24Únor
2014
MUDr. Pavel Kouda
Diskuze

Absces

24. Únor 2014 | MUDr. Pavel Kouda
Absces
Příznaky

Abscesy neboli hlízy jsou ohraničená zánětlivá ložiska, která se mohou tvořit kdekoliv uvnitř těla nebo na jeho povrchu. Jejich rozměry se různí od drobných puchýřků a vřídků na kůži nebo při vlasových koříncích až po závažnější abscesy zubních lůžek nebo abscesy vnitřních orgánů, například při zánětu slepého střeva (apendixu).

Příčiny abscesu

Příčinou všech abscesů je infekce ohraničená na určitou oblast těla. Někdy je vstupní brána infekce naprosto zřejmá: absces může být následkem zanedbaného poranění kůže nebo třísky ponechané v ráně. Často však místo vstupu choroboplodných zárodků není patrné, neboť mohou pronikat mikroskopickými trhlinami v kůži. Při kožních poraněních, zejména jsou-li znečištěna, je vznik zánětu pravděpodobnější.

Podkožní hlízy se často vyskytují na vlhkých místech tělesného povrchu, jako jsou podpažní jamky, třísla a okolí řitního otvoru. Někteří lidé dokonce trpí opakovanými podkožními záněty v těchto oblastech. Příčinou jsou porušené a trvale infikované potní žlázy. Toto relativně vzácné onemocnění se nazývá hidradenitis suppurativa.

U kojících žen se někdy rozvine velmi bolestivý zánět mléčné žlázy nebo její části. Vstupní branou infekce bývají trhliny prsních bradavek.

Někteří lidé jsou k tvorbě kožních abscesů náchylnější, což bývá první známkou snížené imunity (odolnosti proti infekcím). Vyvolávající příčinou může být například cukrovka. Někdy je zdrojem infekcí škodlivá bakterie přežívající na povrchu kůže, často je jí zlatý stafylokok.
Abscesy vnitřních orgánů jsou obvykle následkem jiného onemocnění - divertikulózy střeva nebo nádoru. Mohou se také vytvořit po operacích.

Příznaky abscesu

První známkou kožního abscesu je zarudlý bolestivý otok, často naplněný hnisem. Pokud jsou bílé krvinky schopny zdolat bakteriální infekci, hnis neodteče, absces nepraskne, ale přemění se na bolestivý uzlík, který se během několika měsíců vstřebá. Mezi další příznaky abscesů, zejména při postižení vnitřních orgánů, patří horečka a pocit celkového onemocnění. Je-li zánět blízko kůže, zduří místní lymfatické (mízní) uzliny. Například při abscesu, který se vyskytuje na noze, dochází k zvětšení uzlin v tříslech, absces na paži vyvolá zvětšení mízních uzlin v podpaží.

Nebezpečí hrozí, pokud absces praskne a vyplaví hnis do krevního oběhu. Výsledkem je závažná komplikace, tzv. otrava krve (septikemié). V případě prasknutí a vylití hnisu do břišní dutiny u abscesu slepého střeva (apendixu) dojde k vyvolání zánětu pobřišnice.

Léčba

Drobné povrchové abscesy se zhojí samy. Buďto prasknou a hnis odteče, což pacient málokdy pociťuje hůře než jako menší nepohodlí, nebo se vstřebají.

Malé hlízy lze vysušit pastou se síranem horečnatým nebo podobnými prostředky, které lze koupit v lékárně. Větší abscesy vyžadují lékařské ošetření. V raném stadiu vývoje hlízy se podávají antibiotika v tabletách nebo injekčně. Vytvoří-li se větší množství hnisu, je třeba po místním nebo celkovém znecitlivění postižené oblasti kůži nad hlízou proříznout a ložisko hnisu vyprázdnit. I potom jsou však často antibiotika nezbytná, protože je nutné zabránit rozšíření infekce.

Související články

Diskuze

Ivana: Prosím pomozte

26. Červen 2019 06:05

Ivana: Mám stejný problém jak paní Melanie. Dva měsíce si to osetruji sama. Také by mě zajímalo co dělat dál, znovu se me na levé půlce zadku vytvořila kulicka, zajímalo by mě jak si ji sama ošetřit aniž bych musela na chirurgii. Prosím poraďte. Děkuji.

26. Červen 2019 06:26

Melánie: Dobrý den,již několikrát jsem měla absces (furunkl,karbunkl) v podpaží a 3× i v oblasti genitálií. Ve většině případů jsem kvůli velké bolestivosti musela vyhledat lékařskou pomoc,kde řešením byl chirurgický zákrok. Jelikož jsem tyto potíže měla opakovaně,styděla jsem se znovu a znovu chodit k lékaři a proto jsem i přes velkou bolest dokázala v několika případech tyto hnisavá ložiska vypustit sama. Nyní se mi opět tvoří ložisko v oblasti podbřišku-třísel. Boule je zhruba velikosti švestky,místo je tvrdé,bolestivé na dotyk a mírně zarudlé. Zkusila jsem mast- Ichtoxyl,místo jsem nahrávala,ale stále nevím kudy by měl hnis vyjít. Můžete mi prosím poradit,jak se tohoto zánětu zbavím,aniž bych musela vyhledat chirurgickou ordinaci? Děkuji

27. Září 2018 09:16

Karel: Tlak v hlavě a mravenčení kolem očí

05. Únor 2016 02:19

Vložit příspěvek