Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Hypertyreóza a její léčba
Léčba hypertyreózy je zejména kvůli závažným příznakům této nemoci zcela zásadní pro zdraví pacienta. Hypertyreóza se léčí jednak léky, tzv. tyreostatiky, a v některých případech také chirurgickým odnětím štítné žlázy, tzv. tyreoidektomií. Neléčená hypertyreóza může vést k tyreotoxické krizi, stavu, který ohrožuje život nemocného.
Hypertyreóza
Hypertyreóza je odborné označení pro zvýšenou funkci štítné žlázy, která v důsledku toho produkuje nadbytek hormonů. Štítná žláza je totiž orgánem lidského těla, který je uložen na přední straně krku se specializací právě na tvorbu hormonu. Nejčastější příčinou hypertyreózy je Graves–Basedowova nemoc, které je autoimunitním zánětem štítné žlázy a tvoří zhruba 60–80 %. Další příčinou jsou uzly a adenomy (nezhoubné nádory štítné žlázy).
Hormony
Hormony štítné žlázy jsou naprosto nepostradatelné pro většinu pochodů v lidském těle. Pod jejich vlivem jsou prakticky všechny orgány. Štítná žláza produkuje hormony trijodtyronin (T3) a tetrajodtyronin (T4, tyroxin). Jaké množství hormonu má štítná žláza uvolnit do krve je řízeno další žlázou, hypofýzou, prostřednictvím thyreotropního hormonu (TSH). Aby byl účinek hormonů na orgány správný, nesmí být jeho koncentrace v krvi příliš nízká ani příliš vysoká. Pokud je hladina hormonů štítné žlázy vysoká, mluvíme o hypertyreóze, někdy též o tyreotoxikóze.
Vyšetření hypertyreózy
Onemocněním štítné žlázy se zabývá specialista endokrinolog. Aby mohl stanovit správnou diagnózu a zahájit účinnou léčbu hypertyreózy, je nejprve zapotřebí podstoupit celkové vyšetření, při kterém vám lékař prohmatá štítnou žlázu. Váš endokrinolog se rovněž bude zajímat o to, jestli někdo ve vaší rodině netrpí nemocí štítné žlázy, nebo zda-li nemáte nějakou autoimunitní chorobu. Základem celého vyšetření je odběr krve, z které se zjišťuje koncentrace T3 a T4, koncentrace TSH a přítomnost protilátek proti TSH-receptorům. Hypertyreóza se vyznačuje nízkými hodnotami TSH, vysokými hodnotami T3 a T4, mohou být přítomny protilátky proti TSH-receptoru. Pokud nalézáme v krvi specifické protilátky, je na vině nejčastěji Graves–Basedowova nemoc. Potom lékař provede vyšetření ultrazvukem, který objasní velikost a případné změny na štítné žláze. Dále se provádí odběr živé tkáně pomocí biopsie, který v případě nálezu objasní jeho původ, například zda se jedná o nádorové, nebo nenádorové onemocnění. Dle potřeby pak volíme vyšetření magnetickou rezonancí, CT, rentgenem nebo pomocí scintigrafie.
Metody léčby hypertyreózy
Po prokázání hypertyreózy je nejprve nutné snížit pomocí léků hladinu hormonů štítné žlázy. Tyto léky se nazývají tyreostatika, snižují tvorbu hormonů ve štítné žláze a podávají se ve formě tablet. Zprvu se podávají vysoké dávky, které se na základě častých vyšetření snižují. O snížení dávek vždy rozhoduje váš lékař. Zároveň s tyreostatiky se podávají léky na zklidnění srdeční činnosti, tzv. betablokátory. Kromě léčby samotné hypertyreózy je nutné pátrat i po vlastní příčině hypertyreózy a tu léčit také. Někdy lze hypertyreózu zvládat dlouhodobým užíváním tyreostatik. Při Graves–Basedowově chorobě je velká šance, že se stav po nějaké době užívání léků úplně zklidní. Pokud nelze nemoc zvládat léky, je nutná radikálnější léčba, při které je zapotřebí odstranit nebezpečnou tkáň. Pro definitivní řešení hypertyreózy se používá chirurgická léčba a léčba radiojodem. Používají se zejména při nádorech štítné žlázy. O tom, jestli je vhodné štítnou žlázu operovat, nebo použít léčbu radijodem, rozhoduje lékař na základě stavu pacienta. Po chirurgickém vyjmutí štítné žlázy nebo při likvidaci žlázy radiojodem nedochází v těle k tvorbě hormonů T3 a T4, které je proto nutné až do konce života užívat ve formě tablet. V USA je nejpoužívanější metodou léčby hypertyreózy podání radiojodu, které je ve zbytku světa včetně Evropy spíše upozaděno, oproti podávání tyreostatik a chirurgickému odstranění.
Doporučení při hypertyreóze
Pokud je vám diagnostikována nějaká nemoc způsobující hypertyreózu, je nutné, abyste pečlivě dbali pokynů lékaře, dodržovali stanovené dávky léků a pravidelně chodili na kontroly ke svému endokrinologovi. Je důležité, abyste se vyhýbali velké fyzické aktivitě, dostatečně odpočívali a důsledně hlídali své zdraví. Pokud nebudete dodržovat správnou životosprávu, může se hypertyreóza zvrhnout v tyreotoxickou krizi, což je život ohrožující stav. Pro zlepšení vašeho zdravotního stavu byste se měli vyhýbat potravinám s vysokým obsahem jodu, odepřít si černou kávu a zejména alkohol. Lékaři také varují před nadměrným sluněním. Měli byste se také vyhýbat přehřátým místům, sauny a parní lázně by vám nemusely prospět.
Prognóza léčby hypertyreózy
Hypertyreóza se projevuje velkým množstvím nepříjemných příznaků a může vyvrcholit až ve velmi vážné zdravotní komplikace. Proto je nesmírně důležité, abyste ve vlastním zájmu plně spolupracovali s vaším lékařem. Při léčbě hypertyreózy je klid a trpělivost to nejlepší, co můžete vy sami svému tělu poskytnout. Pokles hormonů nebývá patrný okamžitě po zahájení léčby, ale trvá někdy i několik měsíců, než se hladina hormonů ustálí. Nepodléhejte tedy beznaději, pokud se výsledky léčby nedostaví hned a dál trpělivě pracujte na svém uzdravení. I přes zdlouhavost a nepříjemnost bývá léčba relativně úspěšná a úmrtnost při ní je jen velmi nízká. Po skončení léčby je však nutné až do konce života chodit na kontroly k endokrinologovi, hlídat hladinu hormonů v krvi a v případě, že vám byla štítná žláza odstraněna, brát léky obsahující hormony štítné žlázy.