Dehydratace je nedostatek tekutin v těle. Ohrožuje především děti a staré lidi.
Imunitní poruchy těhotenství
Imunitní poruchy těhotenství tvoří zvláštní skupinu poruch, díky nimž může v krajním případě dojít až k potratu plodu. Mezi nejčastější příčiny patří tvorba protilátek proti spermiím v děložním hrdle nebo protilátek proti trofoblastu a tím neschopnost uhnízdění zárodku v děloze. Dalšími příčinami může potom být autoimunitní onemocnění matky nebo nekompatibilita v Rh faktoru.
Imunitní poruchy těhotenství
Imunitní systém člověka se vyvíjel dlouhá léta, aby byl schopen rychle rozpoznat látky tělu cizí a ochránit nás před nimi. Denně musí bojovat s různými viry a bakteriemi, které na nás neustále útočí. Díky němu neumíráme na rýmu, lehkou chřipku, či poranění. Aby správně fungoval, musí se však naučit rozeznávat tkáně vlastního těla a tolerovat je a neútočit na ně. Bohužel dosud z neznámé příčiny se u některých jedinců stane, že imunitní systém chybně rozezná vlastní buňky těla a zaútočí na ně. To je podstatou autoimunitních chorob. Imunita v těhotenství je zajímavá kapitola. Protože spermie jsou pro organismus matky cizí a taktéž nový plod. Organismus tento problém vyřešil na několika úrovních. Ve spermatu muže jsou látky, co imunitní systém ženy lokálně tlumí. Také krevní oběh matky a plodu jsou přísně odděleny od sebe, protože imunitní buňky a protilátky se nacházejí v krvi. Navíc v těhotenství produkované hormony přirozeně tlumí imunitu. Tento systém většinou velmi dobře funguje. Bohužel se někdy stane, že vznikne problém a díky němu se nedaří dítě donosit.
Příčiny imunitní poruchy těhotenství
První příčinou neschopnosti donosit dítě jsou protilátky matky, které se tvoří proti buňkám zárodku, které jsou zodpovědné za uhnízdění v děloze. Jsou to takzvané protilátky proti trofoblastu. Pokud je žena tvoří, tak buď nedojde k uchycení embrya, nebo postupem času dojde k potratu zárodku. Při tvorbě protilátek proti spermiím, které mohou být v hlenu děložního krčku, je jednoduchým řešením asistovaná reprodukce. Tak se imunitní systém matky obejde. Ovšem v případě, že se protilátky tvoří přímo proti zárodku, tak jedinou možností je utlumení imunitního systému matky léky. Další příčinou neplodnosti je, že matka tvoří protilátky proti antifosfolipidům, které jsou například v cévách placenty. Protilátky se na cévy navážou a ucpou je. Takže krev v placentě, která vyživuje dítě, nemůže dostatečně cirkulovat a může dojít až k potratu.
Imunitní poruchy těhotenství a autoimunitní onemocnění
Během těhotenství se mezi oběhem matky a dítěte vyměňují důležité látky pro přežití dítěte. Například kyslík, živiny, hormony. V některých případech bohužel i nežádoucí protilátky. Pokud matka trpí autoimunitním onemocněním, jakým je systémový lupus erytematodes nebo Sjögrenův syndrom, tak dochází k tomu, že protilátky, které tvoří, procházejí přes placentu do oběhu dítěte. Tím jsou roznášeny po jeho těle a reagují s jeho tkáněmi. Tyto protilátky mohou reagovat se srdeční tkání. Takže může dojít k poškození převodního systému srdečního. Řešením nastalé situace je implantace kardiostimulátoru dítěti hned po narození. Z tohoto důvodu je třeba tyto matky celé těhotenství monitorovat.
Imunitní poruchy těhotenství a Rh faktor
Dalším imunologickým problémem v těhotenství může být rozdílnost Rh faktorů matky a dítěte. Pokud je matka negativní a otec pozitivní, je riziko, že i dítě bude pozitivní a matka na něj bude reagovat jako na cizí. Bude tvořit protilátky proti Rh faktoru, který je navázán na červených krvinkách. Při prvním těhotenství velké riziko není, ale při dalších se výrazně zvyšuje. Vzniklé protilátky se naváží na krvinky dítěte a ničí je. Plod proto bude trpět anemií a nebude dostatečně vyživován kyslíkem. V krajním případě může dojít až k potratu. Imunologické příčiny neplodnosti jsou složitá kapitola. Těmito poruchami se zabývají specializovaná centra, která dokážou navrhnout optimální řešení a usnadnit tak cestu za vytouženým miminkem.
Diskuze