2Srpen
2013

Kostální chondritida

2. Srpen 2013 |
Kostální chondritida
Děti

Kostální chondritida je zánětlivé onemocnění chrupavky připojující žebra k hrudní kosti, které se objevuje po zranění hrudníku, namáhavé fyzické činnosti nebo virové infekci. Kostální chondritida je projevuje ostrou, náhlou, bodavou, krátkodobou či naopak tupou, delší dobu přetrvávající bolestí na hrudi, která je citlivá na dotyk. Pokud není bolest intenzivní a netrvá déle než několik dnů, není vždy nutné navštívit lékaře, spolehlivě zabírá paracetamol nebo ibuprofen. Pokud si však nejste jistí, navštivte dětského lékaře, který vaše dítě vyšetří a ujistí se, že bolest nemá jinou příčinu.

Kostální chondritida

Kostální chondritida je relativně běžný zánět (projevující se bolestí a otokem) chrupavky, kterou jsou připojena žebra k hrudní kosti. Zánět se může objevit po zranění hrudníku, po namáhavé fyzické činnosti nebo po virové infekci doprovázené kašlem nebo rýmou. Někdy se objeví bez zjevné příčiny.

Příznaky kostální chondritidy

Dítě mívá bolest na hrudi, která je citlivá na dotyk. Bolest může být ostrá, náhlá, bodavá a krátkodobá, nebo se může vyvíjet postupně jako tupá bolest, která přetrvává hodiny nebo dny. Tlak na hrudník, náhlé pohyby nebo kašel bolest zhoršují. Dítě může pociťovat bolest na více místech v hrudníku nebo i v horních končetinách. Může mít rovněž tísnivý pocit v hrudi. Tento stav trvá zpravidla jen několik dnů.

Diagnóza a léčba kostální chondritidy

Pokud není bolest intenzivní a netrvá déle než několik dnů, není nutné vyhledat lékaře. Má-li dítě mírné bolesti v hrudníku, mělo by se vyhýbat činnostem, které zatěžují žebra nebo při kterých by si mohlo žebra zranit. Dávejte dítěti paracetamol nebo ibuprofen (nikoliv aspirin) na zmírnění bolesti. Navštívíte-li s dítětem lékaře, ten je vyšetří, aby se ujistil, že bolest nemá nějakou jinou příčinu.

Související články

Vložit příspěvek