7Duben
2012
MUDr. Danica Deretic

Hemoroidy

7. Duben 2012 | MUDr. Danica Deretic
Hemoroidy
Nemoci

Hemoroidy jsou onemocněním žilních pletení v oblasti konečníku. Vznikají v důsledku rozšíření stěny žil, které pak nesprávně fungují a dochází v nich k městnání krve. Projevují se výraznou bolestí a někdy také krvácením. Hemoroidy a jejich příznaky nesmíme zaměňovat s příznaky jiných onemocnění střeva, zejména kolorektálního karcinomu.

Hemoroidy

Hemoroidy jsou uzlovitá rozšíření žil v oblasti dolní části konečníku a řitního kanálu. Patří mezi velice častá onemocnění, které postihuje asi 70% lidí nad třicet let věku a častěji postihuje muže. S hemoroidy se můžeme setkat i u lidí mladšího věku. K návštěvě lékaře se většinou odhodlají až když jsou potíže nesnesitelné, nebo mají obavu z vážnějšího onemocnění, jako je nádor tlustého střeva.

Vznik hemoroidů

Každý z nás má v oblasti konečníku tzv. žilní pleteň. Ta odvádí neokysličenou krev z malé pánve do dalších větších žil a krev se dostává dostává až do srdce. Vznik hemoroidů spočívá v tom, že sliznice není pevně fixována k podslizničnímu vazivu a taková sliznice vyhřezává směrem ven. Na tomto terénu dochází ke změnám v cévách a ty se rozšiřují. Zde se pak hromadí krev a mluvíme tedy o hemoroidech. 

Rizikové faktory vzniku hemoroidů

Rizikové faktory pro vznik hemoroidů jsou jednak dány dědičně, ale do značné míry mohou být i ovlivněny i životním stylem. Rozvoj hemoroidů může způsobit nevhodná strava, nedostatek pohybu a sedavý způsob života, ale i některé sporty jako jízda na kole či na koni. Nepříznivý vliv na vznik hemoroidů mají i průjmy, které sliznici dráždí.

Typy a projevy hemoroidů

Hemoroidy jsou velice častým onemocněním, které postihují jak starší, tak mladší občany.  Podle typu se určuje jejich další terapie. V zásadě rozeznáváme dva hlavní typy hemoroidů, hemoroidy vnitřní a zevní.

Vnitřní hemoroidy

Vnitřní hemoroidy vznikají rozšířením žil pod sliznicí ve stěnách konečníku, nejčastěji při zvýšení nitrobřišního tlaku. K tomu dochází například při těhotenství, obezitě, během tlačení na stolici nebo při kašli. Při zvýšení nitrobřišního tlaku žilní pleteň zduří a následně může dojít ke krvácení nebo k výhřezu žilní pleteně před řitní otvor. Tyto hemoroidy se často projevují krvácením při nebo po vyprázdnění. To bývá doprovázeno úlevou. Většinou se po vyprázdnění na povrchu stolice objevuje sytě červená krev. Krev z hemoroidu se může i vstřebat. V tomto případě zůstává na tomto místě prázdná výchlipka kůže, která se opět může naplnit krví a vznikne nový hemoroid. Krvácení bychom neměli podceňovat, někdy totiž nemusí být jen projevem hemoroidů, ale i nádoru tlustého střeva. Proto je potřeba snažit se příčinu krvácení vždy zjistit. Dlouhodobé krvácení z hemoroidů může vést i k chudokrevnosti.  

 Vnější hemoroidy

Vnější hemoroidy se nacházejí na zevním povrchu řitního otvoru. Mají podobu vakovitého rozšíření cévy, jsou měkké, nebolestivé a viditelné pouhým okem. Většinou nekrvácí. Problémy nastanou když je znemožněn odtok nahromaděné krve, nejčastěji při přílišném tlačení na stolici. V takovém případě dojde ke sražení nahromaděné krve, hemoroid začne v této oblasti překážet a je bolestivý. Ve většině případů se musí tyto hemoroidy chirurgicky odstranit.

Diagnostika hemoroidů

Každý nemocný s krvácením do stolice by měl být vyšetřen lékařem. Ten zjistí přítomnost hemoroidů pomocí tzv. rektoskopu. Rektoskop je trubička, která se zavede do konečníku pacienta a lékař díky ní může vnitřní hemoroidy zahlédnout. I pokud jsou hemoroidy zjištěny, je nutné dále ve vyšetření pokračovat a vyloučit jiné možné zdroje krvácení, jako například nádory střeva.

Léčba hemoroidů

Pokud máme podezření na výskyt hemoroidů, měli bychom vyhledat lékaře, který jejich výskyt potvrdí. Hemoroidy jako takové život pacienta zásadně neohrožují, ale mohou výrazně znepříjemňovat kvalitu života pacienta. Léčba je většinou určena ke zmírnění obtíží. V zásadě máme 3 možnosti léčby

  • Konzervativní léčba spočívá ve změně životního stylu. Strava by měla být nedráždivá, doplněná dostatečným množství tekutin, dostatkem vlákniny a pohybovou aktivitou. Vhodné jsou i léky v podobě mastí nebo čípků, které mají protizánětlivý účinek. Výhodné jsou i sedací koupele či léčba průjmů.
  • Ambulantní zákroky jsou výhodné jak pro mladší, tak i starší pacienty. Jsou nebolestivé, pacient není zatížen anestezií a pracovní neschopností. Ambulantní zákrok není ani náročný na čas, celá procedura trvá cca 20 vteřin. Úspěšnost ambulantních zákroků je až 95%.
  • Operace je indikována u těžších případů a provádí se v celkové či epidurální anestezii. 

Související články

Vložit příspěvek