8Srpen
2013

Vývoj plodu

8. Srpen 2013 |
Vývoj plodu
Děti

Vývoj plodu sestává z období embryonálního a fetálního. Při embryonálním vývoji plodu dochází k vývoji embrya a jeho jednotlivých orgánů a struktur organismu. V tomto období je plod více citlivý vůči teratogenním vlivům, které by jej mohly poškodit. Ve fetálním období dochází k výraznému růstu plodu, proporcionálním změnám a formování orgánů a jejich systémů. Zvyšuje se také váha plodu, která je nejvýraznější v posledních týdnech těhotenství.

Vývoj plodu

Při vývoji plodu hovoříme o dvou obdobích: embryonálním a fetálním.

Embryonální období

Embryonální období je charakterizováno postupným vývojem zárodku (embrya) a trvá do 9. týdne gravidity. Embryo jako výsledek koncepce lze rozpoznat již 10 dní po oplodnění. Je tvořeno třemi zárodečnými vrstvami (tzv. ektodermem, mezodermem a entodermem), z nichž se postupně vyvíjejí základy pro jednotlivé orgány a struktury organismu. Nejprve se vyvíjí tzv. primitivní stvol jako základ pro nervový systém, 15. až 16. den ztluštěním mezodermu vzniká základ pro srdce a velké cévy, současně probíhá vývoj krevních elementů a dalších orgánů z entodermu. Také se vytvářejí základy pro budoucí pupečník, jenž spojuje přední část plodu v místě budoucího břicha s placentou.

V tomto období dochází k vývoji orgánů - tzv. organogenezi, která je prakticky ukončena ve 12. týdnu s výjimkou vývoje centrálního nervového systému, jenž se strukturuje po celou dobu těhotenství. Proto je toto období tak zranitelné.

Vzhled embrya

Embryo má zpočátku tvar okrouhlého terčíku, postupně se mění do vejčité podoby přes piškotovitý tvar, až na konci 8. týdne vývoje má typickou podobu velkého písmene C, kde na jedné straně je patrná hlavová část, oproti končetinám na protější straně, uprostřed je hřbet. Na hlavě lze poznat i obličejovou část. Embryo měří 2,5 až 4 cm, váží 3 až 5 g.

Čeho se vyvarovat během těhotenství

S ohledem na zdárný vývoj těhotenství a samotného plodu by se žena měla vyvarovat všech škodlivých vlivů:

  • Užívání léků nebo vakcín s poškozujícím účinkem na plod (tzv. teratogenní léky).
  • Různých virů, např. chřipky, zarděnek, planých neštovic nebo jiných organismů (toxoplazmóza) s tímto efektem.
  • Těhotná ženy by měla uspořádat svůj denní rytmus tak, aby se nevystavovala nadměrné fyzické či psychické námaze a aby měla dostatek odpočinku, spánku apod.

Fetální období

Na embryonální období navazuje fetální období - od 9. týdne gravidity, které končí porodem. Při něm dochází k výraznému růstu plodu, dalším proporcionálním změnám, formování orgánů, jejich systémů a jejich přípravě na přechod z děložního prostředí do prostředí vnějšího světa.

Plod je již méně citlivý vůči teratogenním faktorům, tempo růstu je velmi rychlé, zejména mezi 9. až 20. týdnem. Zvyšuje se váha plodu, největší váhový přírůstek zaznamenáváme v posledních týdnech gravidity. Výživa plodu probíhá z placenty přes pupečník. Ten obsahuje pupečníkové žíly a tepny, jimiž prochází mateřská krev, která přináší živiny z placenty a naopak odvádí produkty vylučované plodem.

Vložit příspěvek

Dále na portálu medixa naleznete: