Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.

Nadměrná spavost, odborně nazývána jako hypersomnie, je nepříjemný problém, který dokáže člověka omezit v běžném životě. Člověk s nadměrnou potřebou spánku má zkrácenou dobu bdělosti, kterou by mohl věnovat svému volnému času, péči o rodinu či práci. Nadměrná spavost může být příznakem některých onemocnění, avšak někdy může být nemocí sama.
Někdo by se rád vyspal, jenže mu to není dopřáno například z důvodů špatného usínání nebo častého probouzení se a u jiného je situace zcela opačná a spal by jako Šípková Růženka. Samotná potřeba spánku je u každého individuální. Normální spánek by měl být nepřerušovaný a 6 - 9 hodin denně dlouhý. Nadměrná spavost nebo-li hypersomnie je stav, kdy jedinec spí více jak 12 hodin nebo často usíná během dne. Je to velmi nepříjemné vzhledem k tomu, že je jedinec omezován při vykonávání běžné činnosti, nemusí zvládat kvůli tomu zaměstnání a je tak také často omezován v sociálním životě. Nadměrná spavost může být příznakem závažnějšího onemocnění, někdy se však může nadměrná spavost objevit sama o sobě.
Příčiny, které mohou nadměrnou spavost způsobit:
K diagnostice nadměrné spavosti existují dotazníkové metody měření denní spavosti a vyšetření prováděná ve spánkové laboratoři. Například pacient vyplňuje tzv. spánkový kalendář, což je formulář, do kterého se po delší období zaznamenávají spánkové zvyklosti a případné denní ospalosti pacienta nebo se používá řada škál, dle kterých pacient hodnotí svůj problém se spánkem a denním usínáním.
Polysomnografie je vyšetření spánku pomocí přístroje ve spánkové laboratoři. Toto vyšetření se obvykle provádí v noci, avšak v některých případech i přes den. Na pacientovo tělo se připevní záznamové sondy, které slouží například k měření elektrické aktivity mozku, aktivity svalstva na obličeji nebo pohyby očí. Zároveň se monitoruje dechová aktivita a sycení krve kyslíkem. Při spánku se zaznamenává také zvuk a video.
To, že si někdy dopřejeme o víkendu opravdu vydatnou porci spánku nebo někdy, když máme spánkový dluh, jsme schopni usnout v jakoukoliv denní dobu a spát i velmi dlouho, ještě neznamená žádné známky onemocnění. Problém nastává, spíme-li téměř každý den více jak 12 hodin nebo jsme-li schopni kdykoliv během dne opravdu z ničeho nic najednou usnout. V těchto případech je nutné vyhledat lékaře, který je schopen na základě testů přesně určit, o jaké onemocnění se jedná. Také časté projevy spánkové opilosti, což je stav, kdy se po probuzení úplně neprobereme ze spánku, bychom měli konzultovat s lékařem. Chování při spánkové opilosti trochu připomíná alkoholovou opilost, proto se užívá tento název. Máme-li podezření, že nadměrná spavost je způsobená léky, měli bychom navštívit lékaře, ten pro nás může zvolit jiný lék nebo doporučit úplné vysazení léku. Také nejsme-li si jisti, jediný, kdo nám může poradit, je lékař.