Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Fe - Železo v séru
Fe - železo je prvek, který je nezbytný pro tvorbu červeného krevního barviva hemoglobinu, jež je nezbytnou součástí červených krvinek. Snížená hladina železa vede k nemožnosti tvorby hemoglobinu a následně k chudokrevnosti - anemii. Hladina železa může být u některých onemocnění i zvýšená.
Fe neboli železo
Železo je pro správné fungovaní našeho těla nezbytné. Je například součástí molekuly krevního barviva (hemoglobinu), ve které pomáhá vázat kyslík a roznášet ho po těle. Část železa je součástí různých funkčních molekul a v případě nouze se toto železo nedá využít. Proto má tělo jeho zásobu. Ta je ukryta ponejvíce v jaterních buňkách, ale také v kostní dřeni, slezině a ve svalech. Volné železo je pro naše buňky toxické, proto musí být uchováváno v buňkách ve vazbě na speciální bílkovinu, která se nazývá feritin. Malé množství feritinu přechází do krevního oběhu, kde odráží celkové množství feritinu v těle. Malé množství železa v buňkách je skladováno ve vazbě a jinou bílkovinu než feritin, a to na hemosiderin. Železo se vyskytuje i v krvi a to ve dvou formách. Jednak volné a jednak vázané na transportní protein, zvaný transferin. Všechny výše zmíněné ukazatele nám umožňují velmi přesně stanovit, jaké je aktuální množství železa v těle, kolik se volně pohybuje a kolik ho máme v záloze.
Kdy se vyšetřuje železo
Stanovení hladiny železa není součástí základního pravidelného vyšetřování, které ordinuje obvodní lékař. O hladinu železa se obvykle začne zajímat až v okamžiku, kdy se nějak projevuje jeho nedostatek či nadbytek. Nedostatek se může projevit klinickými příznaky chudokrevnosti (anemie): častá únava, útlum mentálních schopností a bledost. Nedostatek železa bude vidět i na základních krevních testech, jako je krevní obraz – poklesne množství hemoglobinu a hematokrit.Obvykle není požadováno jen stanovení hladiny železa, ale žádá se i o stanovení hladiny transferinu, feritinu a celkové vazné kapacity krevní plazmy pro železo. Díky těmto dodatečným vyšetřením je možné určit, zda se jedná o chudokrevnost z důvodu nedostatku železa, nebo je-li způsobena nějakým jiným chronickým onemocněním.Vyšetření může být požadováno i samostatně. To v případě, že už je známa nízká hladina železa v krvi a snažíme se zjistit příčinu tohoto stavu. Většinou se snažíme vyloučit problémy se vstřebáváním železa. Jednoduše začneme podávat léčiva s vysokým obsahem železa jako doplněk stravy a pravidelnými testy zjišťujeme, zda-li hladina železa v krvi stoupá. Pokud ne, je jasné, že jde o poruchu jeho vstřebávání z potravy.
Zvýšená hladina železa
Může dojít i k opačné situaci – nadbytku železa. Pokud je střádání železa vrozené, jedná se o nemoc zvanou hemochromatóza. Vysoká hladina železa může mít i jiné příčiny, například nadměrné užívání doplňků stravy obsahujících železo, četné krevní transfuze, podání železa nitrosvalovou injekcí, otrava olovem a u onemocnění jater a ledvin. V těchto rizikových situacích je nutné hladinu železa kontrolovat pravidelně. Rutinně se také provádějí kontroly hladiny železa u dětí, které ho musí užívat v tabletách. Je to jediný způsob, jak u nich zabránit předávkování.
Jak se vyšetřuje železo
Odběr krve se provádí ze žíly v loketní jamce. Vzorky by měly být odebírány ráno nalačno a 24 hodin před odběrem krve by neměly být užívány žádné doplňky stravy obsahující železo. Železo je totiž rychle absorbováno z potravy i léků do krve a to může zapříčinit falešnou pozitivitu testu.
Diskuze