Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Tyroiditida u dětí
Tyroiditida u dětí je zánětlivé onemocnění štítné žlázy. Nejčastější formou je Hashimotova nemoc, při které imunitní systém dítěte napadá vlastní buňky štítné žlázy. Příznakem tyroiditidy je zvětšená štítná žláza neboli struma, viditelná jako otok na krku pod ohryzkem. Způsobuje také zpomalený růst, změny v chování, únavu, ochablost svalů a ztrátu vlasů. Dítě s tyroiditidou musí obvykle užívat hormonální léky.
Tyroiditida u dětí
Tyroiditida je zánět štítné žlázy. Štítná žláza se nachází těsně pod ohryzkem. Ovíjí se kolem trachey (dýchací trubice) a má motýlovitý tvar. Tyroiditida může mít mnoho různých forem. Nejčastějším typem je chronická (dlouhotrvající) forma známá jako Hashimotova nemoc. Hashimotova nemoc je porucha autoimunity, při které imunitní systém dítěte (přirozená ochrana těla vůči infekcím) napadá štítnou žlázu. Většinou postihuje děti, hlavně dívky, v období dospívání. Akutní a subakutní tyroiditida jsou další dvě formy této nemoci. Akutní tyroiditida je vzácně se vyskytující onemocnění, obvykle způsobené bakteriální infekcí, která se dostane do štítné žlázy z jiné části děla. Subakutní tyroiditida je častější forma, jejíž příčinou je virová infekce.
Příznaky tyroiditidy
Příznakem Hashimotovy nemoci je struma (zvětšení štítné žlázy), která se projevuje viditelným otokem na krku dítěte těsně pod ohryzkem. Způsobuje rovněž vysoký stupeň hypotyreózy, což má za následek zpomalený růst, změny v chování, nedostatek energie, přírůstek na váze, ochablost svalů, svalové křeče, celkový pocit únavy, šupinatou nebo drsnou kůži, zastřený hlas a ztrátu vlasů. Akutní tyroiditida může být příčinou kruté bolesti a extrémní citlivosti krku a zčervenání kůže nad štítnou žlázou. Může být doprovázena známkami bakteriální infekce - například zimnicí, horečkou a třesem. Subakutní tyroiditida začíná obvykle zvýšenou teplotou a bolestí v krku, pak se připojí bolesti v šíji a citlivost v oblasti štítné žlázy.
Diagnóza
Lékař diagnostikuje tyroiditidu podle příznaků, které dítě má, a podle výsledků měření hladiny hormonů štítné žlázy v krvi. Lékař vyšetří krev dítěte pro poruchu autoimunity.
Léčba tyroiditidy
Má-li dítě mírné nebo vůbec žádné příznaky, léčba není nutná, lékař bude pouze sledovat jeho stav. Subakutní tyroiditida může odeznít sama od sebe. Jestliže však má dítě nedostatek hormonů štítné žlázy, bude muset po celý život užívat léky, které chybějící hormony nahradí. Mnoho dětí se známkami nebo příznaky tyroiditidy musí užívat tyto léky i přesto, že mají normální hladinu hormonů v krvi. Užívání léků chrání před možným vznikem hypotyreózy v pozdějších letech a zmírňuje příznaky. Dítě by se mělo plně uzdravit za několik měsíců po zahájení léčby.