2Srpen
2013
Diskuze

Impetigo u dětí

2. Srpen 2013 |
Impetigo u dětí
Děti

Impetigo u dětí je velmi nakažlivé kožní onemocnění způsobené streptokokovou nebo stafylokokovou infekcí. Projevuje se jako červená vyrážka s malými puchýři, které se mění ve vřídky a boláky, vyskytující se na obličeji v okolí nosu a úst a na končetinách. Impetigo u dětí se léčí mastmi s antibiotiky nebo antibiotiky v tabletách, v případě těžší formy nemoci. Jelikož je snadné si boláky přenést z jednoho místa na jiné či je šířit mezi členy rodiny, je nutné zabránit škrábání vyrážky, používat antibakteriální mýdla, vlastní ložní prádlo a ručník a zakrývat boláky obvazem.

Impetigo u dětí

Impetigo je kožní infekce způsobená streptokokem nebo stafylokokem. Infekce se projevuje vyrážkou na obličeji a na horních nebo dolních končetinách. Vyskytuje se nejčastěji v létě, kdy děti utrpí škrábance, řezné rány nebo kousnutí hmyzem, a bakterie snadno pronikne do kůže. Infekce je velmi nakažlivá. Děti ji často šíří tím, že si kousnutí hmyzem nebo vyrážku rozškrábou a pak si ji přenesou na ostatní části těla nebo na jiné děti.

Příznaky impetiga

Infekce se nejdříve projeví v okolí nosu a úst. Impetigo vyvolané streptokokem začíná jako červená vyrážka s malými puchýři, které se změní ve vřídky a pak ve svědivé boláky. Boláky se brzy pokryjí žlutohnědými strupy, někdy z nich vytéká hnis. Impetigo způsobené stafylokokem se projevuje malými boláky, které se změní v puchýřovité kroužky se strupovitým středem. Diagnózu lékař určí podle vzhledu vyrážky.

Léčba impetiga

Dětský lékař předepíše antibiotika. Lehká forma impetiga se vyléčí aplikací antibiotické masti. V těžších případech je nutné užívat antibiotika v tabletách. Boláky by se měly dítěti zahojit během týdne, aniž by zanechaly jizvy. Někdy však po nich zůstanou několik týdnů slabé červené skvrny. Hojení začne 3 dny po zahájení léčby. V průběhu hojení boláky zasychají, pokryjí se strupy a začnou mizet.

Před prvním aplikací antibiotické masti je třeba postižené místo pečlivě umýt mýdlem a vodou. Boláky mohou trochu krvácet, ale není třeba se tím znepokojovat. Po nanesení masti převažte boláky obvazem.

Aby dítě nešířilo infekci dále, dbejte, aby mělo krátce zastřižené nehty, myjte mu často ruce antibakteriálním mýdlem, otevřené boláky převazujte obvazem a dávejte pozor, aby si dítě boláky neškrabalo. Postižené dítě by mělo mít vlastní ručník, žínku a ložní prádlo, aby se infekce nerozšířila na ostatní členy rodiny. Po dobu, kdy dítě používá antibiotickou mast a má boláky zakryté obvazem, mělo by zůstat doma.

Související články

Diskuze

ferkova kristyna: Z hlediska léčebne lhůty je to velmi infekčni

22. Říjen 2015 10:15

Vložit příspěvek