19Srpen
2012
MDDr. Veronika Andělová

Bolest zad

19. Srpen 2012 | MDDr. Veronika Andělová
Bolest zad
Příznaky

Bolest zad je civilizační choroba, kterou někdy trpí většina populace. Bolesti zad je většinou dána poškození některé ze struktur, která odpovídá za pevnost a zároveň pružnost páteře - tzn. obratlů, vazů, plotének a svalů. Bolest zad je nejčastěji dávána do souvislosti s nezdravým životním stylem a nadměrnou námahou...

Bolesti zad

Bolesti zad trápí lidstvo už od nepaměti. V dnešní době patří tato bolest k nejčastějším zdravotním problémům lidské populace a můžeme ji proto nazvat až civilizační chorobou. Uvádí se, že až 80% lidí si stěžuje na problémy se zády. Zarážející je především fakt, že se bolesti tohoto rázu vyskytují i u dětí (až 75%), které v minulosti tvořili minimum pacientů. O to více se tento zdravotní problém stává žhavým tématem četných diskuzí.

Úloha páteře v bolestech zad

V souvislosti s chůzí po dvou končetinách a se vzpřímeným postojem těla je naše páteř vystavena velké mechanické zátěži. Celá páteř tvoří na lidském těle komplikovanou kostěnou oporu, která je složena z 24 obratlů, z kosti křížové a kostrče, které jsou navzájem kloubně spojeny a zesíleny četnými vazy. Nedílnou součástí páteře jsou meziobratlové ploténky, které zapříčiňují pružnost celého systému. Značná pohyblivost páteře je zajištěna díky četným zádovým svalům. Všechny tyto struktury mohou být určitými vlivy poškozeny.

Příčiny bolestí zad

Bolest zad není sama o sobě nějakým vážným onemocněním a ani se nebere jako samostatná choroba. Vždy je spíše příznakem nějakého onemocnění či vedlejším projevem jiných zdravotních obtíží. Většina bolestí zad je způsobena nadměrnou mechanickou zátěží, která má za následek poškození některé z výše uvedených struktur. Také nemalý podíl má na svědomí vadné držení těla. To dnes trápí hlavně mladé lidi, kteří nesportují a tráví mnoho času za počítačem, popř. mají sedavé zaměstnání. Nejvíce bývá tedy zatížena oblast dolní bederní páteře, která se pak stává i hlavním centrem bolestí. Jaké jsou tedy hlavní příznaky?

Dělení bolestí zad

Bolesti zad obecně dělíme na akutní a chronické:

 

  • Akutní (náhlé) – trvají maximálně jeden měsíc, ale většinou odezní do několika dnů. Bolest se projevuje nejčastěji do jednoho místa, které bylo nějakým způsobem namoženo (prudký pohyb, zvedání těžkého břemene, dlouhotrvající tlak atd.). Tato část zad bývá oteklá, utlačuje okolní nervy, tudíž je citlivá a bolestivá. Časté je také omezení v pohybu a náchylnost k prochlazení okolních svalů. Za zmínku stojí také stav vyhřezlé meziobratlové ploténky – lidově „houser", která utlačuje míchu a tím jsou bolesti opravdu až nesnesitelné. Vzniká především po pádech na záda nebo po různých úrazech.
  • Chronické (vleklé) – obtíže trvají dlouhodobě (i roky). Souvisí hlavně s již zmíněným vadným držením těla. Tyto bolesti nejsou zdaleka tak silné, jako u předešlého typu, ale o to více jsou časté. Projevují se především ztuhlým zádovým svalstvem, brněním končetin, omezenou pohyblivostí páteře nebo silnou migrénou, která je způsobena hlavně krční páteří.

 

Bolesti zad a jejich léčba

Léčba akutních bolestí je ve vážnějších případech v rukou lékařů – neurologů, ortopedů nebo rehabilitačních lékařů. Hojně se využívají léky proti bolestem (analgetika) a na uvolnění svalů (myorelaxancia). Dále Vám může lékař naordinovat různé obstřiky nebo infúzní terapii. U lehčích forem bolestí zad (především chronických) probíhá léčebný tělocvik na nácvik správného držení těla. I přesto je lepší se těmto bolestem dopředu vyhýbat. Přitom stačí pár protahovacích cviků mezi delšími úseky jednostranné zátěže, pravidelně sportovat, nevystavovat se nadměrnému mechanické námaze, ležet na kvalitní matraci atd

Související články

Vložit příspěvek