Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.

Ušní infekce u dětí, spolu se zánětem horních cest dýchacích, patří mezi nejběžnější dětské nemoci. Mezi příznaky ušní infekce patří bolest, horečka, výtok z ucha, potíže se sluchem a závratě nebo zvonění v uších. Pokud vaše dítě trpí ušní infekcí, lékař obvykle doporučí užívání antibiotik, léky na zmírnění bolesti, obklady či chirurgický výkon zvaný tympanostomie.
Ušní infekce patří po zánětu horních cest dýchacích k nejběžnějším dětským nemocem. Ve 3 letech měly 4 z 5 dětí alespoň jednou ušní infekci, která se ve většině případů zvládla pomocí antibiotik. Ušní infekce se nejčastěji vyskytují u dětí ve věku 6 měsíců až 1 roku. Později se objevují stále méně častěji a ustávají, když dítě dosáhne přibližně 5 let věku. Některé děti postihují ušní infekce častěji a i když jsou léčeny, vedou v řadě případů ke komplikacím - jako je například nedoslýchavost. Ta může v době, kdy se dítě učí mluvit, způsobit opožděný vývoj řeči.
Dětské ucho tvoří tří hlavní části - vnější, střední a vnitřní ucho. Trubice zvaná Eustachova spojuje střední ucho se zadní částí hrdla a nosu dítěte. Když má dítě v nose nebo v hrdle infekci, je nachlazené nebo má alergii, Eustachova trubice se zablokuje a ve středním uchu se začne hromadit tekutina (tmavá oblast). Eustachova trubice u dětí je náchylnější k zablokování, neboť je kratší a vodorovnější než u dospělých, odtok tekutiny je tedy obtížnější. Tekutina hromadící se ve středním uchu se může infikovat bakterií nebo v ojedinělých případech virem, což vyvolá zduření ušního bubínku a ucho začne bolet. Tento typ ušní infekce se nazývá otitis media, což znamená zánět středního ucha.
Nebezpečí ušní infekce mohou zvýšit následující faktory:
Některé z uvedených rizikových faktorů lze omezit například tím, že budete dítě kojit, při krmení z lahve bude dítě sedět, nedopustíte, aby přišlo do styku s tabákovým kouřem, a budete ho chránit před zánětem horních cest dýchacích nebo jiných infekcí dýchacích cest tím, že mu budete udržovat obličej a ruce v čistotě.
Je důležité, abyste uměli rozpoznat příznaky ušní infekce, a zajistit dítěti rychle lékařské ošetření. Lékař rozhodne, zda máte dítě přivést a jaký druh léčby bude potřebovat. Ihned zavolejte lékaře, když zjistíte následující příznaky:
Jakmile zjistíte u dítěte příznaky ušní infekce, vyhledejte lékaře. Předejdete tak možným problémům - například nedoslýchavosti. Jestliže lékař zjistí ušní infekci, obvykle doporučí některý z následujících léčebných postupů:
Dětem, které mají ušní infekce více než třikrát během půl roku, předepíše lékař nízkou dávku antibiotik, kterou užívají denně po dobu 1 až 6 měsíců. Tato léčba však představuje určité riziko, neboť může dojít k růstu bakterií odolných vůči antibiotikům. Lékař by vás měl seznámit s nebezpečím a přínosem tohoto způsobu léčby.
Přetrvávající nebo recidivující ušní infekce je možné léčit chirurgickým výkonem zvaným tympanostomie, při kterém se do ušního bubínku zavedou tenké trubičky, kterými se odvádí tekutina ze středního ucha. Jako každá operace i tympanostomie přináší určitá rizika. Kromě rizika plynoucího z celkové anestezie hrozí, že v ušním bubínku zůstanou po trubičkách jizvy nebo otvory.
V ušním bubínku se provede malý řez, kterým se odsaje tekutina ze středního ucha. Do řezu se pak zavede malá plastová trubička, která se tam ponechá 6 až 18 měsíců, pak sama odpadne nebojí odstraní lékař.