Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Zika virus
Zika virus patří do skupiny virů Flaviviridae. Poprvé byl popsán u primátů v roce 1947 v Africe, o pár let později byly popsány první přenosy viru na lidi. V roce 2015 byl identifikován v Brazílii, kde způsobil větší epidemii. Virus se rychle rozšířil a byl prokázán ve více, než 60 státech světa. V současné době se virus vyskytuje na několika kontinentech, především v Jižní Americe a jihovýchodní Asii.
Zika virus je přenášen komáry, sexuálním stykem a také je přenosný z matky na dítě v průběhu těhotenství. Inkubační doba je 3-14 dní. Obvykle je onemocnění bezpříznakové, asi u 80% lidí. Velmi častými příznaky jsou bolesti hlavy, svalů, kloubů, horečky, záněty spojivek a vyrážky. Příznaky jsou většinou mírné a rychle odezní. Pokud onemocnění těhotná žena, může dojít k přestupu infekce placentou na plod. Největší riziko postižení plodu je v prvním trimestru. Infekce u plodu způsobují malformace – neurologické anomálie, oční abnormality, poruchy polykání a mikrocefalie(zakrnění mozku a předčasné ukončení růstu). Nesprávný vývin vede k neurologickému deficitu, snížené inteligenci, zrakovým a sluchovým poruchám.
Jak se nemoc léčí
V současné době neexistuje proti onemocnění specifický lék, lze se jen preventivně chránit a v případě nákazy léčit příznaky. Doporučuje se nosit oblečení s dlouhými nohavicemi a rukávy, abychom zabránili styku s komáry. Jak oblečení, tak stany a moskytiéry je dobré ošetřit repelenty proti hmyzu. Těhotným není doporučováno cestovat do oblastí s výskytem onemocnění. Pokud byl partner těhotné ženy v rizikové oblasti, měl by pár do porodu dítěte používat kondomy během pohlavního styku, aby došlo k zamezení přenosu infekce. Páry, které se pokoušejí o početí potomka, by po návštěvě zemí s výskytem viru zika měly zvážit odložení početí a konzultovat svou situaci s gynekologem.