14Duben
2012
MUDr. Veronika Fejfarová

Vitamin B12

14. Duben 2012 | MUDr. Veronika Fejfarová
Vitamin B12
Strava

Vitamin B12 se nazývá kobalamin. Vitamin B12 je velmi důležitý pro krvetvorbu a pro správnou funkci nervového systému. Vitamin B12 se vyskytuje především v mase, vejcích, mléku, vnitřnostech a mléčných výrobcích. Při deficitu vitaminu B12 může vznikat brnění nohou, či rukou. Tento stav se může při dlouhodobém nedostatku vyvíjet až do ireverzibilního stádia. Objevení vitaminu B12 bylo klíčové pro léčbu anémie a zachránilo miliony životů.

Vitamin B12 a význam vitaminů

Vitaminy jsou vedle tuků, cukrů a bílkovin základními složkami potravin. Organismus je potřebuje jen v malém množství, ovšem jsou nepostradatelné, protože mají roli katalyzátorů v mnoha metabolických pochodech. Což znamená, že fungují jako urychlovače, bez nich by doba reakce byla příliš dlouhá a nebyly by pokryty potřeby organismu. Při nedostatku vitaminu vznikají hypovitaminózy, které se projevují charakteristickými příznaky. Avitaminózy vznikají při absolutním nedostatku vitaminu a způsobují závažná onemocnění. Vitaminy se mohou dělit na dvě skupiny, na vitaminy rozpustné v tucích a na vitaminy rozpustné ve vodě. Vitaminy nejsou zcela bezpečné a člověk se jimi může přidávkovat. Nejvíce nebezpečný je vitamin A, který patří mezi vitaminy rozpustné v tucích a tělo si jej dokáže skladovat v tukové tkáni. Vitaminy ze skupiny B jsou rozpustné ve vodě a při nadbytku se vylučují močí.

Vitamin B12 a jeho význam

Vitamin B12 se nazývá kobalamin. Je velmi důležitý pro krvetvorbu a pro správnou funkci nervového systému. Jeho objevení bylo důležité, protože začátkem minulého století na zhoubnou chudokrevnost umíralo mnoho lidí. George N. Wipple si všiml, že když krmil psy trpící chudokrevností játry, zmizely jejich příznaky a vyléčili se. Ovšem až v roce 1947 byl kobalamin izolován a takto zachránil již miliony lidí. Vyskytuje se především v mase, vejcích, mléku, vniřnostech a mléčných výrobcích. Nachází se tedy většinou v potravinách živočišného původu. Jeho nedostatkem jsou proto nejvíce ohroženi vegetariáni, příjem kobalaminu si musejí přísně hlídat. Zvýšený příjem by měli mít lidé s chronickým onemocnění a sportovci, pomáhá při regeneraci tkání.

Vitamin B12 a jeho vstřebávání

Vstřebávání tohoto vitamínu je složitější než jiných. Je třeba takzvaného vnitřního faktoru, na který se kobalamin naváže, aby se mohl v tenkém střevu vstřebat a dostat se do krve. Za jistých okolností se stane, že imunitní systém špatně rozpozná vnitřní faktor a považuje jej za cizorodý a zničí jej. Tak člověk nemůže kobalamin přijímat a pokud není včas léčen injekcemi vitaminu B12, rozvíjí se u něj všechny příznaky hypovitaminózy až avitaminózy. Příčiny této nemoci dosud nejsou objasněny. Podobná situace nastává ve chvílích, kdy pacient má poškozené střevo, a to není schopno vstřebávat kobalamin v potřebné míře. Jelikož je tento vitamin velmi důležitý, tělo si při jeho přebytku dokáže udělat zásoby až na několik let.

Vitamin B12 a jeho nedostatek

Při nedostatku kobalaminu vzniká chudokrevnost, která se projevuje celkovou bledostí, zvýšenou únavou, zadýcháváním při fyzické činnosti. Vitamin B12 hraje významnou roli pro správnou výživu nervových buněk, je důležitý pro přenos nervových vzruchů. Při deficitu může vznikat brnění nohou, či rukou. Tento stav se může při dlouhodobém nedostatku vyvíjet až do ireverzibilního stádia. Vitamin B12 příznivě působí na psychické funkce. Má pozitivní vliv na deprese a nespavost u starších pacientů. Pokud máte výše uvedené obtíže, neváhejte navštívit svého praktického lékaře, který vyloučí jiné příčiny a navrhne optimální léčbu.

Vložit příspěvek