Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Nefritida u dětí
Nefritida u dětí je zánětlivé onemocnění ledvin, které se může vyvinou jako následek streptokokové infekce. Při této chorobě ledviny přestávají filtrovat odpadní produkty z krve. U mírné formy nefritidy nebývají obvykle žádné příznaky. U těžkých případů dochází k žaludeční nevolnosti, ztrátě chuti k jídlu, sníženému vylučování moči a celkového pocitu špatného zdraví. V těle dítěte se hromadí přebytečná voda a ostatní tekutiny, což vyvolá otoky kolem očí, obličeje nebo celého těla.
Nefritida u dětí
Nefritida je zánětlivé onemocnění ledvin, které způsobuje, že ledviny přestávají filtrovat odpadní produkty z krve. Časem může být průběžný zánět drobných filtrů, zvaných glomeruly, uvnitř ledvin příčinou vážného poškození ledvin, včetně jejich selhání. Tato porucha se nejčastěji vyskytuje u dětí ve věku 2 až 12 let. Může se vyvinout jako následek streptokokové infekce, zejména angíny nebo kožní infekce. Když začne tělo dítěte produkovat protilátky (látky potlačující infekci), které ničí bakterie, dochází rovněž k poškození glomerulů. K dalším příčinám nefritidy patří vzácně se vyskytující onemocnění známé jako hemolyticko-uremický syndrom, při kterém dochází k tvorbě krevních sraženin v celém těle a k poškozování červených krvinek, a dále některé poruchy autoimunity, které způsobují, že imunitní systém těla dítěte napadá jeho vlastní buňky.
Příznaky nefritidy
Děti s mírnou formou nefritidy nemají obvykle žádné příznaky. Jde-li o vážné případy způsobené bakteriální infekcí, projeví se příznaky nefritidy 2 až 3 týdny po tom, co se objeví známky bolesti v krku nebo kožní infekce. Příznaky těžké nefritidy zahrnují žaludeční nevolnost, ztrátu chuti k jídlu, snížené vylučování moči a celkový pocit špatného zdraví. V těle dítěte se začne hromadit přebytečná voda a ostatní tekutiny, což vyvolá otoky kolem očí, otok obličeje nebo celého těla. Dítě s nefritidou mívá také bolesti hlavy, horečku, zvrací, je dušné a může mít vysoký krevní tlak, anémii a může u něj dojít k akutnímu selhání ledvin.
Diagnóza nefritidy
Má-li dítě lehkou formu nefritidy, která nemá žádné příznaky, jediným způsobem, jak ji lékař může zjistit, je rozbor moči prováděný z jiného důvodu. S příznaky těžké nefritidy, zejména po angíně nebo po kožní infekci, je třeba ihned vyhledat lékaře. Lékař nechá provést krevní testy a rozbor moči a změří dítěti krevní tlak. K potvrzení diagnózy je obvykle nutná biopsie ledvin. V průběhu nemoci bude lékař průběžně kontrolovat moč dítěte, funkci ledvin krevními testy a krevní tlak.
Léčba nefritidy
Přibližně 90% dětí s lehkou nebo těžkou formou nefritidy se uzdraví spontánně nebo léčbou během 6 až 8 týdnů bez dalších komplikací. Dokud nezmizí příznaky, mělo by mít dítě klid na lůžku. Ležení umožňuje lepší průtok krve do ledvin a tím rychlejší uzdravení. Dítě bude muset držet zvláštní dietu s omezením tekutin, soli a bílkovin. Jestliže známky infekce přetrvávají, lékař obvykle předepíše antibiotika nebo jiné léky zvyšující vylučování moči. Zhorší-li se stav dítěte, bude pravděpodobně nutná hospitalizace, aby nedošlo k selhání ledvin a zvýšení krevního tlaku.