Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Pískání v uších
Pískání v uších může být projevem celé řady nejrůznějších onemocnění a u různých pacientů může mít různou podobu. U některých se vyskytuje hučení, u jiných pískání, někdy dokonce šumění, pro všechny tyto typy je však společné, že nemohou být slyšeny dalšími osobami. Protože obvykle obtěžují pacienta v průběhu celého dne, znesnadňují mu soustředění na práci a studium a je pro něj obtížné usnout a relaxovat. Z toho pak vzniká celá řada psychických i fyzických poruch, na něze zacílena možná terapie.
Pískání v uších
Pískání v uších (tinnitus) může být projevem celé řady nejrůznějších onemocnění a u různých pacientů může mít různou podobu. U některých se vyskytuje hučení, u jiných pískání, někdy dokonce šumění, pro všechny tyto typy je však společné, nemohou být slyšeny dalšími osobami. Protože obvyklé obtěžují pacienta v průběhu celého dne, znesnadňují mu soustředění na práci a studium a je pro něj obtížné usnout a relaxovat. Z toho pak vzniká celá řada psychických i fyzických poruch.
Příčiny pískání v uších
Pískání v uších může vznikat z několika různých příčin a obvykle se podle vyvolávajícího činitele dělí do dvou skupin. Tzv. primární tinnitus je způsoben poruchou funkce vnitřního ucha nebo částí nervového systému, které jsou zodpovědné za vedení a vyhodnocení sluchových informací. Sekundární tinnitus vzniká naopak poruchou v jiných lokalizacích, např. mazovou zátkou v zevním zvukovodu, při zánětech středního ucha nebo méně často při některých onemocněních páteře. Také onemocnění štítné žlázy a další stavy spojené s rozvratem hormonální rovnováhy (menopauza, těhotenství) mohou být kromě dalších příznaků doprovázeny i pískáním v uších. Kromě toho se můžou vyskytovat i ušní šelesty způsobené normální pulzací tepen v oblasti hlavy a krku, velmi časté jsou také šelesty po přechodném přetížení ucha nadměrným hlukem (např. rockové koncerty, třesk), dlouhodobým pobytem v hlučném prostředí nebo působením stresu a celkové tělesné únavy.
Léčba pískání v uších
Proti pískání v uších neexistuje žádná účinná léčba, která by pacientovy obtíže zcela odstranila, je však možné je výrazně zmírnit. Velmi důležité je přistupovat ke každému pacientovi individuálně a snažit se odhalit příčinu ušních šumů. K samotné léčbě se pak používá celá řada postupů, od psychoterapeutických konzultací s psychologem, přes podávání některých léčiv ovlivňujících psychiku (psychofarmaka), až po víceméně pokusné metody. K nim patří tzv. terapie šumem, při které je pacient několik hodin denně vystaven šumům a ruchům, které postupně snižují pacientovo vnímání jeho vlastního ušního šumu a zlepšují jeho schopnost koncentrace.
Pískání v uších a život s ním
Přestože pískání nebo šumy v uších nejsou život ohrožujícím stavem, jsou pro mnoho pacientů velmi nepříjemnou součástí jejich každodenního života. Někteří z nich mohou být považováni za psychicky nemocné, ve skutečnosti však příčina obvykle spočívá v porušení funkce sluchového ústrojí a s pomocí několika jednoduchých rad a doporučení lze jeho psychický stav výrazně zlepšit. U těžších stavů je pak nutná dlouhodobější léčba, která má především zlepšit pacientův spánek a umožnit mu snadné a zcela bezstarostné vykonávání každodenních povinností.
Diskuze