Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Mateřská znaménka u dětí
Mateřská znaménka u dětí jsou ploché nebo vyvýšené tmavě hnědé skvrny na kůži, které se obvykle vytvoří v dětství a přetrvávají mnoho let. Většinou jsou mateřská znaménka neškodná, avšak z některých druhů se může vyvinout nebezpečná forma rakoviny kůže, tzv. maligní melanom. Mateřská znaménka jsou obvykle hnědá, ale mohou mít i růžovou až černou barvu, někdy se mohou i zvětšovat a mohou z nich vyrůstat chloupky. Normálně vyhlížející znaménka nemusí vzbuzovat obavu, je však doporučováno sledovat změny ve velikostech, barvě nebo tvaru a informovat o nich lékaře při preventivní prohlídce.
Mateřská znaménka u dětí
Mateřská znaménka jsou neškodné ploché nebo vyvýšené, kulaté nebo oválné, tmavě hnědé skvrny na kůži, většinou o velikosti gumy na tužce nebo menší. Obvykle se tvoří v dětství a přetrvávají mnoho let. U dětí jsou velmi časté. Většina dětí má na kůži 10 až 40 mateřských znamének, mohou se objevit na kterémkoliv miste na těle. Některá znaménka jsou vrozená, obvykle se však vytvoří během dětství. Ve většině případů jsou mateřská znaménka neškodná, z některých druhů se však může vyvinout životu nebezpečná forma rakoviny kůže, maligní melanom. Pravděpodobnost vzniku maligního melanomu je vyšší u mateřských znamének vrozených a u znamének větší velikosti.
Příznaky mateřských znamének
Zpočátku se mateřská znaménka podobají pihám. Dítě může mít jediné znaménko nebo několik seskupených dohromady. Obvykle jsou hnědá, mohou však mít růžovou až černou barvu, mohou být plochá nebo vystupující o velikosti tečky až skvrny o průměru 20 nebo více centimetrů. Mateřské znaménka se mohou pomalu zvětšovat a někdy z nich vyrůstají chloupky. Některá tmavnou při pobytu na slunci nebo po některých lécích. V období puberty a těhotenství dochází k největším změnám mateřských znamének (zvětšují se a tmavnou) a objevují se nová.
Mateřské znaménko, které náhle změní velikost, tvar nebo barvu nebo začne krvácet, svědí nebo bolí, by se mohlo zvrátit v maligní melanom. Rakovinné buňky začnou abnormálně růst a začnou se často a nekontrolovatelně dělit. Vytvoří se nádor, který může napadnout okolní tkáň a rozšířit se do dalších částí těla. Maligní melanom je u dětí velmi vzácný, u dětí do 20 let věku se téměř nevyskytuje.
Diagnóza mateřských znamének
Normálně vyhlížejících mateřských znamének, které má dítě na kůži, se nemusíte obávat. Jsou neškodná a nevyžadují lékařskou pozornost. Sledujte však náhlé změny ve velikosti, barvě nebo tvaru a informujte o nich lékaře při pravidelných prohlídkách.
Léčba mateřských znamének
U převážné většiny mateřských znamének nehrozí vznik rakoviny kůže, a není proto nutné je nějak léčit, pokud ovšem vážně nepoškozují vzhled dítěte. Mateřská znaménka v místech, která jsou často vystavována slunečnímu záření nebo kde dochází k jejich podráždění, nebo znaménka, o kterých se lékař domnívá, že mají abnormální vzhled, by mela být preventivně odstraněna dříve, než dítě dospěje do puberty, aby nedošlo k jejich změně v melanom. Odstranění mateřského znaménka je jednoduchý a bezbolestný výkon, který se provádí ambulantně.
Chraňte dítě před nebezpečím vzniku maligního melanomu nebo jiných druhů rakoviny či poškození kůže. Hodinu před pobytem na slunci mu aplikujte na kůži opalovací krém a choďte s ním na pravidelné kontroly atypických mateřských znamének.