravého jedince, nebo jde o prudké zhoršení již existujícího onemocnění. Projevuje se bolestí břicha, zástavou odchodu plynů a stolice, nevolností, zvracením, vzácněji i krvácením do trávicího traktu. Příčiny NPB jsou různé. Může se jednat o tzv. ileus – střevní neprůchodnost způsobenou zauzlením střevních kliček, poruchou krevního zásobení střevní stěny (střevní infarkt), uskřinutí části střeva např. v kýle. Další příčinou může být zánět nebo poranění. Bolest u NPB je dvojího typu – orgánová a pobřišniční. Orgánová bolest je tupá, neohraničená, způsobená poškozením stěny břišních orgánů. Pobřišniční bolest je naopak ostrá přesně ohraničená a je způsobena drážděním pobřišnice (blána vystýlající břišní dutinu). NPB se mohou projevovat atypicky, příznaky nemusí být vyjádřeny všechny, nebo se mohou v čase měnit. Proto je důležité pacienta velmi důkladně a systematicky vyšetřit. K základnímu vyšetření patří optické prohlédnutí, poklep a pohmat celého břicha pacienta, důkladný poslech peristaltiky a vyšetření konečníku. Mezi další vyšetření patří vyšetření krve, prostý rentgenový snímek a ultrazvukové vyšetření břicha. Léčba u NPB je skoro vždy chirurgická.
Akutně vzniklá bolest břicha
U většiny akutních bolestí břicha je významný časový faktor. Čím dříve se pacient dostaví k lékaři a je zahájena léčba, tím lepší je šance pacienta na úplné uzdravení. Proto bolesti břicha nepodceňujte, a to zejména u dětí a starých lidí. Malé děti totiž nedokážou bolest dostatečně popsat a staří lidé bolest méně vnímají a mají tendenci své potíže zlehčovat.