Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Vitiligo u dětí
Vitiligo u dětí je kožní onemocnění projevující se malými nebo velkými mléčně bílými skvrnami na kůži, které se zvětšují a vytvářejí plochy. Příčinou vitiliga je ztráta pigmentu, který dodává kůži její barvu. Děti s těžkou formou vitiliga ztrácejí pigmentaci na celém těle. K léčbě vitiliga dětský lékař obvykle předepíše kortikosteroidní mast nebo roztok, ale jiné metody se obecně pro léčbu dětí nedoporučují.
Vitiligo u dětí
Vitiligo je onemocnění kůže, které se projevuje malými nebo velkými bílými skvrnami na kůži. Příčinou je ztráta pigmentu, který dává kůži její zabarvení. Z ne zcela známých důvodů buňky zvané melanocyty, které tvoří pigment, nefungují správně a ničí normální barvu kůže nebo ji nejsou schopné vytvářet. Riziko onemocnění je vyšší u dětí, které mají tuto nemoc v rodinné anamnéze. V průběhu života se skvrny mohou zvětšovat a šířit dál po těle. Jen vzácně se kůži vrátí normální barva. Asi v polovině případů postihuje vitiligo děti a dospívající mládež do 20 let věku, nejčastěji se vyskytuje u dětí ve věku 9 až 12 let.
Příznaky vitiliga u dětí
Děti s vitiligem mají mléčně bílé skvrny na kůži, které jsou někdy symetrické (vyskytují se na stejných místech po obou stranách těla) nebo nesymetrické. Skvrny se zvětšují a vytvářejí velké nepravidelně tvarované plochy. Ochlupení na postižených místech se někdy rovněž zbarví bíle. Nejčastěji se vitiligo vyskytuje kolem úst, nosu a očí; na hřbetech rukou a prstů; na loktech, na zápěstí, na kolenou, v podpaží, na tříslech, na genitáliích, na dolních končetinách a na prsních bradavkách. Vitiligo se někdy objeví na kůží pokrývající zranění nebo popáleninu. Nejpatrnější je u dětí s tmavou barvou pleti, avšak i u dětí se světlou barvou pleti je viditelné, zejména v létě, kdy je kůže opálená. Děti s těžkou formou vitiliga ztrácejí pigmentaci na celém těle.
Diagnóza
Lékař diagnostikuje vitiligo při lékařské prohlídce podle vzhledu kůže.
Léčba vitiliga u dětí
Má-li dítě světlou pleť, při pobytu na slunci mu skvrny zakrývejte oděvem, mohlo by dojít ke spálení kůže. Na postižená místa, která by mohla být vystavena slunečnímu záření, vždy aplikujte opalovací krém, dokonce i v zimě. Jestliže se dítě za svůj vzhled stydí, zakryjte mu skvrny make-upem nebo samoopalovacím krémem.
Existuje řada agresivnějších způsobu léčby vitiliga, která se však obecně nedoporučují pro léčbu dětí. Dětský lékař obvykle předepíše kortikosteroidní mast nebo roztok, průběh léčby je však třeba pečlivě sledovat. Lékař také odebere dítěti krev na testy, které pomohou určit, zda příčinou vitiliga není nějaká nemoc - například porucha štítné žlázy.