Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Kolonoskopie
Kolonoskopie je endoskopické vyšetření tlustého střeva. Při kolonoskopii se do střeva zavádí flexibilní hadice, na jejímž koci je kamera přenášející obraz na monitor, kde jej sleduje lékař, který kolonoskopii provádí. Kolonoskopie slouží k odhalování nemocí tlustého střeva a často také k jejich léčbě, stejně tak jako k odebírání vzorků tkáně ze střeva.
Kolonoskopie
Kolonoskopie patří mezi endoskopické vyšetřovací metody. Endoskopická vyšetření jsou prováděna přístrojem zvaným endoskop. Je to různě dlouhá hadice, která se zavádí do dutých orgánů nebo do tělesných dutin. Na jednom konci je zabudována malá kamera, která zachycuje obraz sliznice orgánů a tento obraz je promítán na obrazovku, kterou vyšetřující lékař sleduje. Opačný konec slouží lékaři k ovládání endoskopu. Součástí endoskopu je i pracovní kanál, kterým se zavádějí potřebné nástroje. Endoskopy jsou přizpůsobeny orgánům, které se jimi vyšetřují, a podle toho se také nazývají jednotlivá vyšetření jako např. gastroskopie pro vyšetření jícnu a žaludku, kolonoskopie pro tlusté střevo, bronchoskopie pro průdušky, cystoskopie pro močový měchýř a další.
Příprava na kolonoskopii
Pro kolonoskopické vyšetření je nutné, aby bylo střevo řádně připraveno, tedy aby pacient byl vyprázdněn. Zbytky stolice totiž komplikují vyšetření tím, že způsobují nepřehlednost sliznice střeva. K vyprázdnění střeva je nutná příprava, kdy 2 dny před vyšetřením musí být pacient na bezezbytkové dietě. To je taková dieta, která nenadýmá, je lehce stravitelná a spočívá v konzumaci potravin, které nezanechávají nestravitelné zbytky a střevo nijak nedráždí. Den před vyšetřením pacient musí pít projímavé roztoky, nejčastěji se používá Fortrans. Je třeba počítat s tím, že v průběhu dne se pacient bude vyprazdňovat, měl byste se tedy zdržovat nejlépe doma.
Průběh kolonoskopie
Vyšetřování provádí specializovaný lékař – gastroenterolog. Vyšetření probíhá vleže na levém boku, kdy lékař zavádí kolonoskop přes konečník nejlépe až do koncové části tlustého střeva. Pro lepší přehlednost střeva je nutné vhánění vzduchu, což bývá pociťováno jako nepříjemný tlak. Tento pocit je zcela individuální, neboť každý člověk má jinak nastavený práh bolesti. Při vyšetření je přítomen i anesteziolog, který před začátkem vyšetření pacientovi aplikuje do žíly léky proti bolesti a pacienta rovněž utlumí tak, aby byl stále při vědomí. Někdy totiž bývá potřeba během vyšetřování různě měnit polohu těla. Spavost a utlumení trvají i po vyšetření, proto pacient setrvává na lůžku, obvykle ve vedlejší místnosti, ještě 2 hod. po vyšetření. Rovněž je vhodné mít s sebou doprovod. Pro vyšetřovaného platí zákaz řízení motorových vozidel 24 hod. po výkonu. V některých případech může anesteziolog pacienta uspat podobně jako při operaci. Tento postup je spíše výjimečný a je vyhrazen obtížným pacientům či dětem. V případě potřeby je možné odebírat vzorky a ty jsou odeslány na histologické vyšetření. Pokud lékař objeví i střevní polypy, jsou ihned bezbolestně odstraněny. Vyšetření trvá různě dlouhou dobu, obvykle od 15 minut po 1 hodinu. Výsledek vyšetření sdělí lékař pacientovi ihned po skončení.
Indikace ke kolonoskopii
Indikace znamená soubor okolností, které vyžadují diagnostický či léčebný zákrok. Důvody mohou být u kolonoskopie různé jako např. krvácení ze střeva, krvácení zjištěné testem na okultní krvácení ve stolici, chudokrevnost z nejasných příčin, dlouhodobé průjmy z nejasných příčin, nemocní s Crohnovou chorobou a ulcerózní kolitidou, záněty střeva z různých příčin, nádory tlustého střeva a osoby s vysokým rizikem vzniku nádoru tlustého střeva.
Kontraindikace kolonoskopie
Kontraindikace znamená okolnosti, které přímo zabraňují provedení některých vyšetření či léčebných výkonů. V případě kolonoskopie to jsou závažná srdeční onemocnění, šokové stavy, náhle příhody břišní, rizikové či pokročilejší těhotenství. Dále se kolonoskopie neprovádí u akutních zánětů tlustého střeva, jako jsou Crohnova choroba a ulcerózní kolitida. Rovněž se nedoporučuje provádět toto vyšetření 3 týdny po operaci na tlustém střevě, při plicní embolii a výduti aorty.
Komplikace kolonoskopie
Po kolonoskopii se mohou objevit komplikace, které se vyskytují i u dalších endoskopických metod. Jsou to alergická reakce na podávané léky, dýchací a srdeční obtíže či infekce. Možnou komplikací je i perforace, tedy protržení tlustého střeva. To bývá způsobeno nadměrným tlakem vyšetřujícího lékaře při zavádění přístroje. Rovněž může dojít ke krvácení po odstranění polypů, vzácněji po odebírání vzorků střeva.
Diskuze