Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.

Poranění hlavy u dětí může způsobit poškození mozku, míchy či způsobit ochrnutí nebo dokonce smrt. První pomoc při poranění hlavy, zvláště jedná-li se o vážné poranění, zahajte zavoláním záchranné služby a s dítětem nehýbejte do příjezdu sanitky. V případě menšího poranění hlavy, při kterém by mělo být dítě schopno pohybovat nezraněnými částmi těla a odpovídat na jednoduché otázky, nechte dítě v klidu ležet a poraďte se telefonicky s lékařem.
Poranění hlavy a šíje může poškodit mozek a míchu, eventuálně způsobit ochrnutí, těžkou invaliditu nebo dokonce smrt. Z bezpečnostních důvodů ošetřujte dítě, které je v bezvědomí zejména po těžkém úderu, jako kdyby mělo poraněnou hlavu, šíji nebo páteř.
Jde-li o vážné poranění hlavy, s dítětem nehýbejte a neměňte polohu hlavy, dokud nepřijede lékařská pomoc. Změnou polohy hlavy nebo šíje byste mohli zranění dítěte zhoršit. Má-li dítě některý z následujících příznaků těžkého poranění hlavy, přivolejte záchrannou službu:
Kdykoli utrpí dítě poranění hlavy, měli byste mít podezření na poranění šíje, které může poškodit míchu. V žádném případě s dítětem nehýbejte, ani neměňte polohu jeho hlavy. Má-li dítě některý z následujících příznaků poranění šíje, volejte ihned záchrannou službu.
Menší poranění hlavy mohou způsobit několikasekundovou ztrátu vědomí, bolest hlavy, okamžitou zmatenost, zdvojené vidění, bouli na hlavě nebo závratě přetrvávající hodinu nebo dvě. Po menším zranění hlavy by mělo být dítě schopno pohybovat nezraněnými částmi těla a odpovídat na jednoduché otázky - například „Jak se jmenuješ?". Nechte dítě v klidu ležet a poraďte se telefonicky s lékařem.