Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Myoglobin
Myoglobin je bílkovina, která se zcela běžně vyskytuje v buňkách srdeční a kosterní svaloviny. Myoglobin se při úmrtí těchto buněk vyplavuje do krve, z které se také stanovuje jeho hodnota. Myoglobin a jeho zvýšená hladina tak může signalizovat poškození srdce, kosterních svalů či ledvin, kterými se dostává z těla pryč.
Myoglobin
Myoglobin je bílkovina, která nám pomáhá při diagnostice postižení srdce a kosterního svalstva. V těchto tkáních se také běžně vyskytuje. Jeho úkolem je vázat kyslík, který tkáně následně využívají. Pokud Vám název připadá povědomý, je to proto, že v těle máme ještě jinou látku podobného názvu, která plní stejnou funkci – hemoglobin. Nachází se v červených krvinkách. Ty díky němu mohou kyslík roznášet buňkám, které ho potřebují. Na co tedy mají svaly a srdce další přenašeč? Jde o tkáně, na které jsou kladeny vysoké pracovní nároky a bez dostatečné zásoby kyslíku se neobejdou. Myoglobin jim umožňuje takové zásoby vytvářet. Za normálního stavu se myoglobin nachází uvnitř buněk. Jsou-li buňky poškozeny, uniká do krve. V rámci vyšetření tedy odebereme krev a stanovíme v ní hladinu myoglobinu (vždy se stanovují i další látky, samostatné vyšetření myoglobinu se neprovádí). Ta může být normální nebo zvýšená (známka poškození svalu, nebo srdce).
Zvýšení může znamenat:
- infarkt myokardu
- zánět srdečního svalu
- srdeční selhání
- poranění svalu (stačí injekce)
- intenzivní svalovou práci
- onemocnění ledvin
Výhodou je, že hladina myoglobinu se zvyšuje velice rychle. Umožňuje to rychlejší odhalení případného problému. Nevýhoda je, že se svalový a srdeční myoglobin nedají při vyšetření odlišit. Pro zvýšení svalového myoglobinu přitom stačí naprosto běžná věc - injekce, namáhání svalu. Izolované zvýšení myoglobinu tedy nemusí nic znamenat. Hodnocení samostatného parametru vyšetření nemá žádnou výpovědní hodnotu.
Diskuze