11Duben
2012
MUDr. Jiří Dyntr

Léčba ekzému

11. Duben 2012 | MUDr. Jiří Dyntr
Léčba ekzému
Léčba

Léčba ekzému je vzhledem k příčinám nemoci nepříliš snadná. Atopický ekzém je onemocnění kůže, vyznačující se zejména suchostí kůže a nepříjemným svěděním. Objevuje se již v dětství a s různou intenzitou se pak projevuje po celý život. V některých případech jsou kožní projevy spojeny s alergií na některé potraviny, astmatem nebo sennou rýmou. Jak atopický ekzém vzniká a jaká je léčba ekzému?

Léčba ekzému

Ekzémy představují velkou skupinu zánětlivých onemocnění kůže, pro které je charakteristické dlouhodobé trvání. Ekzém, nazývaný rovněž jako dermatitida, může být alergického i nealergického původu a není nakažlivý. Kůže se skládá z pokožky, škáry a podkožního vaziva s cévami a nervy. Ekzémy však postihují především pokožku, tedy povrchovou vrstvu kůže. Ekzémy jsou chronickým onemocněním, které pacienta sice neohrožují na životě, ale představují pro nemocného především psychickou zátěž. 

Druhy ekzémů

Ekzém je chronickým onemocněním kůže, které pacienta vyčerpávají spíše po psychické stránce, jelikož jsou kožní afekce viditelné. Na základě vyvolávající příčiny můžeme rozdělit ekzémy na několik druhů.

Atopický ekzém

Atopický ekzém je zánětlivé kožní onemocnění, které se projevuje především suchostí kůže a silným svěděním. Toto onemocnění je způsobeno jednak alergeny vnějšího prostředí, jednak je podmíněno dědičně. Mezi nejčastější alergeny patří pyly, prach, roztoči, peří, bakterie, viry, či srst zvířat. Nejčastěji se atopický ekzém objeví již v časném dětství a s různou intenzitou se pak projevuje po celý život. Atopický ekzém bývá spojen často s astmatem nebo sennou rýmou. Léčba ekzému je nesmírně obtížná a vyžaduje přesné dodržování předepsané léčby a přísných režimových opatření.

Kontaktní dermatitida

Kontaktní dermatitida vzniká pokud příjde kůže do bezprostředního styku s alergenem, nebo dráždivými látkami. Jedná se především o kontakt s chemikáliemi, kovy, kosmetickými a farmaceutickými přípravky, či po požití potravin.

Fotoalergická kontaktní dermatitida

Tento typ ekzému vzniká po použití některého alergizujícího přípravku a následnému vystavení se slunci. Kůže reaguje červenáním, otokem, puchýři a svěděním.

Seboroická dermatitida

Seboroická dermatitida je typ ekzému, který vzniká v důsledku zvýšené tvorby kožního mazu a přítomnosti kvasinek. Postihuje nejčastěji obličej a vlasovou část hlavy. Objevuje se zarudlá svědivá vyrážka s bělavými šupinami. Onemocnění výrazně ovlivňuje psychický stav pacienta, prostředí a klima.

Projevy ekzému

Projevy ekzému jsou u různých druhů velice podobné. U některých se mohou objevit projevy, které jsou typické pouze pro daný typ kožního zánětu. Obecně se ekzém projevuje suchostí a silným svěděním kůže. Ta bývá navíc i zarudlá, mohou se tvořit bělavé šupinky, puchýřky a v nezřídka dochází také k olupování kůže.

 

Metody léčby ekzému

Metodu léčby ekzému je nutné zvolit podle aktuálního stavu kůže. Pokud onemocnění probíhá prudce a na kůži vznikají mokvající rány, podávají se obklady. U mírně probíhajících forem ekzému se využívají spíše místně podávané protizánětlivě působící látky. Pokud místní léčba nemá efekt, přistupujeme pak k léčbě celkové. Nezaměnitelnou roli má v terapii ekzému tak léčba podpůrná.

Místní léčba ekzému

K místní léčbě ekzému se užívají především kortikosteroidy a tzv. imunomodulancia, což jsou látky ovlivňující průběh imunitní reakce.

Kortikoidní léčba ekzému se obvykle využívá u nově objeveného ekzému nebo při prudkém zhoršení stavu pacienta. Její velkou nevýhodou je však celá škála nežádoucích účinků, z nichž mnohé jsou velmi závažné. Z tohoto důvodu je léčba ekzému pomocí kortiokoidů indikována pouze po krátkou dobu a poté se přechází na jiný typ léčby.

Imunomodulancia jsou poměrně nová léčiva, která ovlivňují imunitní reakce probíhající v kůži a tím zasahují přímo do podstaty tohoto onemocnění. Velkou výhodou těchto přípravků je mnohem méně častý výskyt nežádoucích účinků než je tomu u kortikoidů. Narozdíl od kortikoidů mohou být imunomodulancia používána i dlouhodobě. U některých pacientů se při léčbě ekzému mohou po omezenou dobu tato imunomodulancia s kortikoidy kombinovat.

Celková léčba ekzému

V případě, že místní léčba ekzému není účinná a zdravotní stav nemocného se dlouhodobě nezlepšuje, je nutné zahájit tzv. systémovou léčbu. Využívají se antibiotika, léčiva působící proti alergii, látky ze skupiny cytostatik nebo celkově působící imunomodulancia. Navíc je možné využít lázeňskou péči a tzv. fototerapii, tedy léčbu světlem. V tomto případě se používá UV záření ze speciální UV lampy.

Podpůrná léčba ekzému

Kromě zmiňovaných léčebných metod se v léčbě ekzému používají i další podpůrné techniky. Jako velmi vhodné se ukazuje pravidelné promazávání postižené kůže mastmi. Jejich výběr je však nutné konzultovat s kožním lékařem. Samozřejmostí je vyhýbání se dráždivým kosmetickým přípravkům i dalším látkám, které pacientův stav zhoršují. Veškerá používaná kosmetika musí být naopak šetrná ke kůži a pacient by si měl navyknout na pravidelný každodenní režim hygieny a péče o celé tělo. I přes velmi intenzivní léčbu ekzému se však většina pacientů s ekzémem potýká po celý život.

Prevence ekzému

Prevence znamená předcházení určitému onemocnění. V případě ekzému je vhodné dodržování některých důležitých opatření. K nejdůležitějšímu preventivnímu opatření patří především vyhýbání se veškerým faktorům, které vyvolávají zhoršení stavu ekzému. Úprava jídelníčku a dodržování základních pravidel zdravé životosprávy neodmyslitelně patří k léčbě ekzému. Jen tak je možné se zbavit nepříjemných projevů ekzému a v některých případech ho velmi významně utlumit, což každému, kdo ekzémem trpí, velice uleví.

Související články

Vložit příspěvek