Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Fimóza
Fimóza je onemocnění penisu, při kterém nelze přetáhnout předkožku přes žalud směrem ke kořeni penisu. Fimóza je stav běžně přítomný u dětí, u dospělých vzniká v důsledku opakovaných zánětů žaludu a předkožky penisu a dá se poměrně snadno léčit. Fimózou pravděpodobně trpěl i Ludvík XVI., manžel Marie Antoinetty, který po malé nenáročné operaci konečně zplodil potomka. Neléčená fimóza je však spojována s močovými infekcemi, jakož i se zvýšeným rizikem vzniku rakoviny penisu.
Fimóza
Fimóza neboli zúžená předkožka, je onemocnění týkající se penisu. Penis je mužský pohlavní orgán, který má význam především při pohlavním styku. Skládá se z několika částí. Mezi ně patří kořen, tělo, močová trubice, žalud a předkožka. Obsahuje topořivá tělesa, která zodpovídají za erekci. Topořivá tělesa svojí strukturou připomínají houbu. Při sexuálním vzrušení dochází ke změně průtoku krve penisem. Dutinky uvnitř topořivých těles jsou naplněny krví, topořivá tělesa zvětší svůj objem a nastává erekce, která umožňuje zasunutí penisu do pochvy. Pokud muž dosáhne vyvrcholení, přichází ejakulace, při které dojde k rychlému výstřiku semene neboli spermatu. Erekce, ejakulace a oplození vajíčka ženy spermií je předpokladem pro zplození potomka.
Vznik fimózy
Předkožka je tenká kůže, která překrývá žalud penisu. Má vnější a vnitřní vrstvu. Normálně lze předkožku přetáhnout přes žalud ke kořenu penisu. Děje se tak při erekci. Pokud je ale přítomna fimóza, tedy zúžení předkožky, nelze předkožku přetáhnout přes širší žalud. Po narození je fimóza přítomná skoro u všech chlapců. Nazýváme ji pak fyziologickou nebo také nepravou. Dochází ke slepení vnitřní vrstvy předkožky a povrchu žaludu. Tento stav však zpravidla sám odezní do 2–3 let věku. Pokud přetrvává, je nutné jej samozřejmě řešit. Pravá fimóza může být vrozená nebo získaná. Získaná fimóza vzniká nejčastěji na podkladě opakovaných poškození předkožky, např. jejím opětovným násilným přetahováním přes žalud. Dalším důvodem jsou opakované záněty žaludu. Zánět vede k jizvení a dalšímu zužování předkožky.
Příznaky fimózy
Nejčastějším příznakem fimózy je nemožnost úplně nebo částečně přetáhnout předkožku přes žalud penisu. Pokud se o to muž pokouší, může to být značně bolestivé a samozřejmě může také dojít k poranění předkožky, následnému jizvení a jejímu dalšímu zúžení. Pokud je fimóza hodně velká, vytváří překážku v odtoku moči a tak vede ke snadnějšímu rozvoji močové infekce. Také rozeznáváme termín zvaný parafimóza, kdy při násilném přetažení předkožky může dojít k jejímu uvíznutí v krčku žaludu. Důsledkem je hromadění krve v předkožce a její otok. Pokud není stav včas odstraněn, může předkožka odumřít. Pokud fimóza trvá dlouhou dobu, jedná se o rizikový faktor vzniku rakoviny penisu. Fimóza nedovoluje dostatečnou hygienu žaludu a předkožky, proto dochází k hromadění bílé hmoty zvané smegma. Jedná se o odloučené kožní buňky, které jsou změněné působením bakterií. Smegma pak dráždí kůži žaludu a může přispět k rozvoji nádoru.
Diagnostika fimózy
Diagnóza fimózy je většinou jednoduchá a měl by ji stanovit urolog. Na základě vyšetření pohledem a pohmatem lékař zjistí závažnost a navrhne nejvhodnější léčbu. Při pokusu o přetažení dochází k potrhání kůže (tzv. ragády), z předkožkového vaku může při palpaci vytékat hnis. Někdy však pro diagnostiku fimózy musí být předkožkový vak chirurgicky otevřen.
Léčba fimózy
U nepravé fimózy, která postihuje děti, se léčba nevyžaduje. Naopak usilujeme o to, aby do věku 2–3 let nebyla předkožka násilně přetahována, protože to naopak vede spíše ke zhoršení stavu. Teprve ve vyšším věku je doporučován krátký chirurgický zákrok, který se provádí v celkové anestezii, a jsou při něm rozrušeny slepené vrstvy předkožky. U pravé fimózy, postihující dospělé muže, je většinou opět prováděn chirurgický zákrok. Jedná se o tzv. cirkumcizi neboli obřízku. Při ní se předkožka odřízne a obnaží se žalud penisu. Obřízka je výkon relativně jednoduchý a provádí ho urolog, někdy jen v místním znecitlivění. Po zákroku trvá několik dní, kdy je penis citlivý a bolestivý na dotyk, ale to poměrně rychle přejde. Obřízka byla prováděna již ve starém Egyptě a dodnes je spojována s židovskou a muslimskou kulturou. Existuje samozřejmě i konzervativní léčba fimózy. Na předkožku jsou nanášeny masti obsahující kortikoidy. Kortikoidy vedou pak k rozvolnění kůže a k rozšíření předkožky. Z preventivních opatření je nutné ještě jednou zdůraznit, že pokud nelze předkožku přetáhnout, nečiňte tak násilím a raději vyhledejte lékaře. Nepodceňujte fimózu, jedná se o hlavní rizikový faktor rakoviny penisu.
Diskuze