Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Léčba syfilis
Léčba syfilis je proces trvající přibližně tři týdny až měsíc podle stádia onemocnění. V léčbě syfilis se jako nejúčinnější ukázalo antibiotikum penicilin, které se používá již od roku 1943 a dosud nebylo překonáno. Každý pacient s diagnózou syfilis musí být nahlášen, evidován a léčen, pokud se odmítne podrobit léčbě, může být jeho čin brán jako trestný se všemi následky.
Léčba syfilis
Syfilis je vysoce nakažlivé chronické onemocnění, které se řadí mezi sexuálně přenosné choroby. Probíhá ve třech stádiích v rozmezí až několik desítek let. Neléčený nebo nedostatečně léčený syfilis může být v pozdním stádiu příčinou úmrtí či invalidity pacienta. Syfilis podléhá povinnému hlášení, to znamená, že pokud lékař u pacienta onemocnění objeví, je povinen tuto informaci sdělit místní hygienické stanici, se kterou se potom účastní na vyhledání všech pacientových sexuálních kontaktů, které musejí být na tuto nemoc důkladně vyšetřeni. Léčba syfilis je doménou dermatovenerologie, což je lékařsky obor specializující se na kožní a pohlavní nemoci. Pro návštěvu dermatovenerologa není zapotřebí doporučení od praktického lékaře. Stále platí, že základem terapie syfilis je podávání penicilinu. Je účinný ve všech stadiích onemocnění. Penicilin byl do léčebného arzenálu zaveden již v roce 1943 a dosud ho žádné antibiotikum nepřekonalo. Léčba syfilis penicilinem je nejefektivnější. Důležité je však léčbu zahájit včas.
Syfilis
Syfilis, jak už bylo v úvodu řečeno, je vysoce nakažlivé sexuálně přenosné onemocnění, které je způsobeno bakterií Treponema pallidum. Treponema pallidum se dostává do našeho těla tedy nejčastěji během pohlavního styku. Vstupní branou může být kůže nebo sliznice, především v oblasti pohlavních orgánů nebo úst. Onemocnění probíhá ve třech stádiích a každé z nich mají své příznaky. V prvním stádiu se tvoří tvrdý nebolestivý vřed v okolí pohlavních orgánů, na penisu, na zevních pohlavních orgánech ženy či v okolí konečníku. V druhém stádiu se bakterie šíří do celého těla, jsou přítomny pestré změny na kůži a sliznicích, mohou se objevit mokvavé růžové pláty s šedavým povlakem kolem konečníku nebo pohlavních orgánů, celková únava, horečky, bolesti hlavy a kloubů. U třetího stádia se setkáváme s poškozením vnitřních orgánů, poškozením mozku a míchy, které později vede ke smrti, objevují se útvary pod kůží naplněné žlutavou tekutinou, gummata, která se po čase rozpadají a vznikají z nich bílé jizvy. Jedině včasným rozpoznáním a začátkem léčby lze syfilis úspěšně léčit.
Průběh léčby syfilis
Samotná léčba syfilis probíhá v nemocnici na lůžku, vzhledem k infekčnosti a možným komplikacím. Pacientovi se podává penicilin, antibiotikum, nejúčinnější je penicilin G, který se aplikuje do žíly 4 až 6 krát denně. Důvodem, proč je upřednostňováno podávání penicilinu do žíly a ne ústy, je rozdílná a někdy nedostatečná absorpce léku z trávicího traktu. Časná syfilis se obvykle léčí 15 dní, pozdní syfilis až 21 dnů. Alternativou v případě alergie na penicilinová antibiotika jsou makrolidy nebo doxycyklin. Délka léčby je v tomto případe delší, asi 30 dní. Těhotné ženy by měly být výhradně léčeny penicilinem, protože terapie jinými preparáty nemusí být, v tomto případě, bezpečná. Penicilin totiž není toxický a nepoškozuje plod při jeho vývoji. Pokud je těhotná žena alergická na penicilin, nahrazuje se erytromycinem. Obecně se doporučuje nejenom u těhotných žen, ověřovat anamnestické údaje o alergii na penicilin kožními alergenními testy. Alergická reakce na antibiotika se často zaměňuje s dětskými horečnatými infekcemi s vyrážkou, během nichž byl pacientovi souběžně podáván penicilin. Léčba každé choroby nese s sebou i možnosti vzniku komplikací. Při léčbě syfilis, vzniká v prvních 24 hodinách až v 25 % případů takzvaná Jarisch-Herxheimerova reakce, která se projevuje horečkou, zvýšenou tepovou frekvencí, pocením, bolestmi hlavy a svalů, případně až kolapsem. Příčinou je uvolnění rozpadlých produktů odumřelých těl bakterií způsobující syfilis. I když je to procento relativně veliké, tenhle stav se dá zvládnout podáním kortikoidů.
Léčba syfilis a vyřazení z evidence pacientů
Pacient po absolvování léčby syfilis zůstává v péči příslušného venerologického pracoviště, kde se podrobuje pravidelným kontrolám a odběrem krve na sérologické vyšetření, minimálně po dobu 2 let. V případě, že je po těchto všech vyšetřeních nález negativní a dále jsou negativní nálezy při klinickém vyšetření, kdy se dělá rentgen srdce a plic, echokardiografie aorty, vyšetření neurologické, psychiatrické, oční a vyšetření mozkomíšního moku, člověk může být vyřazen z evidence pacientů s touto nemocí. V opačném případě je člověk pravidelně sledován a vyšetřován každých 5 let následujících 20 let.
Odmítnutí léčby syfilis
Každý pacient se zjištěnou syfilis je ze zákona povinen se podrobit léčbě. Pokud tak neučiní, jeho konání může byt chápáno jako trestní čin podle § 155 zákona č. 40/2009. V takovém případu hrozí pacientovi odnětí svobody až na 6 měsíců. A to je zbytečně vysoká daň za odmítnutí poměrně jednoduché a účinné léčby, nehledě na možný fatální konec neléčené syfilis.
Diskuze