Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Herpetická encefalitida
Herpetická encefalitida je virové onemocnění, které vzniká drážděním mozkové tkáně virem herpes simplex. Jedná se o velice závažné onemocnění s vysokou úmrtností. Projevuje se bolestí hlavy, horečkou, nauzeou, zvracením, různě závažnými poruchami vědomí a dalšími příznaky. Herpetická encefalitida musí být léčena co nejdříve.
Herpetická encefalitida
Herpetická encefalitida je onemocnění způsobené drážděním mozkové tkáně, popřípadě i měkkých plen, virem herpes simplex a postihuje jedince mladšího a středního věku, vzácně děti. Muži i ženy jsou postiženi stejně často. Zatím neexistují informace o možnosti přímého mezilidského přenosu v průběhu akutního onemocnění. Herpetická encefalitida je velice závažným onemocněním, které může ohrožovat pacienta na životě. Úmrtnost je stále vysoká a u přeživších přetrvávají často neurologické následky.
Vznik herpetické encefalitidy
Herpetická encefalitida představuje závažné onemocnění způsobené virem herpes simplex typu 1, i 2, které zkratkou nazýváme HSV-1 a HSV-2. Při průniku viru do organismu, tzv. primoinfekci, se virus dostává podél nervu do nervových ganglií, kde celoživotně setrvává. Za příznivých podmínek virus stejnou cestou vycestovává na povrch a projevuje se typickými příznaky. Herpetická encefalitida může vzniknout již při primoinfekci, nebo při reaktivaci viru při snížení aktivity imunitního systému. Virus herpes simplex typu 1 se typicky projevuje zánětem dutiny ústní a dásní, zánětem hltanu a typicky především oparem rtu. Při generalizaci onemocnění, kdy se virus dostává do krve, může vzniknout herpetická encefalitida. Virus herpes simplex typu 2 je zodpovědný za vznik genitálního oparu. Proto je častěji spojen s novorozeneckou herpetickou encefalitidou spojenou s infekcí novorozence průchodem porodními cestami.
Projevy herpetické encefalitidy
Podstatou herpetické encefalitidy je dráždění mozkové tkáně viry. Příznaky herpetické encefalitidy se poněkud liší u dospělých a u dětí.
Projevy herpetické encefalitidy u dospělých
Projevy herpetické encefalitidy nastupují během několika hodin až dnů. Zpočátku se herpetická encefalitida projeví únavou, horečkami, bolestmi hlavy, nauzeou a zvracením. Poté dochází k rozvoji poruch chování, ke zmatenosti, podrážděnosti, poruchám řeči, či světloplachost. Objevují se i částečné poruchy hybnosti, tzv. hemiparézy, výpadky zorného pole a mohou se objevit i neurologické poruchy v oblasti obličeje. Výjimkou nejsou ani poruchy vědomí. V případě, že jsou drážděny i měkké pleny, tzv. meningy, objevují se i meningeální jevy. Až u 40% pacientů se objevují křeče.
Projevy herpetické encefalitidy u dětí
U novorozenců a kojenců se herpetická encefalitida projevuje pláčem, dýchacími obtížemi, žloutenkou a poruchou jaterních funkcí. U větších dětí může počátek herpetické encefalitidy imitovat počátek psychiatrického onemocnění, jelikož se objevují změny osobnosti, poruchy chování, paměti a spánku. Často se vyskytují i halucinace.
Diagnostika herpetické encefalitidy
Stanovení včasné diagnózy herpetické encefalitidy je velice důležité, jelikož je nutné nasadit léčbu co nejdříve. Diagnózu nelze stanovit pouze na základě klinického obrazu, ale je nutné použít některých zobrazovacích a laboratorních metod. Velice důležité je co nejdříve provést MRI, tedy magnetickou rezonanci, pro vyloučení jiných onemocnění, které mají podobné příznaky, například borreliózu. Druhým nezbytným vyšetřením je získání mozkomíšního moku lumbální punkcí, kdy se snažíme prokázat přítomnost viru v moku. V neposlední řadě je k diagnostice herpetické encefalitidy možné použít i EEG, tedy elektroencefalografii, kdy zaznamenáváme změny elektrické aktivity mozkových buněk.
Léčba herpetické encefalitidy
Pacienti s herpetickou encefalitidou musí být hospitalizováni na jednotkách intenzivní péče, kde mohou být sledovány všechny životní funkce. Léčba herpetické encefalitidy je farmakologická a musí být komplexní. To znamená, že kromě boje s viry se musíme zaměřit i na omezení a zabránění vzniku doprovodných projevů onemocnění, jako jsou křeče. Těm zabráníme aplikací benzodiazepinů, či barbiturátů. Rovněž je nezbytné zajistit výživu a rehabilitaci pacienta. Lékem volby u herpetické encefalitidy jsou antivirotika, zejména acyclovir, který zabraňuje množení viru. Tato léčiva se podávají intravenózně, tedy žílou a měla by se nasadit ihned při sebemenším podezření na herpetickou encefalitidu. Pokud je z výše popsaných vyšetření tato diagnóza vyvrácena, aplikace antivirotik se bez následků ukončí. U novorozenců je nutné po ukončení léčby provést kontrolní lumbální punkci.
Diskuze