15Duben
2012
MUDr. Martina Farkašová
Diskuze

Léčba kapavky

15. Duben 2012 | MUDr. Martina Farkašová
Léčba kapavky
Léčba

Léčba kapavky probíhá většinou ambulantně, pouze ve vážných případech, například rozšíření infekce u žen až na vaječníky, je nutná hospitalizace. K léčbě kapavky se již nepoužívá penicilin, ale přesně zvolené antibiotikum na základě kultivačních vyšetření. Každý pacient s prokázanou kapavkou musí být evidován a je povinen se léčit a absolvovat tři povinná kontrolní vyšetření.

Léčba kapavky

Kapavka je jednou z nejrozšířenějších pohlavně přenosných infekčních chorob na celém světě. Je způsobená bakterií zvanou Neisseria Gonorrhoeae. Při jakémkoliv podezření na přítomnost nemoci, zejména v souvislosti s pohlavním stykem, s  rizikovým pohlavním stykem s náhodnou známostí či bez použití ochrany, kondomu či v souvislosti s partnerskou nevěrou, je třeba ihned vyhledat odborného lékaře, dermatovenerologa. Návštěva u dermatovenerologa je přímá, bez nutnosti předchozího doporučení praktického lékaře. Kapavka podléhá povinnému hlášení, to znamená, že pokud lékař u pacienta onemocnění objeví, je povinen tuto informaci sdělit místní hygienické stanici, se kterou se potom účastní na vyhledání všech pacientových sexuálních kontaktů, nejméně 3 týdny starých. Do doby stanovení diagnózy je třeba se vyvarovat pohlavního styku. Léčba kapavky spočívá v užívání přesně stanovených antibiotik. Jakékoliv snahy o samoléčení či podcenění příznaků kapavky může situaci později zdravotně komplikovat a napomáhat šíření infekce.

Příznaky kapavky

Příznaky onemocnění kapavkou se liší u mužů a žen. U žen bývá až v 75% bez projevu a z toho vyplývají i komplikace, které může neléčená kapavka způsobit, např. neplodnost. Pokud se infekce projeví, žena mívá nejčastěji páchnoucí výtok z pochvy, bolesti při močení, krvácení mimo menstruaci či nevolnost a zvracení.  U mužů se kapavka projevuje jako zánět močové trubice s bolestivým močením, otokem a zarudnutím kolem ústí močové trubice a možná je i přítomnost hnisavého výtoku. Při dalším šíření infekce může způsobit zánět nadvarlat či prostaty. Stejně jako u žen může neléčení nebo špatné léčení kapavky způsobit muži neplodnost.

Průběh léčby kapavky

Základ léčby kapavky tvoří správně zvolené antibiotikum. V dnešní době stoupá odolnost bakterie vůči penicilinu, který byl mnoho let lékem volby. Proto je nutný odběr biologického materiálu, nejčastěji stěr výtoku z močové trubice či děložního krčku, na kultivační vyšetření, které se provádí na mikrobiologických ústavech. Tam se stanovuje citlivost bakterie na jednotlivé druhy antibiotik. Lékař následně zahájí terapii tím nejvhodnějším lékem. Nejčastěji se podává ceftriaxon, což je antibiotikum z řady cefalosporinů 3. generace. Aplikuje se injekčně do svalu, jako tzv. jednorázová megadávka. Další možností je doxycyclin, širokospektré antibiotikum, který se užívá ve formě tablet 2 krát denně po dobu 7 az 10 dní. Tento lék se užívá i při souběžné infekci další pohlavně přenosnou nemoci, chlamydiemi. Samozřejmě pokud se ukáže, že bakterie kapavky neboli gonokok je odolná vůči těmto lékům, lékař zvolí vhodnější preparát z jiné skupiny antibiotik. Léčba kapavky obvykle probíhá ambulantně, hospitalizace je nutná u žen, u kterých se infekce rozšířila na vejcovody nebo vaječníky, kdy se antibiotika podávají nitrožilně. Součástí léčby kapavky by měl být i vhodný celkový léčebný režim, zejména sexuální půst, omezení fyzické námahy a dieta bez alkoholu. Dobu zákazu pohlavního styku určí lékař na základě zjištění neinfekčnosti a vyloučením jiných sexuálně přenosných onemocnění. I těhotná žena se může nakazit kapavkou. Podle toho, ve které fázi těhotenství probíhá, může vyvolat potrat nebo předčasný porod. Nebezpečí pro plod spočívá především v infekci spojivkového vaku při porodu, dříve časté příčiny slepoty. V ČR se tomu předchází aplikací očních kapek novorozenci těsně po porodu. Jinak se léčba kapavky u těhotných žen nijak neliší od léčby ostatních pacientů.

Kontrolní vyšetření léčby kapavky

Protože se jedná o sexuálně přenosnou nemoc je nutné, aby se léčbě podrobil i partner pacienta, případně jeho všichni sexuální partneři. Jak byla léčba kapavky úspěšná se kontroluje několika bakteriologickými vyšetřeními, která jsou povinná. První vyšetření se provádí do 48h od počátku léčby. Další pak probíhají v týdenním intervalu. Provádí se také preventivní odběr krve na infekci virem HIV a syfilis. Proces kontrolních vyšetření trvá asi 4 měsíce. Pokud se testy ukážou negativní, pacient je vyřazen z evidence. Na závěr je nutné dodat, že léčba kapavky je jednoduchá a účinná za předpokladu včasného záchytu a začátku léčení, aby se předešlo pozdním komplikacím.

 

Diskuze

lesanka22: Dobrý den, prosím Vás je možné, že i po ukončené léčbě (první kontrolní testy byly negativní) mi přetrvávají příznaky - nafouknutý podbřišek, bolesti zad a v podbřišku, pocit plnosti? popřípadě jak dlouho to ještě muže trvat..jsem z toho zoufalá děkuji

19. Leden 2018 01:42

Láďa T.: Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda je možné, aby se onemocnění po správném zaléčení opět vrátilo? Kamarád si na výše zmíněné příznaky stěžuje, ale již jednou toto onemocnění před 2 lety měl. Od té doby tvrdí, že měl sex pouze s prezervativem.

24. Únor 2014 02:01

Vložit příspěvek