25Červenec
2012
MUDr. Michaela Knollová

Selen

25. Červenec 2012 | MUDr. Michaela Knollová
Selen
Strava

Selen je stopový prvek, který hraje zásadní roli v tzv. antioxidačních mechanismech našeho těla. Selen tak bojuje proti volným radikálům, látkám, které poškozují rozličné molekuly našeho organismu. Selen je také součástí aminokyselin, látek, z kterých se skládají bílkoviny...

Selen

Kromě základních živin naše tělo potřebuje ke své správné funkci i vitaminy, minerály a stopové prvky. Selen je jedním ze stopových prvků a jeho funkce jsou pro naše tělo nezastupitelné. Je totiž součástí takzvaných antioxidačních mechanismů organismu. Tyto mechanismy chrání naše tělo před volnými radikály. To jsou látky, které běžně vznikají v metabolismu, zvýšeně při stresu, a jsou vysoce reaktivní. Snadno poškozují buněčné membrány a ničí DNA. Mohou tak svou činností zapříčinit zánik buňky nebo její změnu v nádorovou buňku. Selen je součástí metabolismu látky jménem glutation. Ten spolu s vitaminem E a C zastává roli hlavních antioxidantů.

Selen a jeho příjem

Selen přijímáme potravou. Nejvíce selenu je obsaženo v obilných produktech, mase a mléčných produktech. V přírodě se velmi často vyskytuje spolu s jodem, a pokud je oblast na tyto látky chudá, pak i potraviny obsahují jejich snížené množství. Maximum vstřebávání selenu probíhá v tenkém střevě, přičemž nejlépe se vstřebává jeho organická forma. Ta je tvořena v rostlinách a také jsou ji schopny produkovat kvasinky. Selen v této podobě se vstřebává ze 100%. Oproti tomu anorganické formy selenu se vstřebávají jen z 50%. Stejně tak tělo snáze pracuje s organickou formou, než s anorganickou. V těle se selen pohybuje ve vazbě na bílkoviny. Pokud jsme ve stresu, jeho hladina prudce klesá. Po odeznění stresové situace se během týdne jeho hladina obnoví. Nadbytečný selen se vylučuje ledvinami do moči.

Selen a jeho nedostatek

Obdobně jako u ostatních stopových prvků je hladina selenu udržována v určitém rozmezí. Pokud je ho méně, nebo více, mohou z toho plynout negativní důsledky. Nedostatek selenu je ve své výrazné formě znám především z Asie. Zde se jeho nedostatek projevuje onemocněním srdeční svaloviny, které může vést až k srdečnímu selhávání. Vyskytuje se spíše u dětí a těhotných žen. Dalšími projevy tohoto onemocnění mohou být degenerativní změny na páteři a kloubech. Z naší oblasti jsou také známy deficity selenu. Nevyskytují se ale v tak výrazné formě a často se dají na první pohled splést s příznaky snížení funkce štítné žlázy. Dochází k rozvoji svalové slabosti, únavnosti, útlumu mentální aktivity a psychickým změnám.

Selen a jeho nadbytek

Naopak vysoká hladina selenu je velmi vzácná. Toto předávkování selenem se nazývá selenoza a vzniká při extrémně vysokém denním příjmu selenu. Projevuje se vypadáváním vlasů, nevolností, zvracením a zvýšením nervové dráždivosti – ta může být doprovázena křečemi. Příznaky se objeví asi po 3 dnech zvýšeného přívodu a ustanou, pokud se přívod sníží. 

Nedostatečného ani nadbytečného příjmu selenu z potravy se v našich podmínkách nemusíme obávat. Nebezpečí však hrozí u lidí, kteří konzumují nadměrná množství vitaminových doplňků stravy. I tady bychom měli mít na paměti, že všeho moc škodí a užívat tyto přípravky s mírou.

 

Vložit příspěvek