16Duben
2021

Jak pečovat o svoje mentální zdraví

16. Duben 2021 |
Jak pečovat o svoje mentální zdraví
Léčba

Pandemie COVID-19 ovlivňuje globálně nejenom fyzické zdraví, ale také to psychické. Již nyní můžeme s jistotu říci, že v posledním roce přibylo pacientů s úzkostnými poruchami, depresí, post-traumatickým stresem a dalšími stresovými poruchami.

Za zhoršení psychického zdraví může kombinace různých faktorů - strach ze šíření viru, vleklé lockdowny a izolace, ale i ekonomické dopady pandemie. Psychické problémy jsou v populaci běžné, pokud jimi trpíte, je nejlepším řešením konzultace s psychologem nebo psychiatrem.

Jak se psychická onemocnění projevují?

Každý člověk je jiný, tedy i psychická onemocnění se u každého můžou projevovat jiným způsobem. Častými příznaky můžou být: otupělost, nechuť ráno vstávat z postele, dlouhodobé bolesti hlavy a zad, zvýšená únava, problémy s koncentrací, frustrace, pocit bezmoci a smutku, nadměrné užívání návykových látek, alkoholu nebo kouření, výkyvy nálad, nezájem o přátele, rodinu a aktivity, které byly dříve oblíbené, problémy se spánkem. Je důležité si uvědomit, že některými z těchto příznaků trpí občas každý z nás, ale pokud se jedná o dlouhodobější problém nebo se přidají některé další symptomy, jako třeba sebevražedné myšlenky, je nejlepším řešením vyhledat psychiatra nebo psychologa.

Mnozí z nás trpí zvýšeným stresem během posledního roku.

Stres je přirozená reakce lidského těla, je to nezbytný mechanismus k přežití, nicméně dlouhodobý stres působí negativně na lidské zdraví. Stres je způsobován tzv. stresory působícími na organismus. Stresory můžou být různé, od útoku divokého zvířete, nedostatek kyslíku až po stresory psychické povahy. Každý z těchto stresorů je schopný vyvolat svým působením reakci organismu. Krátkodobý stres nás může zachránit před útočícím zvířetem nebo vykrvácením, ale ten dlouhodobý má negativní dopady na naše zdraví.

Dlouhodobý stres ovlivňuje neurologické funkce mozku. Zhoršuje paměť i schopnost učení. Může způsobovat poruchy nálad a byl prokázán dokonce úbytek mozkové hmoty. Stres působí i na imunitní systém, snižuje jeho funkce. Také kardiovaskulární systém je ovlivněný, dlouhodobé působení stresových hormonů vede ke zvýšení výskytu infarktu myokardu, arytmií a zvýšené krevní srážlivosti. Stres zvyšuje apetit jedince a vede k dalším dysfunkcím trávicího traktu. To může vést k přejídání a následné obezitě nebo naopak k syndromu dráždivého tračníku a průjmům.  Dalo by se říci, že stres je komplexní reakce celého těla, všech jeho systémů. Jak se tedy vypořádat se stresem? Jak si udržet v době pandemie dobré psychické zdraví?

Zůstaňte v kontaktu

Ačkoliv je doporučováno nedružit se ve velkých skupinách a izolovat se doma, jsou různé způsoby jak zůstat v kontaktu se svými nejbližšími. Telefonát, sms zpráva anebo sociální sítě osobní setkání nenahradí, ale pomůžou Vám zůstat v kontaktu. V případě nouze také můžete kontaktovat některou z krizových linek.

Zůstaňte aktivní

Choďte pravidelně na procházky, ideálně někam, kde nejsou velké davy lidí. Můžete si jít ven zacvičit – běh, kolo nebo kolečkové brusle jsou ideálním způsobem, jak trávit čas venku. Je prokázáno, že sport snižuje míru stresu. K pohybu vás mohou namotivovat i různé mobilní aplikace nebo přátelské výzvy.  

Jezte vyváženou stravu

Strava bohatá na vlákninu a vitamíny pomůže nejen vaší psychice, ale podpoří i imunitní systém. Vyvarujte se průmyslově zpracovaným potravinám s vysokým obsahem cukrů a tuků. Dodržujte pitný režim, nejlepší je pro hydrataci čistá voda. Slazené nápoje plné cukru nejsou nejlepší volbou. Vhodnou alternativou ke slazeným nápojům je čistá voda s kousky ovoce nebo čaj. Vyhýbejte se alkoholu a jiným návykovým látkám. Ačkoli se vám může zdát, že po jejich užití se cítíte lépe, opak je pravdou, návykové látky psychické potíže spíše zhoršují.

Mluvte se svými dětmi

Ačkoli se zdá, že horší dopad má pandemie na dospělé, i děti trpí odloučením. Mluvte proto se svými dětmi o jejich problémech. Vysvětlete jim současnou situaci ve světě.

Najděte si nové aktivity

Zvřením divadel, kin, veřejných sportovišť a restaurací jsme přišli o spousty aktivit, na které jsme byli zvyklí. Využijte čas trávený doma a naučte se novým věcem nebo se věnujte aktivitám, na které jste dříve neměli čas. Skládejte puzzle, učte se novým jazykům, zkoušejte nové recepty, naučte se šít nebo skládejte stavebnice. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv aktivitu, měla by vás hlavně bavit!

Vložit příspěvek