1Srpen
2013
Diskuze

Talasémie u dětí

1. Srpen 2013 |
Talasémie u dětí
Děti

Talasémie u dětí je skupina vrozených poruch krve s abnormálně nízkou tvorbou bílkoviny přenášející kyslík v červených krvinkách. To má za následek anémii různého stupně. Děti s talasémií jsou bledé, unavené, rozmrzelé a špatně jedí. Neléčená talasémie může být příčinou zvětšené sleziny, jater a srdce a může způsobit srdeční selhání.

Talasémie u dětí

Talasémie je název pro skupinu vrozených poruch krve charakterizovaných abnormálně nízkou tvorbou hemoglobinu - bílkoviny, která přenáší kyslík v červených krvinkách. Nedostatek hemoglobinu má za následek anémii, která může být lehká nebo těžká. Existují dva druhy talasémie: alfa-talasémie, která se vyskytuje u dětí pocházejících z jihovýchodní Asie, z Číny nebo z Filipín, a beta-talasémie, postihující děti původem z Itálie, z Řecka, ze Středního východu a z Afriky. Beta-talasémie se dále dělí na beta-talasémii minor, střední a major. Beta-talasémie major (zvaná také Cooleyho anémie) je nejzávažnější.

Příznaky talasémie u dětí

Většina dětí s alfa-talasémií mají anémii různého stupně; plod nebo novorozenec s těžkým stupněm anémie může zemřít.
Děti s beta-talasémií minor nemají obvykle žádné příznaky. Děti s beta-talasémií major vypadají při narození zdravě, ale pomalu se vyvíjejí; jsou bledé, unavené a rozmrzelé; první rok nebo dva špatně jedí. Často nemohou popadnout dech, někdy mají krvavou nebo tmavě zbarvenou moč a žloutenku. Neléčená beta-talasémie major může být příčinou zvětšené sleziny, jater a srdce a zvětšení obličejových kostí. Dítě nakonec umírá na srdeční selhání. Beta-talasémie střední má podobné příznaky, ale anémie není tak těžká.

Diagnóza

Má-li dětský lékař podezření na talasémii, naordinuje dítěti krevní testy a vyšetření kostní dřeně, na jejichž základě diagnostikuje poruchu. Vzhledem k tomu, že je tato nemoc dědičná, nechá pravděpodobně udělat krevní testy také vám, aby potvrdil diagnózu, a jestliže plánujete ještě další děti, doporučí vám návštěvu genetické poradny.

Léčba talasémie u dětí

Dítě s talasémii major musí docházet každé 3 až 4 týdny do nemocnice na transfuzi krve, která umožní jeho zdravý vývoj. Potřebuje také denní dávky léku, který odstraňuje z krve hromadící se přebytečné železo z vícenásobných transfuzi krve, neboť nadměrné zásoby železa mohou poškozovat játra. Lék je dítěti do těla vpravován pomocí mechanické pumpy během spánku. Pokud je k dispozici vhodný dárce, doporučí lékař u těžkých případů transplantaci kostní dřeně. U mírnějších forem nemoci je třeba léčit příznaky, avšak transfuze krve nejsou nutné.
Bude-li dítě s talasémii major dostávat krevní transfuze a užívat léky, může žít dalších 20 nebo 30 let, někdy i déle. Lidé s mírnějšími formami talasémie se dožívají normální délky věku.

Související články

Diskuze

Anonym: Dobry den, bola mi diagnostikovana talasemia - ("podskupinu" neviem -predpokladam beta talasemiu minor - vysledky z ELFO su: HB A1 93,9%, Hb A2 4,8%, HbF 1,3%) Mam 35r. a dve zdrave deti. Zaujimama, ci deti zdedili tuto diagnozu (geneticke testy neabsolvovali). Moze byt, ze talasemiu nezdedia? A ak by sa talasemia u nich potvrdila, ake rizika vyplyvaju pre nasledujucu generaciu - predpokladam, ze moje deti v case dospelosti nesmu splodit dieta s inym talasemikom? Velmi pekne dakujem.

21. Červen 2018 06:07

Vložit příspěvek