Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Akné u dětí
Akné je nepříjemné kožní onemocnění postihující hlavně dospívající dívky a chlapce. Na vině bývá zvýšená hladina hormonů působících na mazové žlázy především na obličeji. Akné u dětí se projevuje červenými zanícenými pupínky, které mají bílé nebo černé zátky. U těžších typů akné se tvoří cysty, které mohou zanechávat trvalé jizvy. Léčba akné je zdlouhavá a některé předepisované léky mohou mít nepříznivé vedlejší účinky na organismus.
Akné u dětí
Akné je kožní onemocnění, které vzniká ucpáním vlasových váčků (folikulů) a mazových žláz v kůži přebytečným mazem. Je to nejčastější kožní onemocnění u dospívajících, postihuje asi 85 % všech mladistvých. Pokud někdo ve vaší rodině trpěl v době dospívání akné, je pravděpodobné, že postihne i vaše dítě. Příčinou akné v dospívání je obvykle zvýšená hladina hormonů, která způsobuje zvětšení mazových žláz především na obličeji, na krku, na hrudníku, na ramenou a na zádech.
Příznaky akné
Akné se projevuje charakteristickými pupínky s bílými nebo černými zátkami. Ucpané mazové žlázy a vlasové folikuly se snadno zanítí a vytvoří se červené zanícené pupínky nebo cysty. Některé cysty zanechávají trvalé jizvy.
Diagnóza akné
Dětský lékař dítě prohlédne, aby určil rozsah a rozsev akné. Poznamená si rovněž, zda má akné převážně formu pupínků s bílými nebo černými zátkami. Během prohlídky si lékař s dítětem promluví o příčinách akné a vysvětlí, jakým způsobem ji bude léčit.
Místa častého výskytu akné
U dospívajících produkují mazové žlázy v pokožce nadměrné množství mazu, který ucpává póry a tím vyvolává tvorbu vřídků a uhru. Akné se nejčastěji vyskytuje na tvářích, na bradě, na čele a kolem nosu.
Léčba akné
Akné může trvat léta, existuje však několik možností, jak ji léčit a udržet pod kontrolou. Možností jsou volně prodejné léky obsahující benzoylperoxid, který čistí ucpané mazové žlázy a ničí bakterie vyvolávající infekci kůže. Zpočátku se doporučuje použít slabý 2,5 nebo 5% benzoylperoxidový roztok nebo gel, kterým se v malém množství potírají postižená místa a jejich okolí. Pokud se jeho účinek neprojeví do 4 až 6 týdnech, může se přejít na 10% roztok. Bez ohledu na koncentraci roztoku, pokud roztok kůži nedráždí, měl by se používat po dobu jednoho týdne jednou denně a pak dvakrát denně. Během léčby benzoylperoxidem by se vás teenager neměl vystavovat slunci, protože je jeho pokožka mnohem citlivější a snadno by se mohla spálit.
Pokud se akné nelepší
Pokud se akné po této léčbě nezlepší, je možné vyzkoušet tretinoin ve formě masti nebo gelu, který je na lékařský předpis. Po dobu léčby je třeba se vyhýbat slunečnímu záření a soláriím, neboť i tento lék zvyšuje citlivost pokožky na sluneční záření. Léčba by měla pokračovat tak dlouho, dokud má pokožka sklon k tvorbě akné. Lékař může rovněž předepsat antibiotika, a to buď užívaná ústy nebo aplikovaná na pokožku. Antibiotika pomáhají ničit bakterie v pokožce postižené akné.
Těžké akné vede k zjizvení pokožky
Děti s těžkou formou akné, která nereaguje na léčbu, pošle lékař obvykle k dermatologovi, lékaři, který se specializuje na kožní nemoci. Na vážné případy akné dermatologové někdy předepisují lék zvaný izotretinoin. Tento lék má vážné vedlejší účinky - bolest kostí a svalů, krvácení z nosu, žaludeční nevolnost, zvracení - a může také poškodit játra. Rovněž zvyšuje obsah tuku v krvi (rizikový faktor srdečního onemocnění) a může způsobit zánět mozku. Jestliže dermatolog předepíše izotretinoin, bude pravidelně kontrolovat vašemu dítěti krev, aby zjistil eventuální změny způsobené tímto lékem. Izotretinoin se nesmí užívat 1 měsíc před otěhotněním a během těhotenství, protože by mohl být příčinou vážných vrozených vad.
Je nutné, aby se děti v období dospívání často myly, odstraňuje se tak maz a špína z pórů a nebezpečí vzniku akné je minimální. Vymačkáváním pupínků může dojít k jejich zanícení. Pokožku postiženou akné mohou rovněž dráždit klobouky nebo čelové pásky. Také některé druhy kosmetiky ucpávají mazové žlázy a zvyšují tak tvorbu boláků. Pot, horko a vlhkost rovněž zhoršují akné, stejně jako antikoncepční pilulky, citový stres nebo období menstruace. Akné obvykle sama odezní v pozdějším věku, ale těžké neléčené případy vedou k trvalému zjizvení pokožky.
Především je však třeba se chovat k dítěti citlivě, neboť: akné je uvádí do rozpaků před vrstevníky. Vzhled a vztahy s vrstevníky jsou pro dítě v dospívání nesmírně důležité.