7Duben
2012
MUDr. Danica Deretic

Hemoroidy - příznaky

7. Duben 2012 | MUDr. Danica Deretic
Hemoroidy - příznaky
Příznaky

Hemoroidy jsou velmi častým onemocnění žil konečníku, při kterém dochází k rozšíření jejich stěny. Mezi příznaky hemoroidů patří jednak krvácení z konečníku, které by mělo být vždy dobře vyšetřeno. Dalšími příznaky hemoroidů jsou svědění, bolest a problémy s vyprazdňováním.

Příznaky hemoroidů

Hemoroidy vznikají rozšířením podslizničních žilních pletení v oblasti konečníku a řitního kanálu, ke kterému může dojít hned z několika příčin. Patří mezi velice častá onemocnění, které postihuje asi 70% lidí nad třicet let věku a častěji postihuje muže. S hemoroidy se můžeme setkat i u lidí mladšího věku. K návštěvě lékaře se většinou odhodlají až když jsou potíže nesnesitelné, nebo mají obavu z vážnějšího onemocnění, jako je nádor tlustého střeva.

Vznik hemoroidů

Vznik hemoroidů spočívá v tom, že slinice není pevně fixována k podslizničnímu vazivu a taková sliznice vyhřezává směrem ven. Na tomto terénu dochází ke změnám v cévách a ty se zozšiřují. Zde se pak hromadí krev a mluvíme tedy o hemoroidech. Poměrně častou příčinou jsou onemocnění jater, spojená se zvýšením tlaku v tzv. portálním řečišti, které odvádí žilní krev z některých orgánů trávicího traktu, především ze střev, do jater. V poškozených játrech je však průtok krve omezen a krev si proto hledá jiné cesty, kterými se dostat do velkých žil a dále do srdce. Jednou z možných cest, kudy se může krev vydat, jsou právě žíly konečníku. Hemoroidy vznikají rovněž při zácpě, sedavém způsobu života a nedostatku pohybu.

Typy a příznaky hemoroidů

Hemoroidy jsou velice častým onemocněním, které postihují jak starší, tak mladší jedince. Podle typu se určuje jejich další terapie. V zásadě rozeznáváme dva hlavní typy hemoroidů, hemoroidy vnitřní a zevní. Jednotlivé typy hemoroidů mají některé společné, ale i odlišné příznaky

Vnitřní hemoroidy

Vnitřní hemoroidy vznikají rozšířením žil pod sliznicí ve stěnách konečníku, nejčastěji při zvýšení nitrobřišního tlaku. K tomu dochází například při těhotenství, obezitě, během tlačení na stolici nebo při kašli. Při zvýšení nitrobřišního tlaku žilní pleteň zduří a následně může dojít ke krvácení nebo k výhřezu žilní pleteně před řitní otvor. Tyto hemoroidy se často projevují krvácením při nebo po vyprázdnění. To bývá doprovázeno úlevou. Většinou se po vyprázdnění na povrchu stolice objevuje sytě červená krev. Krev z hemoroidu se může i vstřebat. V tomto případě zůstává na tomto místě prázdná výchlipka kůže, která se opět může naplnit krví a vznikne nový hemoroid. Krvácení bychom neměli podceňovat, někdy totiž nemusí být jen projevem hemoroidů, ale i nádoru tlustého střeva. Proto je potřeba snažit se příčinu krvácení vždy zjistit. Dlouhodobé krvácení z hemoroidů může vést i k chudokrevnosti.

Vnější hemoroidy

Vnější hemoroidy se nacházejí na zevním povrchu řitního otvoru. Mají podobu vakovitého rozšíření cévy, jsou měkké, nebolestivé a viditelné pouhým okem. Většinou nekrvácí. Problémy nastanou když je znemožněn odtok nahromaděné krve, nejčastěji při přílišném tlačení na stolici. V takovém případě dojde ke sražení nahromaděné krve, hemoroid začne v této oblasti překážet a je bolestivý. Ve většině případů se musí tyto hemoroidy chirurgicky odstranit.

Diagnostika hemoroidů

Diagnostika hemoroidů spočívá nejprve v anamnéze, kde pátráme po přítomnosti krve ve stolici. Poté následuje vyšetření konečníku prstem lékaře, který se přesvědčí o přítomnosti krve. Hemoroidy jako takové hmatné při tomto vyšetření nejsou. Jsou hmatné pouze v případě, že by se nahromaděná krev srazila a vznikl tzv. trombus. V rámci diagnózy hemoroidů se dále užívá rektoskopie, tedy optického přístroje, který se do konečníku zavede a ozřejmí tak přítomnost hemoroidů. Vzhledem k tomu, že krev ve stolici může být i jiné etiologie, provádí se vyšetření zvané koloskopie. Jedná se o vyšetření, při kterém je do konečníku a následně do tlustého střeva zaveden hadicovitý přístroj s kamerou, pomocí kterého můžeme vizualizovat stav sliznic konečníku i tlustého střeva.

Léčba hemoroidů

Hemoroidy jako takové život pacienta neohrožují, ale mohou výtazně znepříjemňovat kvalitu života. Proto je vhodné co nejdříve navštívit lékaře. V zásadě můžeme volit mezi konzervativní a chirurgickou léčbou.

Konzervativní léčba hemoroidů

Konzervativní léčba je vhodná u pacientů s méně pokročilým stádiem hemoroidů. Spočívá především ve změně životního stylu. Základem léčby je péče o pravidelnou stolici. Toho můžeme dosáhnout zvýšeným množstvím zeleniny a vlákniny ve stravě. Rovněž ovoce je vhodné, jelikož podporuje změkčení stolice. V rámci konzervativní léčby je samozřejmostí také zvýšená hygiena o konečníkovou krajinu. Vhodné je i užívání čípků, či mastí.

Chirurgická léčba hemoroidů

Chirurgická léčba je indikována u pacientů s pokročilejším stádiem hemoroidů. Existuje možnost jak ambulantně provedených zákroků, tak vlastních operací.

  • Ambulantní léčba hemoroidů má tu výhodu, že jsou nebolestivé a pacient není zatížen anestezií. Ambulantní zákrok není časově náročný, celá procedura trvá přibližně 20 vteřin a pacient může posléze odejít domů. Úspěšnost ambulantních zákroků je kolem 95%.
  • Operační léčba již představuje rozsáhlejší výkon, jelikož musí být pacient uspán. Provádí se u těžších stádií hemoroidů, jejichž léčba se nedá vyřešit ambulantně.

Související články

Vložit příspěvek