Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.

KPCR u dospělých patří mezi základní výkon prováděný v první pomoci. KPCR u dospělých je sled na sebe navazujících událostí, které mají za úkol co nejefektivněji pomoct postiženému při náhlé zástavě srdce. KPCR u dospělých není složité na provedení a měl by ji znát každý z nás.
KPCR je zkratka pro kardio-pulmo-cerebelární resuscitaci. Jinými slovy, je to zkratka pro snahu zajistit přežití člověka udržením oběhu okysličené krve životně důležitými orgány (plícemi, srdcem a mozkem) v době, kdy toho postižený sám není schopen. Ve škole se učí jako součást tzv. první pomoci (PP). Má přesně stanovený postup. Pokud se jím budeme řídit, měla by naše snaha zvýšit šance na přežití/uzdravení postiženého, nikoliv mu ublížit. KPCR se v některých krocích liší u dětí a dospělých, berme na to ohled. Vždy voláme rychlou zdravotnickou pomoc (RZP) na čísle 155, nebo 112.
V situaci, kdy někdo potřebuje PP, se můžete ocitnout kdykoliv. Pokud se to stane, je potřeba zachovat klid. Zmatek v takové situaci vše jen zhorší. Musíme brát ohled sami na sebe, tedy neposkytujeme PP v případě, že bychom se tím sami vystavili nebezpečí. Přesto, bychom se vždy měli snažit pomoci, i kdyby šlo jen o "pouhé" přivolání pomoci. A co dělat, když se rozhodneme pomoci?
Pokud si nejste jisti, jestli začít s KPCR, vždy raději začněte. Nezdržujte se s hledáním pulzu a řiďte se podle dýchání. Velmi často se můžeme setkat s tzv. lapavými dechy. Objevují se i v průběhu resuscitace, někdy i po celou dobu jejího trvání. Důležité je si uvědomit, že to není normální dýchání. Naopak. Těmito dechy se projevuje zástava srdeční činnosti, a proto při těchto nádeších rozhodně s KPCR nepřestávejte! Pokud je přítomno lapavé dýchání, není potřeba provádět umělé dýchání, ale je třeba neustále pokračovat v srdeční masáži!! Srdeční masáž je fyzicky náročná, je potřeba u ní použít sílu. Nebojte se, že při ní dotyčnému ublížíte. Pozor, i pokud postižený začne samovolně dýchat a třeba se i probere, je nutné ho stále kontrolovat. Často se bohužel stává, že zachránci v této chvíli přestanou věnovat poškozenému pozornost, přehlédnou tak například náhlou zástavu dechu, a poškozený pak umírá. Základy první pomoci bychom měli znát všichni, protože nikdo z nás neví, kdy ji budou potřebovat naši nejbližší.