Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Poruchy menstruace v dospívání
Poruchy menstruace v dospívání mohou potkat každou dívku. K nejčastějším problémům patří křeče, bolestivá menstruace nebo chybějící či nepravidelná menstruace. Poruchy menstruace se mohou projevovat tupou, křečovitou bolestí v podbřišku, chyběním menstruace déle než 6 měsíců, či odchylkami v době mezi menstruacemi, v délce menstruace nebo v množství odcházející krve. Léčba poruch menstruace závisí na příčině, při křečích se užívají léky proti bolesti, při nepravidelnosti menstruace zase mohou pomoci antikoncepční pilulky, které zmírní krvácení nebo odstraní její nepravidelnost.
Poruchy menstruace v dospívání
Menstruace je měsíční odlučování děložní sliznice, ke kterému začne docházet u dívek kolem dvanáctého roku věku. Menstruace může začít už v 10 letech, ale také až v 16 letech.
Během dospívání patří k nejčastějším problémům křeče, dysmenorea (bolestivá menstruace), chybějící nebo nepravidelná menstruace.
Dysmenorea
Dysmenorea jsou křeče a bolesti objevující se těsně před menstruací a v jejím průběhu. Je to nejčastější problém způsobený uvolňováním hormonů prostaglandins což vyvolává křeče v děložních svalech. Primární dysmenorea začíná obvykle 6 až 18 měsíců po první menstruaci, příčinou není žádná nemoc. Sekundární dysmenorea se nevyskytuje často, aleje obvykle způsobena nějakou infekcí, například zánětlivým onemocněním pánve nebo endometriózou (stav, kdy se tkáň děložní sliznice přemístí na jiné místo v pánevní dutině). Může to být také komplikace raného těhotenství.
Amenorea
Absence menstruace je známá jako amenorea. Primární amenorea je opožděná první menstruace, která se dostaví až v 16 letech. V některých případech souvisí primární amenorea s pozdním nástupem puberty. V jiných případech může být příčinou výrazný pokles váhy, stres, hormonální nerovnováha, nádory a cysty na vaječnících nebo Turnérův syndrom. Sekundární amenorea znamená přerušení menstruace na dobu 6 měsíců a déle po první menstruaci. Obvyklým důvodem sekundární amenorey je těhotenství, ale může to být rovněž známka poruchy přijímání potravy, například mentální anorexie.
Nepravidelná menstruace
Nepravidelnost zahrnuje neobvyklé změny v době mezi dvěma menstruacemi, v délce menstruace nebo v množství odcházející krve. V prvních dvou až třech letech po první menstruaci je u dospívajících dívek běžné, že se menstruace dostavuje nepravidelně, někdy dokonce vynechá. Průměrná doba mezi dvěma menstruacemi je 28 dní, avšak normální rozsah je 23 až 35 dní. Většinou trvá 3 až 5 dní, délka se však může měnit od 2 do 7 dní. Krev zpočátku odtéká jen slabě, následující den nebo dva je krvácení silné a pak další den nebo dva opět slabé. Nepravidelná menstruace může být způsobena hormonální nerovnováhou, stresem, změnami antikoncepce nebo cestováním. K dalším příčinám patří těhotenství, endometrióza a nádory nebo cysty na vaječnících.
Příznaky poruchy menstruace
Dysmenorea se projevuje tupou, křečovitou bolestí v podbřišku. Bolest může být slabá nebo velmi krutá a může vystřelovat do dolních končetin nebo do beder. Křeče obvykle začnou několik hodin, někdy i den nebo dva, před menstruací. Obvykle trvají den nebo déle. Dívka často trpí žaludeční nevolností, zvracením a průjmem. Jediným příznakem amenorey je absence menstruace delší než 6 měsíců. Nepravidelná menstruace se projevuje odchylkami od normálního termínu menstruace.
Diagnóza poruchy menstruace
Dysmenorea je u řady dívek normální součástí menstruace, ale pokud její příznaky neumožňují dívce jít do školy, pracovat nebo spát, je třeba vyhledat lékaře. Jestliže má vaše dcera amenoreu nebo nepravidelnou menstruaci, lékař provede pánevní vyšetření a nařídí krevní testy a rozbor moči, včetně testu na hladinu ženských hormonů, těhotenského testu a ultrazvukového vyšetření pánve a břicha, eventuálně laparoskopii. Jestliže má podezření na špatnou funkci hypofyzy, pošle dívku na vyšetření hlavy počítačovou tomografií'nebo magnetickou resonancí.
Léčba poruchy menstruace
Při mírných křečích stačí volně prodejné léky proti bolesti, například paracetamol nebo ibuprofen. Úlevu přinese také ohřívací podložka nebo láhev přiložená na břicho. Silné bolesti u primární dysmenorey zmírní antikoncepční tablety (obsahují určité množství hormonů). K potlačení zánětu předepíše lékař zpravidla lék indometacin. Promluvte si s ním o možnostech léčby a možných vedlejších účincích léků. Léčba sekundární dysmenorey závisí na primární příčině.
Léčba amenorey rovněž závisí na příčině. Jestliže je příčinou hormonální nerovnováha, předepíše lékař příslušné hormony. Má-li podezření na mentální anorexii, bude nutné psychologické vyšetření.
Dochází-li při nepravidelné menstruaci k nadměrné ztrátě krve, předepíše lékař dívce potravinové doplňky obsahující železo a kyselinu listovou k léčbě anémie. Většinou předepíše také antikoncepční tablety, které zpomalí nadměrné krvácení při menstruaci nebo odstraní její nepravidelnosti. V závažných případech bývá nutná hospitalizace.
Diskuze