Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Čepy na mandlích
Čepy na mandlích jsou drobné bělavé nebo nažloutlé hrudky vytvářející se na krčních mandlích. Čepy na mandlích vznikají nejčastěji v důsledku infekce, při které se na mandlích nahromadí hlen a poruší se jejich samočistící schopnost. Důležité je proto vzniku čepů předcházet např. používáním antibakteriálních ústních vod a dodržováním pečlivé ústní hygieny.
Čepy na mandlích
Angína je poměrně časté zánětlivé onemocnění krčních mandlí, které je typické především bolestí a pálením v krku. Často je doprovázené také některými celkovými příznaky, jako je horečka, bolesti hlavy a podobně. Původcem angíny jsou nejčastěji streptokoky, méně často pak jiné bakterie nebo viry. Při prudké nebo dlouhodobě probíhající formě tohoto zánětu se na mandlích mohou vytvářet drobné bělavé nebo nažloutlé hrudky, tzv. čepy.
Čepy na mandlích a prudký průběh angíny
Pokud angína probíhá prudce, jsou bolesti v krku a zarudnutí hrdla a krčních mandlí poměrně výrazné a na povrchu mandlí se navíc začne vytvářet tenký povlak hnisu a hlenu. Součástí tohoto povlaku jsou odloupané buňky sliznice, mrtvé bakterie a nejrůznější nečistoty pocházející z dutiny ústní. Část této zapáchající hmoty se dostává do záhybů a nerovností na povrchu krční mandle a vytvářejí se silně zapáchající čepy, které se mohou později z mandle uvolnit.
Čepy na mandlích a dlouhodobě probíhající angína
Naproti tomu dlouhodobě probíhající angína má mírný průběh a pacient je obvykle zcela bez obtíží. Nepříjemný může být pouze zápach z úst, který je způsobený rozkladem bakterií a slizničních buněk v povlaku na mandlích nebo v čepech. Z povlaků může lékař zhotovit stěry, které se odesílají na mikrobiologické vyšetření, během něhož se určí konkrétní druh bakterie, který angínu vyvolal, aby tak mohla být zahájena účinná antibiotická léčba.
Čepy na mandlích, jejich vznik a léčba
Čepy na mandlích vznikají nejčastěji v důsledku bakteriální infekce, která vede k nahromadění hlenu a hnisu a k poruše samočistící schopnosti mandle. Obvykle je značně obtížné čepy odstranit a je proto v zájmu pacienta, aby se snažil jejich vzniku zabránit. Velmi důležité je dodržování ústní hygieny, případně používání speciálních antibakteriálních ústních vod. Pokud se čepy i přesto vyskytnou, je možné je z mandle vytlačit prsty. Ani tak se ale většinou nepodaří se jich definitivně zbavit a pacienti se s nimi potýkají poměrně dlouhou dobu.
Diskuze