7Duben
2012
MUDr. Kamila Burdová
Diskuze

Bradykardie - zpomalení srdečního rytmu

7. Duben 2012 | MUDr. Kamila Burdová
Bradykardie - zpomalení srdečního rytmu
Příznaky

Bradykardie neboli zpomalení srdečního rytmu je stav, při kterém se frekvence srdeční činnosti zpomalí pod 60 stahů za minutu. Bradykardie je zajímává tím, že některým lidem, kteří bradykardií trpí, způsobuje závažné obtíže, zatímco jiní o ní vůbec nevědí. Do první skupiny patří lidé, u kterých je bradykardie způsobena jiným onemocněním, především poruchou funkce převodního systému srdečního, poruchami funkce štítné žlázy či vysokým nitrolebečním tlakem. Do druhé skupiny patří například sportovci, u kterých je bradykardie způsobena jejich tréninkem a je v zásadě neškodná.

Bradykardie

Bradykardie znamená zpomalení srdeční frekvence pod 60 stahů za minutu. Normální hodnoty srdeční frekvence se pohybuje mezi 60 až 90 tepy za minutu. Srdeční stah je způsobený elektrickým vzruchem, který se tvoří v tzv. sinoatriálním uzlu uloženým v pravé síni. Z něj se vzruch šíří díky specializovaným buňkám, kterými je srdeční sval prostoupen. Tyto buňky tvoří tzv. převodní systém srdeční. Sinoatrilání uzel udává rychlost stahů srdce. Od něj se šíří vzruch na svalovinu srdečních síní a prostřednictvím převodního systému srdce i na komory. Srdeční frekvenci ovlivňuje také nervový systém a hormony. Společně reagují na změny, kterými tělo prochází a podle toho srdeční frekvenci zpomalují, až vznikne bradykardie.

Příčiny bradykardie

Bradykardie je příznakem, který může být součástí různých chorobných stavů, ale můžeme je vyvolat i některými chemickými látkami. Bradykardie vzniká z několika příčin.

  • Jednou z příčin vzniku bradykardie je porucha sinusového uzlu, který tvoří elektrické impulzy příliš pomalu. To je dáno buď samotným poškozením srdečních buněk, nebo nesprávnou funkcí regulačních mechanismů nervového systému a hormonů, které upravují pumpování srdce podle potřeby těla. Bradykardii z těchto příčin způsobí nedostatek hormonů štítné žlázy v krvi, které mají za úkol mimo jiné zvýšit přísun kyslíku k buňkám, a proto zvyšují tepovou frekvenci srdce.
  • Bradykardie může být ale také záměrně vyvolána léky. U pacientů s nemocným srdcem se užívají léky snižující srdeční frekvenci a tím i námahu. Jde o tzv. beta-blokátory, které zpomalí stahování srdce a šetří tak srdeční sval. Další léky, které mohou způsobit bradykardii, jsou antiarytmika, tedy léky proti poruchám srdečního rytmu.
  • Příčina bradykardie může být i v poruše vedení vzruchů. Pokud je sinusový uzel v pořádku, avšak vázne šíření signálu na ostatní buňky srdce, objeví se blokáda vedení. Takový stav nastane při poruchách vedení elektrického signálu, jako je například tzv. AV blok, nebo v souvislosti se závažnými srdečními onemocněními, jako je infarkt myokardu nebo záněty na srdci.
  • Bradykardie ale není pouze chorobný příznak. U mladých lidí, zvlášť u sportovců, je známkou zdravého a silného srdce trénovaného jedince. Takový je přizpůsobený na větší tělesnou zátěž a srdce je dost silné, aby pumpovalo potřebné množství krve do těla i s nižší frekvencí srdečních stahů.
  • Bradykardie bývá přítomná u onemocnění štítné žlázy, zvýšeného nitrolebního tlaku, zánětů a infekcí.

Projevy bradykardie

Chorobná bradykardie se projevuje dušností, větší únavností a intolerancí větší fyzické zátěže. Je to dáno tím, že v důsledku zpomalení stahů srdce nedochází k dostatečnému okysličení svalů a orgánů. V případě nedostatečného prokrvení mozku se objeví závratě a ztráta vědomí. Někteří pacienti na sobě ale žádné příznaky nepozorují. Závažná je bradykardie pod 40 tepů za minutu.

Diagnostika bradykardie

Diagnostika bradykardie nebývá nijak náročná. Při samotném vyšetření periferního pulzu přiložením prstů na zápěstí cítíme pomalý tep. Při fyzikálním vyšetření za použití fonendoskopu slyšíme pomalé stahování srdce. Pro potvrzení diagnózy je možné provést EKG, tedy elektrokardiografii. Jde o bezbolestné vyšetření, při kterém se pomocí elektrod přiložených na zápěstí a hrudník snímá elektrická aktivita srdce, ta bývá zapisována na papír prostřednictvím křivek.

Léčba bradykardie

Bradykardie může být příznakem vážné nemoci, ale také nemusí. Může se objevit samostatně nebo spolu s dalšími chorobami. Proto je důležité zjistit její příčinu a podle toho ji také léčit. Velice důležité je v rámci anamnézy zjistit jaké léky pacient bere. Pokud pacient užívá beta-blokátory, je nutné tyto vysadit a popřípadě nahradit jinými. V případě, že příčina bradykardie spočívá v onemocnění štítné žlázy, je nutné tuto nemoc korigovat léky. Při poruše převodního systému je jedinou dlouhodobou možností léčby implantace kardiostimulátoru, tedy přístroje, který se implantuje pod kůži a jehož elektrody zasahují až do srdce. Kardiostimulátor je schopen vysílat elektrické impulsy vedoucí ke stahu srdce.

Související články

Diskuze

Zdeňka: Dobrý den. Je mě 59 let a projevuje se u mě nízká tepová frekvence a to různé hodnoty tep někdy 44, 48, 62, 42, 58 atd. V noci po vyšetření Holtrem neprve jednodenním a potom řídenním byl tep v klidu v noci 25 až 28 . Kardiostimulátor bych opravdu ještě nechtěla. Od února se to hodně zlepšilo bušení srdce ještě mám ale už ne tak často, nemám poruchy vědomí, zadýchám se když jdu do kopce. Je prosím možnost zlepšení bez kardiostimulátoru nebo nějaký cvik na zvýšení tepoví frekvence.Štítná žláza, ledviny, tlak, draslík, sodík vše v pořádku. Můžete mě prosím poradit ? Děkuji.

27. Červen 2018 06:38

Vložit příspěvek