Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.

Vyšetření srdce patří k těm nejdůležitějším vyšetřením v medicíně. Pomáhají nejen odhalit již existující rozvinuté srdeční onemocnění, ale také v prevenci chorob srdce. Mezi vyšetření srdce řadíme fyzikální vyšetření prováděná běžně například v ordinaci praktického lékaře, přístrojová neinvazivní i invazivní vyšetření a dále vyšetření biochemická, která provádíme průkazem specifických látek v krvi.
Srdce je životně důležitý dutý svalový orgán, jehož hlavní funkcí je pohánět proud krve tak, aby se snadno dostal ke všem tkáním těla. Spolu s cévami tedy tvoří krevní oběh, jehož fungování je závislé na bezchybné činnosti jednotlivých částí. Onemocnění srdce jsou dnes velice častá, a proto je nezbytné je co nejdříve odhalit a léčit. I v tomto případě platí, že nejlepším řešením je vzniku podobných potíží předcházet dodržováním zdravého životního stylu.
Fyzikální vyšetření srdce patří mezi základní vyšetření hrudníku. Patří k němu vyšetření pohledem, pohmatem, poslechem a poklepem.
K dalším důležitým vyšetřením srdce jsou nezbytné speciální přístroje. Podle toho zda při vyšetřování pronikáme do těla, či ne, rozlišujeme vyšetřovací metody na invazivní a neinvazivní.
Neinvazivní vyšetřovací metody jsou takové, u kterých nedochází k průniku dovnitř organismu.
Při podezření na neprůchodnost či významné zúžení některé z věnčitých tepen se provádí koronarografie, při které se aplikuje do cévního řečiště kontrastní látka, kterou nám na rentgenu či CT věnčité tepny dobře zvýrazní. Kontrastní látka se vstřikuje do věnčitých tepen pomocí katétru, který zavádíme nejčastěji do tříselné tepny.
Při infarktu jsou velice důležité i metody chemické, kterými se v krvi stanovují hladiny látek poukazující na poškození srdeční svaloviny. Nejčastěji je měřen tzv. troponin, jenž se normálně nachází uvnitř buněk, ovšem při narušení jejich povrchu se dostává právě do krve. Dalšími sledovanými parametry jsou CK-MB, myoglobin či ANP. Především troponin a CK-MB jsou zvýšené u infarktu myokardu. Rovněž vysoká hladina myoglobinu ukazuje na prodělaný akutní infarkt myokardu.
Díky zmíněným diagnostickým metodám v posledních letech významně stoupla úspěšnost léčby onemocnění srdce, která představují ve vyspělé společnosti bezesporu mimořádný problém. Nezanedbatelný podíl na probíhající léčbě však musí mít také sám pacient, čehož se však ne vždy daří dosáhnout. Režimová a dietní opatření nedokáže každý snadno dodržovat, přestože obvykle nejde o žádné dramatické požadavky. Při poškození srdce jsou však změny v životosprávě zcela nezbytné, chce-li se pacient v budoucnu vyhnout dalším potížím.
Diskuze